79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
06.08.07 Справа№ 13/197А
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Малюшевському А.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою: ДПІ у Самбірському районі, м.Самбір
до відповідача: Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Самбір
про стягнення 619086,68грн.
За участю представників сторін:
Від позивача: Стецьків Р.С. -нач.юр.від.
Від відповідача: Кульчицький С.І. -нач.управл.
Відкрито провадження у справі за позовом ДПІ у Самбірському районі, м.Самбір до Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, м.Самбір про стягнення 619086,68грн.
В судовому засіданні 02.08.07р. оголошено перерву до 06.08.07р. з метою надання можливості сторонам провести звірку розрахунків і уточнення розміру боргу.
З»ясовано:
згідно довідки ДПІ у Самбірському районі від 19.06.07р. №7095/9/24-0, заборгованість Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства перед бюджетом по податку на додану вартість становить 619086,68грн., в тому числі 560295,17грн. - основний платіж та 58791,51грн. -пеня.
Суму 605842,22грн. відповідачем в клопотанні №734 від 06.08.07р. визнано обгрунтованою, що підтверджено актом від 03.08.07р. і щодо стягнення 13244,46грн. пені заперечується, оскільки, на думку відповідача, вона підлягає списанню як така, по якій минув строк позовної давності в три роки. Крім того, висловлено прохання про надання відстрочки стягнення заборгованості до грудня 2007 року.
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перд бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до ст.1 п.1.12 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу ( ст.3 Закону ).
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденти, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. У п.п 5.3.1 ст. 5.3 Закону України "Про погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов"язаними із порушенням податкового законодавства, платник зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов"язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом 30 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про нарахування.
Усупереч наведеним нормам чинного законодавстава платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкових зобов'язань
Крім того, відповідно до п.п. 15.1.1. п.15.1. ст. 15 Закону 2181 -ІІІ, "за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку". Пеня в сумі 13244,46грн. визначена податковим органом в межах 1095 днів, а тому позов і в цій частині підлягає до задоволення.
На даний час сума податку відповідача є узгодженою та в установлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін).
Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством, щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів
Так як боржником не вживається заходів щодо погашення заборгованості, то на підставі п.п.3.1.1 п. 3.1 ст.3 Закону України "Про порадок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ, податковий борг підлягає стягненню в примусовому порядку.
Клопотання відповідача про відстрочку виконання рішення суду задоволенню не підлягає чарез його непідтвердженість.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.122,123,127,130,135,143,151-154,160,161,163,167 КАС України, суд, -
постановив:
1.Позов задоволити повністю.
2.Стягнути з Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (м.Самбір, вул.Шевченка,59а, ЄДРПОУ 05514293):
- в доход державного бюджету 619086,68грн. податкового боргу;
- в доход державного бюджету 1700,00грн. судового збору.
Виконавчі листи видати після вступу постанови в законну силу.
3.Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюються згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.
Суддя Станько Л.Л.