30.06.11р.Справа № Б26/161-09-12
Суддя господарського суду Дніпропетровської області Бондарєв Е.М.
при секретарі судового засідання Покулитій К.В.
за участю представників сторін:
від кредитора: ОСОБА_1 - представник за довіреністю №2319/0/4-11 від 02.06.11р.
від боржника: ОСОБА_2 - представник ВАТ "Криворізький завод гірничого машинобудування" за довіреністю №01-17/19 від 05.01.11р.
розглянувши справу
за заявою Державного агентства резерву України, м. Київ
до боржника відкритого акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого машинобудування", м. Кривий Ріг, вул. Халтуріна, б.3 (код ЄДРПОУ 00211174)
про визнання грошових вимог на 2 331 219, 15 грн.
Провадження у справі про банкрутство відкритого акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого машинобудування", м. Кривий Ріг, вул. Халтуріна, б.3 (код ЄДРПОУ 00211174) (далі -боржник) порушено 12.06.09р. за заявою керівника боржника в порядку, передбаченому ст.53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закон).
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство опубліковано в газеті "Голос України" від 15.07.09р. № 129.
Згідно з частинами шостою-восьмою ст.53 Закону кредитори у місячний строк з дня опублікування оголошення боржника про порушення справи про банкрутство боржника і відкриття процедури санації подають до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Керуючий санацією боржника-керівник боржника разом із розпорядником майна зобов'язані відповідно до вимог цього Закону розглянути вимоги кредиторів і скласти реєстр вимог кредиторів, письмово повідомивши про результати розгляду заявників та господарський суд.
Господарський суд в порядку, передбаченому цим Законом, розглядає реєстр вимог кредиторів, вимоги кредиторів, щодо яких були заперечення боржника і які не були включені до реєстру вимог кредиторів. За результатами розгляду господарський суд виносить ухвалу, в якій зазначає розмір визнаних судом вимог кредиторів, затверджує реєстр вимог кредиторів.
04.08.09р. Державний комітет України з державного матеріального резерву, м. Київ (далі - кредитор) подав заяву про грошові вимоги до боржника на загальну суму 2 331 291, 15 грн., із яких:
- основний борг на суму 1 059 248 грн. - вартість неповернених матеріальних цінностей на дату порушення провадження у справі про банкрутство -12.06.09 р.;
- 100% штраф на суму 583 010,72 грн. за незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву у цінах на час виявлення факту відчуження згідно ч. 1 п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв";
- 20% штраф на суму 116 602,14 грн. за несвоєчасне освіження та заміну матеріальних цінностей державного резерву згідно п. 12 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв";
- пеню в розмірі 572 430,29 грн. за період з 19.03.2004 р. по 12.06.09р. згідно ч.1 п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв".
Ухвалою господарського суду 02.11.10р. грошові вимоги Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ до відкритого акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого машинобудування", м. Кривий Ріг визнані у розмірі 583 010, 72 грн. основного боргу (третя черга задоволення) та 572 430, 29 грн. пені за період з 19.03.04р. по 12.06.09р. (шоста черга задоволення).
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.02.11р., (з урахуванням ухвали про виправлення арифметичної помилки від 15.02.11р.) ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 02.11.10р. у справі №Б26/161-09-12 скасована та визнані грошові вимоги у розмірі 1 059 248 грн., з включенням до 3 черги задоволення, решта вимог - відхилені.
Постановою Вищого господарського суду України від 13.04.11р. касаційну скаргу Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ задоволено частково, постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 08.02.11р. та ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 02.11.10р. у справі №Б26/161-09-12 скасовані. Справу в частині розгляду кредиторських вимог Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ передано на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Згідно автоматизованої системи розподілу грошові вимоги №Б26/161-09-12 передано на розгляд судді Бондарєву Е.М.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.11р. здійснена заміна кредитора - Державний комітет України з державного матеріального резерву, м. Київ на його правонаступника - Державне агентство резерву України (01601, м. Київ, вул. Пушкінська, 28, код ЄДРПОУ 37472392).
Боржник заперечення проти вимог кредитора в частині вимог щодо стягнення штрафних санкцій у розмірі 1 272 043, 15 грн. та просить суд визнати суму основного боргу частково, а саме у розмірі вартості відсутніх матеріальних цінностей виходячи з їх ринкової ціни на дату виявлення факту їх відсутності, а саме 19.03.2004р., у сумі 583 010,72 грн., відповідно до ч.2. п.10 ст.14 Закону України "Про державний матеріальний резерв".
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд прийшов до висновку про необхідність визнання вимог кредитора в повному обсязі з огляду на наступне.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний матеріальний резерв" державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. Відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву - це зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користування цими матеріальними цінностями у встановленому порядку рішення про їх відпуск з державного резерву.
Розбронювання матеріальних цінностей державного резерву - відпуск матеріальних цінностей з державного резерву без наступного їх повернення.
Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України "Про державний матеріальний резерв", підприємства, установи і організації всіх форм власності, яким встановлені мобілізаційні та інші спеціальні завдання, зобов'язані забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву згідно з зазначеними завданнями власними силами.
Як вбачається з матеріалів справи на підприємстві боржника здійснено накопичення цінностей Державного матеріального резерву (т. 1 а. с. 11-16) у номенклатурі з одинадцяти позицій на загальну суму 1 059 248 грн.:
- сталь товстолистова 82, 450 тн. вартістю 35 2061,5 грн.;
- чавун переробний 9 тн. вартістю 22 680 грн.;
- феросиліцію 45% 10 тн. вартістю 89 000 грн.;
- сталі тонколистової 1,9-3,9 25 860 тн. вартістю 94 389 грн.;
- сталі листової конструкційної 30 тн. вартістю 109 500 грн.;
- сталі сортової холоднотягнучої 20 тн. вартістю 194 000 грн.;
- труб катаних загального призначення 19,40 тн. вартістю 89 240 грн.;
- труб тонкостінних б/ш нержавіючих 0,4 тис.м. вартістю 10 800 грн.;
- алюмінію первинного 3,5 тн. вартістю 63 000 грн.;
- алюмінію вторинного 2 тн. вартістю 34 000 грн.;
- комплектуючих виробів 2 тн. вартістю 577, 5 грн.
Факт зберігання підтверджується також річними звітами за формою 12-мр за 2004р., 2005р., 2006р.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.02р. № 263 рт, від 29.10.03р. № 657 рт, № 702 від 26.11.03р., № 689р від 04.10.04р. проведено розбронювання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.
Розбронювання матеріальних цінностей державного резерву - відпуск матеріальних цінностей з державного резерву без наступного їх повернення.
Відпуск матеріальних цінностей з державного резерву - реалізація чи безоплатна передача матеріальних цінностей державного резерву визначеному одержувачу (споживачу) або реалізація їх на ринку (ст. 2 Закону України "Про державний матеріальний зерерв").
Не допускається відпуск, реалізація та використання матеріальних цінностей, щодо яких прийнято рішення про розбронювання, без окремого рішення на це центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, а відповідне підприємство має забезпечити зберігання та відповідності кількості та асортименту матеріальних цінностей до відповідного рішення центрального органу виконавчої влади саме про відпуск, реалізацію та використання. За порушення такого порядку, у разі його встановлення компетентними органами в результаті проведеної перевірки, настає відповідальність, передбачена нормами ч.2 п.10 ст.14 Закону України "Про державний матеріальний резерв".
У березні 2004 року Південним КРВ на підставі службового завдання Державного комітету України з державного матеріального резерву, припис №118/П від 08.01.04р., була проведена контрольна перевірка наявності якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей мобрезерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні на ВАТ "Криворізький завод гірничого машинобудування", за результатами якої було виявлено, ряд порушень, а саме:несвоєчасне освіження матеріальних цінностей мобрезерву, самовільне відчуження матеріальних цінностей мобрезерву.
Також, повторною перевіркою від 24.10.07р., виявлено факт самовільне відчуження матеріальних цінностей мобрезерву.
Згідно ч. 2 ст. 11 Закону України "Про державний матеріальний резерв" частина запасів матеріальних цінностей державного резерву може зберігатися на промислових, транспортних, сільськогосподарських, постачальницько-збутових та інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах.
13.06.06р. між кредитором і боржником укладено договір №5/54 зберігання цінностей мобілізаційного резерву (Том 1, арк.спр. 17) у відповідності до п. 2.4 якого зберігач зобов'язаний відшкодувати втрату, нестачу цінностей та їх пошкодження з використанням продукції відповідного асортименту і належної якості у 5 - денний термін після виявлення втрати, нестачі або пошкодження.
У розділі 6 цього договору встановлена відповідальність сторін, а саме - за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором Комітент і Зберігач несуть відповідальність згідно із законодавством, зокрема, Законом України "Про державний матеріальний резерв", іншими актами законодавства.
Згідно п.3 ст.8 Закону України "Про державний матеріальний резерв", державним замовником на поставку матеріальних цінностей до державного резерву є центральний орган виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, а державними замовниками на поставку матеріальних цінностей до мобілізаційного резерву є також інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, уповноважені на це Кабінетом Міністрів України.
Оцінюючи сукупність вище встановлених фактів та дій сторін, суд доходить висновку, що між кредитором, як уповноваженим державою спеціальним органом, і боржником виникли цивільні зобов'язання, за змістом яких на боржника був покладений обов'язок з відповідального зберігання зазначених цінностей мобілізаційного резерву.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про державний матеріальний резерв" державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України.
Факт незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву є порушенням операцій з матеріальними цінностями державного резерву, що в свою чергу свідчить про неналежне виконання своїх зобов'язань передбачених Цивільним кодексом України (ст.ст. 936, 942, 949), Законом України "Про державний матеріальний резерв", Порядком формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву та інших нормативних актів, які регулюють порядок здійснення операцій по відповідальному зберіганню матеріальних цінностей державного резерву.
Відповідно до п. 10 ст.14 Закону України "Про державний матеріальний резерв", у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей.
У разі недоцільності закладення і зберігання зазначених матеріальних цінностей або виключення їх з номенклатури, скасування мобілізаційного чи іншого спеціального завдання зазначені юридичні особи за рішенням центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, відшкодовують вартість відсутніх матеріальних цінностей державного резерву виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження) із сплатою пені до повного відшкодування вартості матеріальних цінностей.
Відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву у розумінні, визначеному ст. 2 Закону України "Про державний матеріальний резерв", є зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей (прийнятих на зберігання) у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву. При цьому зберігач має забезпечувати якісне зберігання закладених до держрезерву товарно-матеріальних цінностей та звітувати перед Держкомрезервом України в установленому законодавством порядку.
Вартість неповернутих матеріальних цінностей на дату звернення до суду становить 1 059 248 грн.
Згідно акту КРУ від 19.03.04р. відчужено матеріальних цінностей на загальну суму - 583 010, 72 грн. Отже, 100 відсотків штрафу за незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву становить 583 010, 72 грн.
Статтею 230 Господарського кодексу України передбачена відповідальність за неналежне виконання зобов'язань у вигляді сплати неустойки (штрафу, пені).
Пунктом 16 статті 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" встановлено, що розмір пені, передбачений пунктом 10 цієї статті, обчислюється з вартості матеріальних цінностей, виходячи із подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Пеня за період з 19.03.04р. по 12.06.09р. становить 572 430, 29 грн.
Згідно п. 2.6 договору від 13.06.06р. зберігач зобов'язався проводити освіження (оновлення) та заміну цінностей на продукцію аналогічного асортименту і якості самостійно без залучення додаткових коштів з поданням Комітентові форми № 1 протягом 3 робочих днів після здійснення операції.
Також, актом КРУ від 19.03.04р. виявлено факт несвоєчасного освіження матеріальних цінностей мобрезерву. Згідно п. 12 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" у разі порушення правил і умов зберігання, несвоєчасного освіження та заміни матеріальних цінностей державного резерву, а також зберігання матеріальних цінностей, що не відповідають затвердженій номенклатурі, діючим стандартам і технічним умовам, несвоєчасного подання встановленої звітності підприємства, установи і організації - відповідальні зберігачі сплачують штраф у розмірі 20 відсотків від вартості матеріальних цінностей, щодо яких допущено порушення. Таким чином, штраф за несвоєчасне освіження матеріальних цінностей мобрезерву становить - 116 602, 14 грн.
Згідно ст. 951 Цивільного кодексу України обов'язок зберігачем відшкодувати збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі у разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості.
Вартість неповернутих матеріальних цінностей на дату звернення до суду становить 1059 248 грн. Факт самовільного відчуження матеріальних цінностей мобрезерву виявленого актом КРУ від 19.03.04р. всього на суму 583 010 грн. 72 коп.
Штраф 100% вартості матеріальних цінностей у цінах на час виявлення факту відчуження становить 583 010,72 грн. (п.10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв").
Пеня за період з 19.03.04р. по 12.06.09р. становить 572 430, 29 грн. нарахована кредитором на підставі п 16 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв", яким визначено обчислення розміру пені з вартості матеріальних цінностей, виходячи з подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Таким чином, загальна сума грошових кредиторських вимог становить 2 331 291, 15 грн., в тому числі основний борг 1 059 248 грн., 100% штраф 583 010, 72 грн., 20 % штраф 116 602, 14 грн., пеня 572 430, 29 грн.
У зв'язку з вищевикладеним та керуючись ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 14, 15, 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" -
Визнати грошові вимоги Державного агентства резерву України, м. Київ до відкритого акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого машинобудування", м. Кривий Ріг, вул. Халтуріна, б.3 (код ЄДРПОУ 00211174) у сумі 2 331 291, 15 грн., з яких основний борг 1 059 248 грн. підлягає включенню до реєстру вимог кредиторів до 3 черги задоволення, 100% штраф 583 010, 72 грн. - 6 черги, 20 % штраф 116 602, 14 грн. - 6 черги, пеня 572 430, 29 грн. - 6 черги.
Суддя
Е.М. Бондарєв