Постанова від 29.04.2011 по справі 2-а-1545/11

2-а-1545/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2011 р.

Суддя Марганецького міського суду Дніпропетровської області Янжула О.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області про визнання рішення посадових осіб незаконним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру,

ВСТАНОВИВ:

17 березня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області про визнання рішення посадових осіб незаконним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком з 23 жовтня 2007 року. 16 серпня 2010 року він звернувся до відповідача з заявою та відповідними документами за перерахунком пенсії по стажу та заробітній платі з врахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік.

Відповідач рішенням №30 від 25 серпня 2010 року відмовив йому у перерахунку пенсії.

Позивач просить суд :

- поновити йому строк на оскарження рішення №30 УПФ України в м. Марганець Дніпропетровської області від 25 серпня 2010 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення №30 УПФ України в м. Марганець Дніпропетровської області від 25 серпня 2010 року про відмову в перерахунку пенсії у 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік;

- зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області здійснити перерахунок та забезпечити виплату його пенсії з 16 серпня 2010 року на підставі ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік з моменту звернення, а саме з 01 серпня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

Відповідач позов не визнав, надавши суду заперечення, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області з 23.10.2007 року та отримує пенсію за ~ віком на пільгових умовах згідно ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ та Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1V від 09.07.2003 року (далі - Закон № 105 8-ІУ). . _^

Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжував працювати та 16.04.2009 року звільнився з ВАТ МГЗК.

06 травня 2009 року Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області та надав копію трудової книжки для доплати до пенсії непрацюючим згідно Постанови КМУ від "5 11.03.2009 року № 198. Під час консультації ОСОБА_1 було повідомлено про те, що за перерахунком пенсії згідно ст. 42 Закону № 1058-ІУ йому необхідно буде звернутися з 01 по 15 листопада 2009 року, про що він особисто зробив запис на зворотному боці наданої копії трудової книжки.

16 серпня 2010 року Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області із заявою від 16.08.2010 року № С-157 з проханням зробити перерахунок по стажу та заробітну із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік (1650,43 грн.).

Згідно наданої заяви від 13.08.2010 року № С-157 управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 25.08.2010 року № ЗО та письмово повідомлено ОСОБА_1 про прийняте рішення (лист від 25.08.2010 року № С-157).

В адміністративному позові ОСОБА_1 зазначив вимоги з 16.08.2010 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк. Позивач в адміністративному позові просить відновити пропущений строк позовної давності для захисту пропущеного права на перерахунок пенсії, при цьому не зазначає поважних причин, по яким було пропущено строк для звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

Стосовно іншої частини вимог повідомляємо, що перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу регулюється статтею 42 Закону № 1058-ІУ, частина 4 якої передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія, або за а періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-6, згідно Рішення Конституційного Суду від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перерахувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Позивач просить зробити перерахунок пенсії згідно ст. 42 Закону № 1058-IV із застосуванням норм Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530, між тим, враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, зазначені норми не підлягають застосуванню, оскільки Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058- А IV враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.

Просить суд в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.

Дана справа розглянута в порядку скороченого письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 та ст.183-2 КАС України без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного України в м. Марганець Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 46 ОСОБА_2 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції на 01.01.2007 року, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плату працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

З 01.01.2007 року набув чинності Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік»і п.26 ст.71 Закону була зупинена на 2007 рік ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до положення ст.102 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було встановлено: установити, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

П.п. 9, 10, 35 Закону Україна «Про державний бюджет України на 2008 рік»були внесені зміни в ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058- IV) і частина була викладена в такій редакції: «у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі №1-28/2008 визнано такими, що не відповідають ОСОБА_2 України положення підпунктів 1-6,8-12 пункту 35 розділу П «Внесення змін до деяких законодавчих актів У країни».

Відповідно до ч.2 ст.152 ОСОБА_2 України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зі змінами, внесеними Постановою KM України № 355 від 14.04.2009 року, визначено підпункт 3 п.П: У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-IV) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058- IV), із застосуванням показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до Закону ( 1058- IV ), враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню, згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, 4096/02-1 вказано, що до законодавчого врегулювання питання показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до пункту 11 Постанови KM України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Відповідно до ст.8 ОСОБА_2 У країни в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй.

ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.

Тому суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що хоча рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року і визнано неконституційним внесення змін до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(1058- IV), однак рішення щодо відновлення зазначених норм в попередній редакції не приймалося, а оскільки є спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України та в програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕКС-W встановлено показник за 2007 рік, а не за 2009 рік, то для перерахунку пенсії у 2011 році позивачу повинно було застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.), що і було здійснено відповідачем.

Після прийняття Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року знову ж почали діяти положення ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких при здійсненні перерахунку пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону ( 1058- IV ), враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, спільний же лист Міністерства праці та соціального захисту населення і Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не має юридичної сили.

Відповідно до п.6 ст.92 ОСОБА_2 України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Виходячи із вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови в перерахуванні розміру пенсії позивачу з 01 вересня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік є незаконними, тому слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01 вересня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача відповідають вимогам закону, а заперечення відповідача необґрунтовані.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,4,6,8,9,19,69,94,102,104,159,160,163 КАС України, - суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік -1197,91 гривень при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2010 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Марганець Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 вересня 2010 року відповідно до поданих ним заяв від 16 серпня 2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік - 1650,43 гривень та провести відповідні виплати з 01вересня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

Стягти з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 копійок судових витрат.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Марганецький міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: О. С. Янжула