2-а-1549/11
29 квітня 2011 р.
Суддя Марганецького міського суду Дніпропетровської області Янжула О.С., розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Марганець Дніпропетровської області про поновлення строку звернення до суду, визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру додаткової пенсії,
22 березня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Марганець Дніпропетровської області про поновлення строку звернення до суду, визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання здійснити перерахунок розміру додаткової пенсії, посилаючись на те, що відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, з цього приводу перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Марганецької міської ради, де отримує соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
З 17 грудня 1998 року він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м.Марганець Дніпропетровської області, де отримує державну пенсію за віком, відповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У березні 2011 року звернувся до відповідача з проханням перерахувати та виплатити йому додаткову пенсію, але отримав відповідь про відмову, відповідач порушив його права.
Позивач просить суд:
1. Поновити йому строк звернення до суду.
2. Визнати дії відповідача по виплаті на його користь додаткової пенсію в меншому розмірі, ніж це передбачено законом-протиправними.
3. Зобов'язати відповідача у відповідність до ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст..28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування»провести перерахунок та сплатити на його користь додаткову пенсію за період з 22 травня.2008 року по теперішній час в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з відрахуванням раніше виплачених за цей період сум додаткової пенсії.
Просить позов розглянути без його участі.
Відповідач у справі Управління Пенсійного фонду України в місті Марганець Дніпропетровської області позов не визнав, надав суду заперечення, згідно змісту яких вважає вимоги позивача безпідставними, оскільки позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області з 17.12.1998 року та отримує пенсію за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закон' України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі Закон № 796-ХІІ) та Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІУ).
Відповідно до ст. 14 Закону № 796-ХІІ, ОСОБА_1 відноситься до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
10 березня 2011 року Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України із заявою від 10.03.2011 року № М-55 з проханням провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 22.02.2008 року.
У строк, передбачений п. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV, було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 11.03.2011 року № 19/06-13 та письмово повідомлено ОСОБА_2 (лист про надання відповіді з додатком відіб.03.2011 року № М-55).
В адміністративному позові Позивач зазначив вимоги з 22/ 5,2008 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк. Позивач в адміністративному позові просить відновити пропущений строк позовної давності для захисту пропущеного права на перерахунок пенсії, при цьому не зазначає поважних причин, по яким о пропущено строк для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.
Згідно ст. 51 Закону Л? 796-ХІІ в редакції від 28.02.1991 року особам, віднесеним до категорії 2. щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначалась у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
У ст. 67 Закону № 796-ХІІ від 28.02.1991 року щодо порядку підвищення розміру доплат, пенсій та компенсацій, передбаченим цим Законом, зазначено: "Конкретні розміри всіх доплат, пенсій та компенсацій підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до змін індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати" і до 01.01.2008 року розміри цих виплат визначались тільки Постановою КМУ № 1 від 03.01.2002 року.
З 1 січня 2008 року набрав чинності Закон України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким були внесені зміни до ст. 51 Закону № 796-ХІІ, де особам, віднесеним до категорії 2. щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому вперше було зазначено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно - правовими актами.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6,8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III „Прикінцеві положення" Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Положення Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких (законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України.
Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначених законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення, змін до них, Верховною Радою України не приймалося.
Внаслідок цього порядок обчислення пенсій та/або підвищень до них, передбачених вищезазначеними законодавчими актами, до теперішнього часу залишився неврегульованим.
З метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян, в тому числі і категорій осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській ^ АЕС, обчислення підвищень, передбачених законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської # катастрофи" здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Так п.4 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 установлено що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується тим, що належать до категорії 2 в розмірі 15 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Позивач просить нарахувати та виплатити державну додаткову пенсію відповідно до ст. 51 Закону України" Про статус і соціальний захист громадян, які ~ постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком визначеного ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який відповідає рівню прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однак, відповідно до п.З ст. 28 Закону № 1058-1V мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Оскільки чинним законодавством іншого не передбачено, перерахувати І* пенсію ОСОБА_1 в інших розмірах немає законних підстав.
Просить суд залишити адміністративний позов без задоволення.
Дана справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідність до ч.4 ст.122 КАС України.
Ухвалою суду від 29 квітня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 залишені без розгляду за період з 22 травня 2008 року до 22 вересня 2010 року.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість позовних вимог позивача за період з 22 вересня 2010 року в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи другої категорії.
Позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Марганець Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ч.1 ст.51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Додаткову пенсію позивач отримує на підставі п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»у розмірі 15 відсотків від прожиткового мінімуму встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, всупереч вимогам ч.1 ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема ч.1 ст.51 було викладено в такій редакції, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак, зазначені зміни визнано неконституційними, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 №10-рп/2008.
З урахуванням викладеного, суд вважає безпідставним виплату позивачу додаткової пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, на підставі п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»в розмірі 15 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, замість належної йому додаткової пенсії згідно ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з пріоритетності вказаного Закону в порівнянні з постановою КМУ.
З урахуванням наведених обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача відносно виплати позивачу недоплати додаткової пенсії, як особі, у відношенні якої встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі, передбаченому ч.1 ст.51 Закону № 796-ХІІ, та зобов'язання відповідача перерахунку та виплаті на користь позивача додаткової пенсії, як особі, у відношенні якої встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі, передбаченому ч.1 ст.51 Закону України № 796-ХІІ за період з 22 вересня 2010 року по 22 березня 2011 року, тобто в межах шестимісячного строку для звернення до суду за захистом своїх прав, та в межах заявлених позивачем вимог по день постановлення рішення у справі.
На час розгляду цієї справи розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Згідно зі статтями 113, 116, 117 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України; забезпечує виконання Конституції і законів України; видає постанови і розпорядження виключно в межах своєї компетенції.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов'язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов'язку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити недоплачену суму додаткової пенсії позивачу, як особі, у відношенні якої встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Згідно п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»із змінами і доповненнями, внесеними Декретом КМУ від 30 квітня 1993 року № 43-93, Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації звільняються від сплати державного мита, тому судовий збір слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6, 11, 71, 159-163 КАС України, ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ, - суд
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Марганець Дніпропетровської області про поновлення строку звернення до суду, визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання здійснити перерахунок розміру додаткової пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Марганець Дніпропетровської області щодо своєчасного перерахунку та виплати додаткової пенсії ОСОБА_1 в розмірі, передбаченому ч.1 ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22 вересня 2010 року по 29 квітня 2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Марганець Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію як особі, віднесеній до категорії 2, згідно ч.1 ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 22 вересня 2010 року по 29 квітня 2011 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Марганецький міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: О. С. Янжула