07 липня 2011 року 11:10 Справа № 2а-0870/4496/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., при секретарі судового засідання Луговському І.О., за участю прокурора - не з'явився, представника позивача - не з'явився, представника відповідача - не з'явився, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Запорізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до Приватного підприємства «Автотранс-Спорт» про стягнення фінансових санкцій.
06 червня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області (далі іменується - позивач) до Приватного підприємства «Автотранс-Спорт» (далі іменується - відповідач) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. 00 коп.
Ухвалою судді від 08.06.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 22.06.2011.
У зв'язку з неявкою належним чином повідомленого відповідача розгляд справи відкладено та призначено судове засідання на 07.07.2011.
07.07.2011 представником позивача до суду подано заяву про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. В даному клопотанні зазначено, що позивач в повному обсязі підтримує позовні вимоги та просить задовольнити їх. Прокурор не заперечує проти розгляду в порядку письмово провадження, про що свідчить підпис на заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направлена на його адресу у справі ухвала про відкриття провадження та судові повістки, повернулися із відміткою пошти: «У зв'язку з неявкою адресата за отриманням».
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представника відповідача.
З огляду на те, що ухвала про відкриття провадження та судові повістки направлялися відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, то згідно ч. 4 ст. 33 та ч. 11 ст. 35 КАС України вважається, що відповідач був належним чином повідомлений про порушення щодо нього адміністративної справи та необхідність надання відзиву.
За приписами ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За приписами ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових та речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
Приватне підприємство «Автотранс-Спорт» (код ЄДРПОУ 34976021) зареєстроване виконавчим комітетом Запорізької міської ради 20.03.2007 як суб'єкт підприємницької діяльності за адресою: 69001, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, буд. 9-А, кв.40.
Судом встановлено, що 11.02.2011 уповноваженою особою ТУ ГАТІ в Запорізькій області проведено перевірку Приватного підприємства «Автотранс-Спорт» на предмет додержання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт». Під час перевірки виявлено порушення ст. 39, 48 цього Закону, а саме: порядку надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений чинним законодавством про автомобільний транспорт , засвідчена копія якого міститься в матеріалах справи.
09.03.2011 начальником ТУ ГАТІ в Запорізькій області винесено постанову про застосування фінансових санкцій до відповідача за №108587, на підставі якої до порушника застосовані фінансові санкції у сумі 1700 грн. Постанова була направлена відповідачу рекомендованим листом та отримана уповноваженою особою відповідача про що свідчить підпис на поштовому повідомлені в матеріалах справи.
Вказана постанова отримана відповідачем 10.03.2011, про що свідчить підпис фізичної уповноваженої особи на постанові про застосування фінансових санкцій, яка міститься в матеріалах справи.
Оскільки у добровільному порядку сума фінансових санкцій не сплачена, прокурор звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
У відповідності до ст. 121 Конституції України, прокуратура становить єдину систему, на яку покладається, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є, зокрема,звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи,невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб; участь у розгляді судами справ. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Як свідчать приписи ст. 60 КАС України, прокурор, у випадках, встановлених законом, може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Згідно п. 1 Положення про Головну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190, головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується.
Крім того, відповідно до п. 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.12.2005 №888, територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворюються відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.0904р. № 1190, мають печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України. Згідно п. 4 вказаного Положення основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є:
- здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування;
- здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування;
- забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.
Тобто, суб'єктом, який представляє інтереси держави в суспільних відносинах в сфері здійснення контролю за додержанням вимог законодавства України на автомобільному транспорті, є Головна державна автомобільна інспекція та її територіальні органи.
Згідно з п. 5. Положення територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні: здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів; дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; здійснюють державний нагляд за забезпеченням безпеки перевезень суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Суспільні відносини з приводу здійснення автомобільних перевезень регулюються Конституцією України, Законом України №2344 та Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про внесення змін до Закону Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону № 2344 штраф у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем порушені приписи ст. 39 та 48 Закону №2344, а саме: квитково-касового листа, схеми маршруту та розклад руху.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позивачем правомірно застосований штраф у розмірі 1700 грн. 00 коп.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що на час судового відповідач має несплачену заборгованість з фінансових санкцій у сумі 1700 грн. 00 коп., у зв'язку з чим приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню і вказана сума фінансових санкцій стягненню з відповідача.
Відповідно до п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд
Адміністративний позов Запорізького транспортного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до Приватного підприємства «Автотранс-Спорт» задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства «Автотранс-Спорт» (69001, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, буд. 9-А, кв.40, код ЄДРПОУ 34976021) фінансові санкції у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп. на користь державного бюджету Орджонікідзевському району 21081100, код ЄДРПОУ 34677145, ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, рахунок 31116106700007).
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М.Недашківська
07.07.2011 постанова виготовлена в повному обсязі.