Постанова від 17.06.2011 по справі 2-а-3953/11

Справа № 2-а-3953/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" червня 2011 р. Суддя Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим Караваєв К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Красноперекопську АР Крим справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК про визнання протиправними дії та зобов'язання перерахунку державної пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 2.06.2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом, просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим щодо перерахування йому, як працюючому пенсіонеру, розміру державної пенсії у 2010 році з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, а також визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим щодо перерахування у 2010 році його пенсії, як працюючому пенсіонеру, з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік.

Крім того, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати УПФУ в Красноперекопському районі провести вищевказаний перерахунок її пенсії за період з 1.04.2010 року, відповідно до положень ст.ст.40,42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких, для обчислення пенсії враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, та виплатити її.

Свої вимоги ОСОБА_1 обгрунтовує тим, що відповідач, всупереч даному законодавчому акту і ст.22 Конституції України, застосував для перерахунку її пенсії положення підзаконного акту - постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530, що діє з 22.05.2008 року, та показника середньої заробітної плати за 2007 року замість показника середньої заробітної плати за 2009 рік.

Ухвалою суду від 3.06.2011 року вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії УПФУ в Красноперекопському районі щодо проведення перерахунку її пенсії, як працюючому пенсіонеру, у 2010 році з урахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік, про визнання протиправною бездіяльність УПФУ в Красноперекопському районі щодо не проведення перерахунку їй пенсії, як працюючому пенсіонеру, у 2010 році з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік з 1.01.2010 року по 1.12.2010 року, а також про зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплатити її пенсію за період з 1.04.2010 року по 1.12.2010 року залишені без розгляду.

Представником відповідача в особі першого заступника УПФУ в Красноперекопському районі ОСОБА_2 16.06.2011 року направлені до суду заперечення проти позову, згідно яких, вона просить відмовити у позові з наступних підстав.

Так, згідно заяви від 7.04.2010 року, позивачу проводився перерахунок пенсії з урахуванням 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії за віком.

Загальний розмір пенсії позивача з 1.04.2010 року становить 1138,76 грн.

Перерахунок здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 року.

16.05.2011 року позивач звернувся із заявою до УПФУ в Красноперекопському районі про перерахунок його пенсії по заробітної платі із застосування показника середньої заробітної плати за 2009 рік, у чому йому було відмовлено з тих підстав, що дані вимоги позивача суперечать положенням Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки показник заробітної плати за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, застосовується лише для призначення пенсії, а ні для її перерахунку.

З урахуванням викладеного, на думку представника відповідача, підстав для проведення перерахунку позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 року, не має (а.с.14).

Дана справа розглянута, відповідно до положень ст.183-2 КАС України, в порядку скороченого провадження без виклику сторін і проведення судового засідання.

Суд, дослідивши письмові докази та перевіривши матеріали справи, вважає, що вимоги ОСОБА_1, що залишилися, підлягають задоволенню.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є управління Пенсійного Фонду України в Красноперекопському районі АР Крим.

Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, затвердженого Правлінням ПФУ вiд 30.04.2002 р., управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень. До основних завдань управління входить забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування та виплата встановлених законодавством пенсій, інших виплат, які здійснюються за рахунок коштів Фонду.

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим, йому призначена пенсія за віком. Позивач продовжує працювати, після призначення пенсії за віком, має 24 місяця страхового стажу.

7.04.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії (а.с.8,9).

На підставі даної заяви з 1.04.2010 року відповідачем був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 по стажу і заробітної платі з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (а.с.8,9).

16.05.2011 року позивачка звернулася до Управління ПФУ в Красноперекопському районі із заявою, у якої просить провести перерахунок її пенсії урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, в чому їй було відмовлено з вищевказаних підстав (а.с.8,9).

Правовідносини між сторонами регулюються ст.ст. 40, 42 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 р., та п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою в пункті 11 (підпункт 3) встановлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Зазначена Постанова КМУ, за виключенням п.10, що визнаний неконституційним, є чинною і її положення стосовно критеріїв перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням страхового стажу не суперечать положенням статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в тому, що на момент призначення (перерахунку) пенсії враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. При цьому, лише у разі відсутності даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

При зверненні позивача 7.04.2010 року у розпорядженні відповідача були дані про наявну середню заробітну плату (дохід) працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 року, а тому він мав перерахувати пенсію позивачки за даним показником, але не зробив цього з посиланням на положення постанови КМУ від 28 травня 2008 р. N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Як встановлено Конституцією України, конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані (ст.22 Конституції). При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права.

В адміністративних справах про протиправність дій суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Між тим, при розгляді справи відповідачем не доведена правомірність своїх вищевказаних дій, а саме - застосування при здійсненні перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати у розмірі 1197,91 грн, що залишився на рівні 2007 р., замість офіційно встановленого показника середньої заробітної плати за 2009 рік.

Доводи представника відповідача про неможливість застосовування показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний 2009 рік при перерахунку пенсії позивачки суд вважає помилковими і такими, що суперечать чинному законодавству.

Ні Законом № 1058-IV, ні постановою КМУ від 28 травня 2008 р. N 530, при наявності даних про заробітну плату в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачено умов її не застосування.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити позивачеві перерахунок пенсії з 2.12.2010 року у відповідності до положень ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 12 71, 94, 122, 159 - 163, 167, 186, 256 КАС України, ст. 113 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

II О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК щодо проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 державної пенсії у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2007 рік, починаючі з 2.12.2010 року.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 державної пенсії у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2009 рік, починаючі з 2.12.2010 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АРК провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 державної пенсії у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, та виплатити їй недоплачене підвищення до пенсії, починаючі з 2.12.2010 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Красноперекопський міськрайонний суд АР Крим протягом 10 днів, починаючі з наступного дня після її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: