Справа № 2а-0770/2252/11
Рядок статзвіту -11.5
код - 12
08 липня 2011 року м. Ужгород
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши матеріали позовної заяви Державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту "НДІ Проектреконструкція" в особі Закарпатської філії до відділу Державної виконавчої служби Берегівського районного управління юстиції, треті особи без самостійних вимог: Попівська сільська рада, ОКП "Будинкоуправління адмінбудівель", міський відділ Державної виконавчої служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції про визнання бездіяльності відділу ДВС Берегівського РУЮ незаконною,
Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІ Проектреконструкція" в особі Закарпатської філії звернувся в Закарпатський окружний адміністративний суд з вищевказаним позовом, який обгрунтовують тим, що 28 жовтня 2010 року на адресу відповідача направлено на виконання Наказ Господарського суду Закарпатської області про примусове виконання рішення суду по справі № 9/125 про стягнення з Попівської сільської ради на користь Державного проектно-вишукувального інституту "НДІ Проектреконструкція" в особі Закарпатської філії борг в сумі 86 213,95 грн., однак станом на сьогоднішній день ніяких дій щодо виконання судового відповідачем не здійснюється.
Відповідно до частини 2 КАС України статті 107 суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
У відповідності до ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади , інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада , їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті 181 цього Кодексу передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. З огляду на викладене та беручи до уваги те, що дана позовна заява подана з приводу бездіяльності виконавчої служби щодо виконання наказу господарського суду, провадження по зазначеній скарзі не є адміністративною справою, а відтак не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, про що також роз'яснено Постановою Пленуму ВАСУ від 13.12.2010 року "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" суди при визначенні юрисдикції повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 3 Закону України „Про виконавче провадження”, крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Зокрема, статтею 1212 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК) та розділом VІІ Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року (далі -ЦПК від 18 березня 2004 року) визначено інший порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, ухвалених за правилами господарського та цивільного судочинства, тому такі спори не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Статтею 12122 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
На підставі вищенаведеного суддя в порядку п.1 ч.1 ст.109 КАСУ відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, так як заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАСУ, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту "НДІ Проектреконструкція" в особі Закарпатської філії до відділу Державної виконавчої служби Берегівського районного управління юстиції, треті особи без самостійних вимог: Попівська сільська рада, ОКП "Будинкоуправління адмінбудівель", міський відділ Державної виконавчої служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції про визнання бездіяльності відділу ДВС Берегівського РУЮ незаконною.
Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження не допускається.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржила, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Закарпатського
окружного адміністративного суду Плеханова З.Б.