ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
07 квітня 2011 року № 2а-16744/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Вікторія"
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
за участю: Прокуратури Оболонського району м. Києва
про скасування податкових повідомлень-рішень
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000261740/0 від 26 березня 2010 року, № 0000261740/0 від 27 травня 2010 року, № 0000261740/0 від 18 серпня 2010 року та № 0000261740/3 від 02 листопада 2010 року про сплату 20846071,21 грн. податку з доходів фізичних осіб та штрафних (фінансових) санкцій 41692142,42 грн. застосованих за порушення п. 1.2., п. 1.15, ст.1; п.п. 4.2.12, п. 4.2. ст. 4; п.п.9.5.1, п.п. 9.5.2. п. 9.5 ст. 9; п.п 8.1.1, п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003р. № 889-IV.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та вважає, що оспорюване рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства. Позивачем зазначено, що, у відповідності до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», з метою здійснення обліку розрахункових операцій, ТОВ «Дніпро-Вікторія»використовувало спеціалізовані (для сфери грального бізнесу) реєстратори розрахункових операцій, зокрема Апарат контрольно-касовий електронний спеціальний системний ЕR-350F STU.07. Алгоритм його роботи побудований таким чином, що при внесенні даних за наслідком прийняття ставок та виплат гравцям, касовий апарат автоматично розраховує суму податку з доходу фізичних осіб і при наявності виграшу автоматично його утримує.
Відповідач проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи.
Представник прокуратури проти позову заперечив з підстав викладених в письмових поясненнях які долучено до матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
З 30.12.2009 р. по 17.02.2010р. уповноваженими працівниками ДПІ в Оболонському районі м. Києва було проведено планові виїзні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»та її Київської філії з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 14.08.2007р. по 30.09.2009р. За результатами перевірки складено Акт № 113/23-6/34956602 від 16.03.2010р.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «Дніпро -Вікторія»надавала послуги у сфері азартних ігор у гральних закладах, букмекерських конторах, не утримувала та не перераховувала до бюджету податок з доходів фізичних осіб з сум виграшів та призів отриманих в гральних закладах, чим порушено вимоги п. 1.2., п. 1.15, ст. 1; п.п. 4.2.12, п. 4.2. ст. 4; п.п. 8.1.1, п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8; п.п. 9.5.1, п.п. 9.5.2. п. 9.5 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05 2003р. №889-1У (далі -Закон №889), що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у розмірі 20846071,21 грн. (за 2008р. -24594634.34 грн.. за І кв.2009р. 44892269,69 гри.).
В ході перевірки встановлено, що відповідно до звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій, місячних звітів та книг обліку розрахункових операцій було встановлено, що за період з 14 серпня 2007 року по 30 вересня 2009 року через реєстратори розрахункових операцій проведено суми, що видані при поверненні товару у розмірі 69486904,03 грн. В Акті перевірки також зазначено що, суми, які видані як повернення послуг, є виграшем гравців, яких ідентифікувати неможливо. Податковим агентом при нарахуванні на користь платника податку - фізичної особи доходу у вигляді виграшів та призів у сфері надання послуг в азартних іграх у гральних закладах є філія ТОВ „Дніпро-Вікторія". Податок з доходів фізичних осіб з виграшів та призів отриманих в гральних закладах ТОВ „Дніпро - Вікторія" не утримано та не перераховано до бюджету. Перевіркою донараховано 20846071 грн. 21 коп. податку з доходів фізичних осіб, та, з посиланням на підпункт 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", застосовано 41692142 грн. 42 коп. штрафної санкції.
Як вбачається з позовної заяви та не заперечується сторонами, на підставі Акту № 113/23-6/34956602 від 16.03.2010р. ДПІ в Оболонському районі м. Києва надіслано ТОВ „Дніпро-Вікторія" податкові повідомлення-рішення від 26.03.2010 року № 0000261740/0.
Податкове повідомлення-рішення від 26.03.2010 року № 0000261740/0 було оскаржено ТОВ «Дніпро -Вікторія»до ДПІ в Оболонському районі м. Києва.
Рішенням ДПІ в Оболонському районі м. Києва від 25.05.2010 року скарга ТОВ «Дніпро - Вікторія»залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 26.03.2010 року № 0000261740/0 без змін, та направлено на адресу ТОВ «Дніпро -Вікторія»податкове повідомлення-рішення від 27.05.2010 року № 0000261740/1.
07.06.2010 року ТОВ „Дніпро - Вікторія" податкові повідомлення рішення від 26.03.2010 року № 0000261740/0 та від 27.05.2010 року № 0000261740/1 повторно оскаржило до Державної податкової адміністрації у м. Києві.
Державна податкова адміністрація у м. Києві рішенням від 06.08.2010 року № 4078/10/25-214 залишила повторну скаргу ТОВ «Дніпро-Вікторія»без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 26.03.2010 року № 0000261740/0 та від 27.05.2010 року № 0000261740/1 без змін, та на адресу ТОВ «Дніпро-Вікторія»було направлено податкове повідомлення-рішення від 18.06.2010 року № 0000261740/2.
20.08.2010 року ТОВ „Дніпро - Вікторія" рішення Державної податкової адміністрації у м. Києві від 06.08.2010 року № 4078/10/25-214 про результат розгляду повторної скарги було оскаржено до Державної податкової адміністрації України.
Державна податкова адміністрація України рішенням від 19.10.2010 року № 10866/6/25-0315 залишила повторну скаргу без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 26.03.2010 року № 0000261740/0, від 27.05.2010 року № 0000261740/1 та від 18.06.2010 року № 0000261740/2 без змін, та на адресу ТОВ „Дніпро - Вікторія" було направлено податкове повідомлення рішення від 02.11.2010 року № 0000261740/3 на суму 62538213,63 грн. (20846071,21 грн. за основним платежем, 41692142,42 штрафні (фінансові) санкції)
Статтею 2 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі-Закон) визначені умови надання послуг та умови проведення розрахунків за отримані послуги.
Розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації послуг, видача готівкових коштів за ненадану послугу. При цьому місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за надані послуги та зберігаються отримані за надані послуги готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених послуг із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до статті 2 Закону реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; автомат з продажу товарів (послуг) - реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Статтею 11 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.01 №121 „Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановлено термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій у сфері грального бізнесу 31.12.06.
При цьому слід зазначити, що відповідно до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій затвердженого наказом ДПА України від 21.01.09 №7, для застосування у казино, залах гральних автоматів, фіскалізації гральних автоматів, торгівлі та надані послуг гральних закладів передбачено комп'ютерно-касову систему „Фіскал" із версією внутрішнього програмного забезпечення (2160.04.02) виробництва ТОВ „Експотрейд" (м.Київ).
Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при наданні послуг зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до пункту 2.6. Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.04 № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися, при цьому у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" термін "дохід" фізичної особи охоплює суму будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Відповідно до пункту 1.15. статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідно до п.7.3 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної пунктом 7.1 цієї статті, від об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крім у державну лотерею у грошовому виграші) на користь резидентів або нерезидентів, та від будь-яких інших доходів, нарахованих на користь нерезидентів -фізичних осіб, за винятком доходів, визначених у п.п. 9.11.3 п. 9.11 ст.9 цього Закону.
Згідно з підпунктом 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб»до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.
Відповідно до підпункту 9.5.1 пункту 9.5 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»податковим агентом платника податку при нарахуванні на його користь доходу у вигляді призів, виграшів у лотерею (крім державних лотерей), інших розіграшів або виграшів в азартних іграх, є особа, яка здійснює таке нарахування.
При нарахуванні доходу, отриманого у вигляді виграшу в азартних іграх в казино, інших гральних місцях чи домах (далі - гральний заклад), за винятком гри в тоталізатор, враховуються витрати платника податку, понесені ним у зв'язку з отриманням такого доходу протягом робочого дня. Вищезазначені доходи, кінцево оподатковуються при виплаті за їх рахунок.
Відповідно до підпункту 9.5.2 пункту 9.5 статті 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" та Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом ДПАУ від 20.10.03 №494 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.03 № 1016/8337) суб'єкти підприємницької діяльності, які провадять свою діяльність з організації та проведення азартних ігор у казино, інших гральних місцях чи домах, зобов'язані забезпечити встановлений Порядком облік доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікацію таких осіб.
Фізична особа - резидент чи нерезидент зобов'язана пред'явити паспорт при вході до грального закладу. Службова особа грального закладу зобов'язана занести до журналу персоніфікації фізичних осіб-відвідувачів гральних закладів (далі - журнал) відомості про серію та номер такого паспорта, ім'я та прізвище його власника, його громадянство, а у разі коли така особа є громадянином України - зареєстроване місце його проживання.
Придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою-гравцем до закінчення її участі в азартній грі.
На вимогу фізичної особи-гравця службова особа грального закладу повинна надати персоніфіковані відомості про виграш та понесені таким гравцем витрати шляхом оформлення та видачі довідки про виграш в азартні ігри та понесені у зв'язку з отриманням такого виграшу витрати (далі - довідка).
Оформлення довідки здійснюється в касі грального закладу на підставі заяви фізичної особи - гравця про закінчення гри при пред'явленні ним паспорта та наданні касиру всіх чеків за придбані фішки (жетони) або інші отримані документи, що засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, та залишку невикористаних (виграних) фішок (жетонів) або документів, що підтверджують виграш за підсумками проведеної азартної гри. На підставі наданих чеків касир підраховує витрати фізичної особи - гравця, а за наданими фішками (жетонами) або документами, що підтверджують виграш за підсумками проведеної азартної гри, - його виграш. Після підрахунку витрат фізичної особи - гравця всі надані чеки гасяться штампом касира, який проводив такий підрахунок.
У разі відсутності у фізичної особи - гравця чеків, що підтверджують попереднє придбання ним фішок (жетонів), або отримання документів, що засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, всі надані касиру фішки (жетони) та документи, що підтверджують виграш за підсумками проведеної азартної гри, зазначені доходи слід розглядати як доходи що відносяться до виграшів такого гравця які підлягають оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб у момент виплати і за рахунок такого доходу.
Отже, саме в момент фактичної виплати (передачі) виграшу (призу) його одержувачу, організатор розіграшу утримує і сплачує до бюджету податок з доходів фізичних осіб, що регулюється п.п 8.1.1, п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». У цьому випадку момент нарахування доходу у вигляді виграшу (призу) збігається з моментом його виплати (видачі) платнику податків.
Згідно з пунктом 4.8 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.00 № 614, зареєстрованого в Мін'юсті України 05.02.01 №107/5298» якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, то матаріально-відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів.
В акті необхідно зазначити:
- дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги);
- відомості про товар (послугу);
- суму виданих коштів;
- номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).
Працівниками ТОВ "Дніпро-Вікторія" не надано актів про видачу коштів при поверненні послуг через реєстратори розрахункових операцій, журнал не вівся, відповідно названий порядок є порушеним. Суми доходу фізичних осіб та суми повернення коштів, належним чином не обліковувались.
Підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі коли платник податків здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Таким чином враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку що, донарахування ДПІ в Оболонському районі м. Києва ТОВ «Дніпро-Вікторія»податку з доходів фізичних осіб у сумі 20846071,21 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 41692142,42 грн. відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Постанова набирає законної сили у порядку і строки, що визначені ч.1 ст.254 КАС України.
Суддя В.І. Келеберда