Постанова від 24.05.2011 по справі 2а-18253/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24 травня 2011 року 12:28 № 2а-18253/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом Заступника прокурора Києво-Святошинського району

до

Треті особиКиєво-Святошинської районної державної адміністрації

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ТОВ «Тера Парадіз», ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21

провизнання недійсними та протиправним розпоряджень

У судовому засіданні 24 травня 2011 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.

ОБСТАВИНИСПРАВИ

Заступник прокурора Києво-Святошинського району (надалі - також «Позивач») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації (надалі -також «Відповідач»), за участю Третіх осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ТОВ «Тера Парадіз», ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, та з урахуванням збільшених позовних вимог просив про визнання протиправними та скасування розпоряджень голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 13.05.10 № 2954, від 14.05.10 за № № 2955, 2956, від 21.05.10 за № 2980, від 28.05.10 за № 2988, від 04.06.10 за № 3009, від 18.06.10 за №№ 3085, 3087, 3088, 3089, від 24.06.10 за № 3118, від 29.06.10 за № 3176, від 06.07.10 за № 3200, від 16.07.10 за № 3305, від 19.07.10 за № 3314, від 23.07.10 за № № 3368, 3369, 3370, 3371, від 09.08.10 за № 3462, від 10.08.10 за №№ 3469, 3470, 3496, від 11.08.10 за № 3497, від 16.08.10 за № 3523, від 17.08.10 за № 3539, від 29.09.10 за № 4053, від 30.09.10 за № 4069, від 01.10.10 за №№ 4081, 4082, 4083, від 07.10.10 за № 4124, якими надані дозволи на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва та затверджено технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозволи на виготовлення державного акту на право власності на землю для ведення індивідуального садівництва.

Позовні вимоги мотивовані тим, що розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 13.05.10 № 2954, від 14.05.10 за № № 2955, 2956, від 21.05.10 за № 2980, від 28.05.10 за № 2988, від 04.06.10 за № 3009, від 18.06.10 за №№ 3085, 3087, 3088, 3089, від 24.06.10 за № 3118, від 29.06.10 за № 3176, від 06.07.10 за № 3200, від 16.07.10 за № 3305, від 19.07.10 за № 3314, від 23.07.10 за № № 3368, 3369, 3370, 3371, від 09.08.10 за № 3462, від 10.08.10 за №№ 3469, 3470, 3496, від 11.08.10 за № 3497, від 16.08.10 за № 3523, від 17.08.10 за № 3539, від 29.09.10 за № 4053, від 30.09.10 за № 4069, від 01.10.10 за №№ 4081, 4082, 4083, від 07.10.10 за № 4124 є протиправними та не ґрунтуються на вимогах чинного земельного законодавства України.

Як зазначила в судовому засіданні представник Позивача, при проведенні перевірки законності розпоряджень голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації прокуратурою Києво-Святошинського району було встановлено, що оскаржуваними розпорядженням надано дозволи на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва, що суперечить вимогам чинного на момент їх видання законодавства в сфері земельних відносин.

На думку представника Позивача, чинним на момент видання земельним законодавством України не було передбачено можливості зміни виду користування земельної ділянки в межах певної категорії земель сільськогосподарського призначення органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Крім того, представник Позивача звернула увагу на те, що статтею 25 Закону України «Про землеустрій»визначено перелік видів документації із землеустрою, згідно з яким виготовлення технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок, які є у приватній власності громадян та юридичних осіб, не передбачено.

Зверненню Заступника прокурора Києво-Святошинського району з даним адміністративним позовом до суду, як вказала представник, передувало відповідно до вимог частини 1 статті 21 Закону України «Про прокуратуру»винесення протестів на акти, що суперечить закону -оскаржувані розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації. В той же час, оскільки протести заступника прокурора було відхилено, -прокуратура звернулася у визначеному чинним законодавством порядку до адміністративного суду з даним позовом.

Представник Відповідача -Києво-Святошинської районної державної адміністрації, -в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

В обґрунтування заперечень на позов представником Відповідача було зазначено про те, що при прийнятті оскаржуваних розпоряджень Києво-Святошинська районна державна адміністрація діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним на той час земельним законодавством України.

На думку представника Відповідача, зміна цільового використання земельних ділянок, пов'язана зі зміною категорії земель до якої належить та чи інша земельна ділянка, та пов'язана зі зміною правового режиму земельної ділянки. Зміна виду використання земельної ділянки проводиться в межах однієї категорії земель, відповідно без зміни категорії земель та правового режиму.

Оскільки у випадку зміни виду використання не змінюється цільове призначення земельної ділянки та не змінюються її межі, тому, як вказав представник Відповідача, розроблення проекту відведення земельної ділянки, функціональне використання якої змінюється, законом не вимагається.

Крім того, представник Відповідача звернув увагу на те, що оскаржувані розпорядження про затвердження технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок, що перебувають у власності громадян або юридичних осіб, було видано на підставі висновків відповідних органів, що свідчить про відповідність їх чинному законодавству.

Представники третіх осіб ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_4, ОСОБА_14, ОСОБА_15 та третя особа ОСОБА_11 - в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили та просили відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов, які містяться в матеріалах справи.

Треті особи -ОСОБА_2, ОСОБА_7, ТОВ «Тера Парадіз», ОСОБА_12, ОСОБА_20, -в судове засідання 24 травня 2011 року не з'явилися, явку уповноважених представників не забезпечили, письмового відношення до заявлених позовних вимог не надали, про дату та час судового засідання повідомлені належним чином.

Треті особи ОСОБА_9, ОСОБА_13, ОСОБА_16, ОСОБА_19, ОСОБА_21, -в судове засідання 24 травня 2011 року не з'явилися, явку уповноважених представників не забезпечили, письмового відношення до заявлених позовних вимог не надали, про дату та час судового засідання повідомлялися за адресами, вказаними Відповідачем в клопотанні про залучення третіх осіб.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб та їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ

Прокуратурою Києво-Святошинського району Київської області проведено перевірку щодо законності розпоряджень голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації, якою встановлено порушення Відповідачем вимог чинного на момент їх видання земельного законодавства України при прийнятті наступних розпоряджень.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 13 травня 2010 року № 2954 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки загальною площею 2,3097 га, що перебуває у приватній власності ОСОБА_11, з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва в адміністративних межах Гореницької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 14 травня 2010 року № 2956 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок з ведення особистого селянського господарства (рілля) на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 4,0838 га, що перебувають у приватній власності гр. ОСОБА_18 в адміністративніх межах Білогородської сільської ради, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_18 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 14 травня 2010 року № 2955 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства (рілля) на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 3,6878 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_17, в адміністративніх межах Білогородської сільської ради, змінено використання даної земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_17 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 21 травня 2010 року № 2980 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 2,0000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_15, в адміністративніх межах Чабанівської селищної ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 28 травня 2010 року № 2988 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки загальною площею 0,2000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_14, з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва в адміністративніх межах Музичанської сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 4 червня 2010 року № 3009 затвердженно технічну документацю із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства (рілля) на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 2,0000 га, що перебувають у приватній власності гр. ОСОБА_15 в адміністративніх межах Чабанівської селищної ради, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_15 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 18 червня 2010 року № 3085 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки загальною площею 4,9500 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_13, з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва в адміністративніх межах Дмитрівської сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 18 червня 2010 року № 3087 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 1,0000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_12 в адміністративніх межах Бобрицької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 18 червня 2010 року № 3088 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,500 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_12, в адміністративніх межах Бобрицької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 18 червня 2010 року № 3089 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 1,5000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_12 в адміністративніх межах Бобрицької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 24 червня 2010 року № 3118 затвердженно технічну документацю із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,2000 га, що перебувають у приватній власності гр. ОСОБА_14 в адміністративніх межах Музичанської сільської ради, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_14 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 29 червня 2010 року № 3176 затвердженно технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок загальною площею 4,9500 га, що перебувають у приватній власності гр. ОСОБА_13 в адміністративніх межах Дмитрівської сільської ради з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_13 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 6 липня 2010 року № 3200 затвердженно технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 3,0000 га, що перебувають у приватній власності гр. ОСОБА_12, в адміністративніх межах Бобрицької сільської ради, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_12 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 16 липня 2010 року № 3305 затвердженно технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 5,0000 га, що перебуває у приватній власності ТОВ «Тера Парадіз»в адміністративніх межах Чабанівської селищної ради, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю ТОВ «Тера Парадіз»для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 19 липня 2010 року № 3314 затвердженно технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 2,3097 га, що перебуває у приватній власності ОСОБА_11, в адміністративніх межах Гореницької сільської ради, змінено використання даної земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_11 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 23 липня 2010 року № 3368 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,2500 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_6 в адміністративніх межах Бобрицької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 23 липня 2010 року № 3369 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,0500 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_4 в адміністративних межах Бобрицької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 23 липня 2010 року № 3370 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,2500 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_6 в адміністративніх межах Бобрицької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 23 липня 2010 року № 3371 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,2500 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_4, в адміністративних межах Бобрицької сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 9 серпня 2010 року № 3462 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 1,5932 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_10 в адміністративних межах Крюківщинської сільської ради сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 10 серпня 2010 року № 3469 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,1000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_9, в адміністративних межах Бобрицької сільської ради сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 10 серпня 2010 року № 3470 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,2000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_8 в адміністративних межах Бобрицької сільської ради сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 10 серпня 2010 року № 3496 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,0600 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_20, в адміністративних межах Боярської міської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 11 серпня 2010 року № 3497 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,1200 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_7, в адміністративних межах Боярської міської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 16 серпня 2010 року № 3523 затвердженно технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 8,9100 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_16 в адміністративніх межах Дмитрівської сільської ради, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_16 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 17 серпня 2010 року № 3539 затвердженно технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,8000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_4, гр. ОСОБА_5, ОСОБА_6, в адміністративніх межах Бобрицької сільської ради, змінено використання даної земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_4 (0,3000 га), гр. ОСОБА_5 (0,2500 га), ОСОБА_6 (0,2500 га) для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 29 вересня 2010 року № 4053 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 1,6096 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_19 в адміністративних межах Крюківщинської сільської ради сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 30 вересня 2010 року № 4069 затвердженно технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 1,5932 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_10 в адміністративніх межах Крюківщинської сільської ради, змінено використання даних земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на землю гр. ОСОБА_10 для ведення індивідуального садівництва.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 1 жовтня 2010 року № 4081 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,5000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Гатненської сільської ради сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 1 жовтня 2010 року № 4082 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,5000 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_2 в адміністративних межах Гатненської сільської ради сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 1 жовтня 2010 року № 4083 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,4500 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_21 в адміністративних межах Гатненської сільської ради сільської ради.

Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 7 жовтня 2010 року № 4124 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва загальною площею 0,7902 га, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_3 в адміністративних межах Гореницької сільської ради сільської ради.

Статтею 21 Закону України «Про прокуратуру»закріплено повноваження прокурора щодо винесення протесту.

Так, протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору (частини 1-3 статті 21 Закону України «Про прокуратуру»).

Як підтверджується матеріалами справи, на підставі частини 1 статті 21 Закону України «Про прокуратуру»Прокуратурою Києво-Святошинського району Київської області було принесено протести на оскаржувані розпорядження (аркуші справи 9, 11, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 61, 63, 65, 68, 70, 72, 74, 76, Том 1), в яких Позивач вимагав від Відповідача скасувати оскаржувані розпорядження.

Розглянувши вищевказані протести прокурора, Відповідачем було їх відхилено, що підтверджується наявними в матеріалах справи листами Києво-Святошинської районної державної адміністрації (аркуші справи 78-88, Том 1).

Згідно з частиною 4 статті 21 Закону України «Про прокуратуру»у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.

Враховуючи вищевикладене, Заступник прокурора Києво-Святошинського району звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправними та скасування оскаржуваних розпоряджень Відповідача в порядку, визначеному частиною 4 статті 21 Закону України «Про прокуратуру».

Відтак, предметом судового розгляду в даній адміністративній справі є позовні вимоги про визнання протиправними та скасування розпоряджень голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 13.05.10 № 2954, від 14.05.10 № № 2955, 2956, від 21.05.10 № 2980, від 28.05.10 № 2988, від 04.06.10 № 3009, від 18.06.10 №№ 3085, 3087, 3088, 3089, від 24.06.10 № 3118, від 29.06.10 № 3176, від 06.07.10 № 3200, від 16.07.10 № 3305, від 19.07.10 № 3314, від 23.07.10 № № 3368, 3369, 3370, 3371, від 09.08.10 № 3462, від 10.08.10 №№ 3469, 3470, 3496, від 11.08.10 № 3497, від 16.08.10 № 3523, від 17.08.10 № 3539, від 29.09.10 № 4053, від 30.09.10 № 4069, від 01.10.10 №№ 4081, 4082, 4083, від 07.10.10 № 4124 (надалі -також «оскаржувані розпорядження»), як рішень суб'єкта владних повноважень. Завданням адміністративного суду є перевірка правомірності (легальності) даних рішень з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

«На підставі»означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

«У спосіб»означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, Суд звертає увагу на наступне.

Оскаржуваними розпорядженнями було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок, що перебувають у приватній власності, з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Статтею 19 Земельного кодексу України визначено категорії земель.

Так, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (частина 1 статті 19 Земельного кодексу України).

Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей (частина 1 статті 22 Земельного кодексу України в редакції, чинній станом на час винесення оскаржуваних розпоряджень).

Згідно з пунктом «а»частини 3 статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам -для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Таким чином, Суд звертає увагу на те, що вищевказаною нормою права передбачено вичерпні види цільового використання земель сільськогосподарського призначення громадянами.

Порядок встановлення та зміни цільового призначення земель врегульовано статтею 20 Земельного кодексу України.

Так, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (частина 1 статті 20 Земельного кодексу України).

Частиною 2 статті 20 Земельного кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Згідно з частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу.

Правовий режим земельних ділянок особистих селянських господарств визначено статтею 33 Земельного кодексу України.

Так, громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть мати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на умовах оренди. Використання земель особистого селянського господарства здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до статті 35 Земельного кодексу України громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва. Іноземні громадяни та особи без громадянства, а також юридичні особи можуть мати земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва на умовах оренди. Земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо. Землі загального користування садівницького товариства є його власністю. До земель загального користування садівницького товариства належать земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями і спорудами та іншими об'єктами загального користування. Приватизація земельної ділянки громадянином - членом садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства. Використання земельних ділянок садівницьких товариств здійснюється відповідно до закону та статутів цих товариств.

Системний аналіз змісту вищенаведених правових норм свідчить про те, що чинне земельне законодавство України не передбачає можливості зміни виду користування земельної ділянки в межах певної категорії земель сільськогосподарського призначення органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

До того ж, Суд звертає особливу увагу на те, що частина 5 статті 20 Земельного кодексу України містить пряму імперативну вказівку на те, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу.

Крім того, Суд також вважає за необхідне зазначити наступне.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування, визначено Законом України «Про землеустрій».

Статтею 25 Закону України «Про землеустрій»визначено види документації із землеустрою.

Так, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Види документації із землеустрою:

а) загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель;

б) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень;

в) проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень;

г) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

ґ) проекти землеустрою щодо формування земель комунальної власності територіальних громад і проекти розмежування земель державної та комунальної власності населених пунктів;

д) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

е) проекти землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань;

є) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

ж) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів;

з) робочі проекти землеустрою щодо рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, зсувів, ущільнення, закислення, забруднення промисловими та іншими відходами, радіоактивними та хімічними речовинами, покращання сільськогосподарських земель, підвищення родючості ґрунтів (далі - робочі проекти землеустрою);

и) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

і) технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку;

ї) спеціальні тематичні карти і атласи стану земель та їх використання.

Таким чином, виготовлення технічної документації із землеустрою щодо зміни використання земельних ділянок Законом України «Про землеустрій»не передбачено, що є підтвердженням того, що у спірних правовідносинах Відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень, що суперечить частині 2 статті 19 Конституції України.

А згідно з частиною 2 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Механізм щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у власності громадянина або юридичної особи, визначено Порядком зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року № 502 (надалі -також «Порядок»).

Відповідно до пункту 2 Порядку зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням заяви (клопотання) її власника до сільської, селищної, міської ради, якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, або районної держадміністрації, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту. До заяви (клопотання) додаються:

а) копія державного акта на право власності на земельну ділянку;

б) для громадянина -власника земельної ділянки -копія паспорта (серія, номер паспорта, коли і ким виданий та місце проживання), для юридичної особи - власника земельної ділянки - копія статуту (положення) та копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи;

в) документи щодо встановлених обмежень (обтяжень) та земельних сервітутів на використання земельної ділянки;

г) обґрунтування необхідності зміни цільового призначення земельної ділянки із зазначенням її розміру.

Пунктом 3 Порядку визначено, що сільська, селищна, міська рада або районна держадміністрація розглядає заяву (клопотання) і в разі згоди на зміну цільового призначення земельної ділянки дає дозвіл на підготовку проекту її відведення:

складання проекту відведення земельної ділянки, якщо зміні цільового призначення підлягає її частина;

перепогодження проекту відведення земельної ділянки з відповідними органами виконавчої влади, якщо зміні цільового призначення підлягає вся земельна ділянка.

Проект відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, складається державною або іншою землевпорядною організацією на замовлення власника земельної ділянки (пункт 4 Порядку).

Таким чином, Суд звертає увагу на те, що зміна цільового призначення земельних ділянок проводиться виключно за проектами відведення. Іншого порядку зміни цільового призначення земельних ділянок чинне законодавство не передбачає.

Враховуючи вищевикладене, Судом встановлено, що при виданні оскаржуваних розпоряджень про затвердження технічної документації із землеустрою щодо зміни функціонального використання земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на землі для ведення індивідуального садівництва, а не проекту відведення земельної ділянки, Відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та діяв не у спосіб, що визначений чинним на той момент земельним законодавством України, а тому оскаржувані розпорядження є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Суд також вважає за необхідне звернути увагу сторін на те, що в даній адміністративній справі предметом оскарження є розпорядження Відповідача, як рішення суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд аналізує оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень на відповідність його вимогам законодавства, чинного станом на час прийняття оскаржуваних рішень, а також з огляду на ті обставини, які існували на час прийняття рішення.

Таким чином, посилання представників Відповідача та третіх осіб на те, що окремим третім особам вже видано Державні акти на право власності на земельні ділянки не може вважатися доказом на підтвердження правомірності оскаржуваних рішень, і, в свою чергу, прийняття рішень про видачу державних актів на землю може бути предметом окремого судового розгляду.

Крім того, представниками зазначених учасників процесу не доведено, що саме в контексті спірних правовідносин розуміється під спором про право, що свідчить про їх надуманість, оскільки відповідні посилання є лише теоретичним тлумаченням і не пов'язані з аналізом публічно-правових відносин у даній адміністративній справі.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги Позивача є обґрунтованими та доведеними, і відповідно такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 13.05.10 № 2954, від 14.05.10 № № 2955, 2956, від 21.05.10 № 2980, від 28.05.10 № 2988, від 04.06.10 № 3009, від 18.06.10 №№ 3085, 3087, 3088, 3089, від 24.06.10 № 3118, від 29.06.10 № 3176, від 06.07.10 № 3200, від 16.07.10 № 3305, від 19.07.10 № 3314, від 23.07.10 № № 3368, 3369, 3370, 3371, від 09.08.10 № 3462, від 10.08.10 №№ 3469, 3470, 3496, від 11.08.10 № 3497, від 16.08.10 № 3523, від 17.08.10 № 3539, від 29.09.10 № 4053, від 30.09.10 № 4069, від 01.10.10 №№ 4081, 4082, 4083, від 07.10.10 № 4124.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н. Є. Блажівська