Справа № 2а/2570/3298/2011
01 липня 2011 р.
м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
при секретарі Тищенко М.В.,
за участі представників позивача
та представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АПБ-Цегла» до Державної податкової інспекції у Борзнянському районі Чернігівської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
16.06.2011 року позивач звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у Борзнянському районі Чернігівської області і просить скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Борзнянському районі Чернігівської області №0000071600 від 26.05.2011 року на суму 170,00 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АПБ-Цегла», який є правонаступником закритого акціонерного товариства «Агропромбуд» (відповідно до Статуту) свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що декларація з податку на додану вартість за березень 2011 року з додатками була прийнята до районного рівня Державної податкової адміністрації України 20.04.2011 в 17.35.55 годин засобами електронного зв'язку, про що свідчить квитанція № 2 від 20.04.2011 р. Таким чином, оскільки у позивача є в наявності підтвердження прийняття декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року засобами електронної звітності, позивач вважає, що ним не було порушення строків подання. Крім того, серед обов'язкових причин відмови у прийнятті декларації з ПДВ немає причини, за якою відмовлено закритому акціонерному товариству «Агропромбуд», а саме: відсутності обов'язкових додатків (оригінал четвертого основного аркуша вантажної митної декларації) та відсутність обов'язкової підстави для коригування. Таким чином вважає, що відмова ДПІ у Борзнянському районі у прийнятті декларації суперечить вимогам законодавства, а тому застосування до позивача штрафних санкцій є неправомірним.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник ДПІ у Борзнянському районі позовні вимоги не визнав та пояснив, що 12.05.2011 року працівниками ДПІ у Борзнянському районі було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за березень 2011 року. В ході перевірки встановлено порушення вимог п.п. 49.18.1 (49.18.2) п.49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (далі - ПК України). Декларація, яка була подана відповідачем, «не визнана як податкова звітність», оскільки в ній відсутні обов'язкові додатки (оригінал четвертого основного аркуша вантажної митної декларації) та відсутні обов'язкові підстави для коригування, що є обов'язковими реквізитами податкового документу та являється порушенням загальних вимог оформлення документів податкової звітності.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
20.04.2011 року позивачем засобами електронного зв'язку було подано декларацію з податку на додану вартість за березень 2011 року з додатками, про що свідчить квитанція № 2 від 20.04.2011 (а.с.5).
Листом № 626 від 26.04.2011 ДПІ у Борзнянському районі повідомлено керівника позивача про невизнання, як податкової звітності, поданої позивачем декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року, оскільки декларація заповнена всупереч правилам, а саме в ній відсутні обов'язкові додатки (оригінал четвертого основного аркуша вантажної митної декларації) та відсутні обов'язкові підстави для коригування.
12.05.2011 року працівниками ДПІ у Борзнянському районі було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за березень 2011 року.
За результатами перевірки було складено акт № 82/16-012/03588301 від 12.05.2011.
Перевіркою було встановлено факт несвоєчасного подання позивачем декларації з податку на додану вартість за березень 2011 року, чим порушено вимоги п.п. 49.18.1 (49.18.2) п.49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V ПК України (а.с.8-9).
Копію акта перевірки № 82/16-012/03588301 від 12.05.2011 листом від 13.05.2011 надіслано керівнику позивача для підписання.
На підставі акта перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000071600 від 26.05.2011 року, яким визначено суму штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. (а.с.10).
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
49.18.1. календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
49.18.2. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
49.18.3. календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
49.18.4. календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним;
49.18.5. календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Пунктом 49.3 статті 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п. 49.11 ст. 49 ПК України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
49.11.2. у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Відповідно до п. 48.3 ст. 48 ПК України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Пунктом 48.4 статті 48 ПК України передбачено, що у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
відмітка про звітування за спеціальним режимом;
код виду економічної діяльності (КВЕД);
код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Як вбачається з матеріалів справи, декларація з податку на додану вартість за березень 2011 року подана позивачем містить всі обов'язкові реквізити, підписана відповідною посадовою особою - директором, та скріплена печаткою платника податків.
На думку суду, відсутність оригіналу четвертого основного аркуша вантажної митної декларації та відсутність обов'язкових підстав для коригування не є законодавчо визначеною підставою для невизнання податкової звітності, оскільки статус таких реквізитів Податковим Кодексом України не визначений як обов'язковий.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення № 0000071600 від 26.05.2011 року.
Таким чином, невизнання відповідачем поданої позивачем податкової звітності з податку на додану вартість за березень 2011 року, як податкової декларації є протиправним та таким, що суперечить законодавству, а тому податкова декларація з податку на додану вартість за березень 2011 року вважається такою, що була подана, в строк передбачений ПК України у зв'язку з чим винесене податкове повідомлення-рішення є неправомірним, а тому позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Борзнянському районі Чернігівської області № 0000071600 від 26.05.2011 року підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Борзнянському районі Чернігівської області № 0000071600 від 26.05.2011 року про збільшення грошового податкового зобов'язання з податку на додану вартість (штраф) у сумі 170,00 грн.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: підпис О.М.Тихоненко
З оригіналом згідно
Суддя: О.М. Тихоненко