Постанова від 01.07.2011 по справі 2а/2370/4437/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2011 року Справа № 2а/2370/4437/2011

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мишенка В.В.,

при секретарі - Гришанові Д.Є.,

за участю: позивача ОСОБА_1 - особисто, представника відповідача Свердел С.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішення № 170 від 28.04.2011 року про застосування фінансових санкцій та вимоги № Ф-95 від 22.04.2011 року про сплату боргу,

ВСТАНОВИВ:

Звернувшись до суду, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі-позивач) просить суд прийняти постанову про визнання рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області (далі-відповідач) про застосування фінансових санкцій № 170 від 28.04.2011 року в сумі 170 грн. 00 коп. та вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області про сплату боргу № Ф-95 від 22.04.2011 року на суму 632 грн. 46 коп. протиправними та скасувати їх. В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу № Ф-95 від 22.04.2011 року на суму 1288 грн. 80 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ним отримана вимога Ф-95 від 22.04.2011 року про сплату заборгованості зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України в сумі 1288 грн. 80 коп., з урахуванням розміру мінімального страхового внеску у 2010 році та частини сплачених сум єдиного або фіксованого податків за 3-й квартал та 4-й квартал про необхідність здійснити доплату до мінімального страхового внеску. Крім того, позивач стверджує, що ним отримано рішення відповідача № 170 від 28.04.2011 року про застосування фінансових санкцій в сумі 170 грн. 00 коп. за неподання річної первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.

Позивач вважає, так як він є пенсіонером МВС України, він не перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області та відповідно не є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України згідно чинного законодавства України, так як пункт 8 розділу ХV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1958-ІV від 09.07.2003 року передбачає, що до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до накопичувального фонду фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим законом, а сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. Тобто, для сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України, позивач не має об'єкта для нарахування страхового внеску, а саме оподаткований доход (прибуток) або загальний оподатковуваний дохід, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

В судовому засіданні позивач наполягав на задоволенні позовних вимог та просив задовольнити позов повністю.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, з приводу чого надала суду заперечення на адміністративний позов, які мотивовані тим, що відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Ватутінської міської ради Черкаської області та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області як платник єдиного податку. Однак, в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески за третій та четвертий квартали 2010 року на загальну суму 1288 грн. 80 коп. позивач не сплачує, в зв'язку з чим відповідачем була направлена вимога Ф-95 від 22.04.2011 року, а також позивач не подає звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України, з приводу чого відповідачем прийнято та направлено позивачу рішення про застосування фінансових санкцій № 170 від 28.04.2011 року.

Вислухавши доводи позивача та представника відповідача та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Ватутінської міської ради Черкаської області 31.01.2003 року за № 20210010001000532, ідентифікаційний код НОМЕР_1, а також зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області як платник єдиного податку за № НОМЕР_2.

22.04.2011 року відповідач виніс та направив позивачу повідомлення - розрахунок № Ф-95 та вимогу про сплату боргу № Ф-95, в якій зазначено, що відповідно до вимог ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач вимагає сплатити недоїмку зі страхових внесків у сумі 1288 грн. 80 коп.

Не погоджуючись з вказаними повідомленням - розрахунком та вимогою, позивач оскаржив їх до управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області і головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та просив скасувати вимогу про сплату боргу № Ф-95 від 22.04.2011 року. Рішеннями управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області і головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вимогу про сплату боргу № Ф-95 від 22.04.2011 року залишено без змін, а скаргу платника без задоволення.

Відповідно до ст.ст. 18,20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21 - 1 від 19.12.2003 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 - страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності. Які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) є страхувальниками.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 2461 - ІV від 08.07.2010 року, який набрав чинності з 17.07.2010 року фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

Таким чином, для підрахунку суми додаткового внеску береться сума мінімального страхового внеску - 33,2 % від розміру мінімальної заробітної плати в поточному місяці, після цього береться сума внеску в складі єдиного податку - 42 % від його розміру, від першої суми віднімаємо другу та отримуємо необхідну суму доплати до мінімального страхового внеску до Пенсійного фонду.

Згідно з ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»законодавчо не можуть встановлюватись пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати для окремих категорій громадян, у томі числі пенсіонерів та інвалідів.

Сплата страхових внесків здійснюється у строки, визначені ч. 6 ст. 20 вказаного Закону України, а саме щоквартально, протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

Несплата позивачем до управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області страхових внесків призводить до неповного формування бюджету Пенсійного фонду України і як наслідок до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України, яка гарантує право громадянам на забезпечення у разі старості, втрати працездатності, втрати годувальника, в інших випадках передбачених законом.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до пп. 4 п. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а саме відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 26-1 від 05.11.2009 року.

Проведеною відповідачем перевіркою встановлено, що позивачем вказана звітність не подавалась до органів Пенсійного фонду України протягом 2004-2010 років.

Згідно з п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»неподання, несвоєчасне подання, подання невстановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення -у розмірі двадцяти відсотків зазначених сум та не менше двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

В зв'язку з цим, твердження позивача про протиправність та незаконність рішення відповідача про застосування фінансових санкцій № 170 від 28.04.2011 року є надуманими та такими, що не відповідають дійсності.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Також під час судового розгляду справи судом встановлено, що позивачем в судовому порядку до Черкаського окружного адміністративного суду було оскаржено вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області про сплату боргу № Ф-116 від 01.11.2010 року на суму 632 грн. 46 коп. Вказана сума в розмірі 632 грн. 46 коп. є складовою частиною боргу в розмірі 1288 грн. 80 коп., яка визначена в якості боргу вимогою відповідача № Ф-95 від 22.04.2011 року. Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.06.2011 року по адміністративній справі № 2а/2370/3881/2011 в задоволенні позовних вимог в частині оскарження вимоги відповідача № Ф-116 від 01.11.2010 року відмовлено.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163, 181 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області про застосування фінансових санкцій № 170 від 28.04.2011 року в сумі 170 грн. 00 коп. та вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне Черкаської області про сплату боргу № Ф-95 від 22.04.2011 року на суму 632 грн. 46 коп. відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко