ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
24 червня 2011 року 10:16 № 2а-2656/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Бескоровайній Н.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомЗаступника Прокурора м. Києва в інтересах держави в особі
Київської міської ради
доЛіквідаційної комісії Шевченківської районної у м.Києві ради
про визнання протиправним та скасування рішення від 30 грудня 2008
року № 590
Обставини справи:
Прокурор звернувся до суду в інтересах територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради з позовом до ліквідаційної комісії Шевченківської районної у місті Києві ради, в останній редакції якого просить визнати протиправним і скасувати пункти 1-15, 31-42, 45-61, 62-70, 71-83, 84-107, 108-116, 117-134, 137-149, 151-159, 160-165, 167-172, 174, 175-189 Переліку об'єктів комунального майна, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні, що міститься в додатку № 1 до рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 30 грудня 2008 року № 590 «Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м.Києва».
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що всупереч пункту «а» частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» відповідач включив до названого Переліку об'єкти, які використовуються комунальними підприємствами району, в тому числі житлово-експлуатаційними організаціями.
Прокурор та представник Київради в судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити його у повному обсязі. Надалі представник позивача просив розглядати справу за його відсутності.
У зв'язку з ліквідацією Шевченківської районної у м.Києві ради позов пред'явлено до Ліквідаційної комісії Шевченківської районної у м.Києві ради, яка у відповідності до підпункту 9.9 пункту 9 розпорядження Київської міської державної адміністрації «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з виконанням рішення Київської міської ради від 09.09.2010 № 7/4819 «Про питання організації управління районами в місті Києві» з 31 жовтня 2010 року набула всіх повноважень щодо прийняття кадрових, управлінських та розпорядчих рішень і розпорядження коштами та іншим майном, координації діяльності створених або підпорядкованих підприємств, установ, організацій та інших повноважень, які належали Шевченківській районній у місті Києві раді.
Представник відповідача щодо позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову з огляду на його необґрунтованість.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 24 червня 2011 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Окружний адміністративний суд міста Києва
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою (частини 5, 6 вказаної норми).
Відповідно до пункту 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 30 Закону, зокрема, визначені повноваження міських рад в галузі житлово-комунального господарства. Так, до відання міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно частини 2 статті 41 Закону районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами.
Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах (частина 3 статті 41 Закону).
У відповідності до приписів Закону та рішень Київради від 06 вересня 2001 року № 3/1437 «Про районні у м.Києві ради», від 08 листопада 2001 року № 71/1505 «Про хід адміністративно-територіальної реформи в м.Києві»та від 27 грудня 2001 року № 208/1642 «Про реформування комунальної власності територіальних громад районів м.Києва»нежилі приміщення, в яких розміщуються житлово-експлуатаційні організації Шевченківського району м.Києва, передані у власність територіальної громади цього району.
Виходячи зі змісту статті 24 ЖК Української РСР житлово-експлуатаційні організації створюються для експлуатації державного і громадського жилого фонду та забезпечують схоронність житлового фонду і належне його використання, високий рівень обслуговування громадян, а також контролюють додержання громадянами правил користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку і прибудинкової території.
У подальшому згідно з пунктами 1.5 та1.8 рішення Шевченківської районної у м.Києві ради від 19 лютого 2007 року № 187 «Про вдосконалення системи управління житлово-комунальним господарством Шевченківського району м.Києва»зазначені об'єкти нежилого фонду на праві господарського відання були передані на баланс Комунального підприємства «Керуюча дирекція»(далі -КП «Керуюча дирекція) Шевченківської районної у м.Києві ради без права їх передачі під заставу та в орендне користування.
Відповідно до статуту КП «Керуюча дирекція»створене з метою забезпечення професійного управління комунальним житловим фондом, ефективної експлуатації жилих і нежилих приміщень, будинків, споруд, об'єктів благоустрою, іншого майна комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м.Києва, забезпечення потреб споживачів щодо надання їм житлово-комунальних послуг.
Таким чином, за посередництвом діяльності житлово-експлуатаційних організацій органи місцевого самоврядування здійснюють покладені на них повноваження у сфері житлово-комунального господарства.
Рішенням Шевченківської районної у м.Києві ради від 30 грудня 2008 року № 590 затверджено Перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м.Києва, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось представниками сторін у судовому засіданні, до зазначеного Переліку увійшли об'єкти комунальної власності, що використовуються житлово-експлуатаційними організаціями та КП «Керуюча дирекція»для власних потреб, зокрема, як побутові та адмінприміщення, для розміщення майстерень, складів, архівів, та інш.
Зазначеним рішенням не передбачено надання житлово-експлуатаційним організаціям та КП «Керуюча дирекція» інших рівноцінних приміщень, взамін тих, які підлягають приватизації.
Однак, не зважаючи на те, що оскаржуване рішення прийняте Шевченківською районною у м.Києві радою в межах наданих їй повноважень, суд прийшов до висновку, що в частині включення до згаданого вище Переліку пунктів, вказаних прокурором, названим органом порушені приписи Закону України «Про приватизацію державного майна».
Відповідно до частини 4 статті 3 Закону України «Про приватизацію державного майна»відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Статтею 4 цього Закону встановлено, що приватизація майна невеликих державних підприємств (об'єктів малої приватизації) здійснюється відповідно до Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)».
Згідно з цим Законом та пунктом «а» частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» приватизації не підлягає майно органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інші об'єкти права державної власності, які забезпечують виконання державою своїх функцій.
З урахуванням викладеного суд погоджується з доводами прокурора, що приватизація приміщень, в яких розміщуються житлово-експлуатаційні організації, або які використовуються житлово-експлуатаційними організаціями, без надання їм інших рівноцінних приміщень комунальної власності є протиправною та призведе до неналежного виконання ними, а отже й органом місцевого самоврядування у Шевченківському районі м.Києва повноважень та функцій у сфері управління житлово-комунальним господарством як наслідок отримання мешканцями Шевченківського району м.Києва неналежної якості житлово-комунальних послуг.
Водночас суд бере до уваги доводи прокурора, що кияни, які мешкають у Шевченківському районі міста Києва, є частиною територіальної громади м.Києва.
Відповідно до статті 1 Статуту територіальної громади міста Києва територіальна громада міста Києва є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій та повноважень. Згідно зі статтею 9 названого Статуту місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста Києва і через Київську міськураду.
З урахуванням викладеного суд вважає, що прокурор вірно визначив позивачем у цій адміністративній справі Київську міську раду та звернувся за захистом прав та інтересів частини територіальної громади міста Києва, які мешкають, зокрема, у Шевченківському районі міста Києва.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 30 грудня 2008 року № 590 «Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м.Києва»в частині затвердження згідно з додатком 1 в переліку об'єктів комунального майна, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні, пунктів 1-15, 31-42, 45-61, 62-70, 71-83, 84-107, 108-116, 117-134, 137-149, 151-159, 160-165, 167-172, 174, 175-189.
Постанова набирає закон6ної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановленні статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О. Власенкова