Постанова від 20.06.2011 по справі 2а-1870/1076/11

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 р. Справа № 2а-1870/1076/11

Сумський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Гелета С.М., суддів Прилипчук О.А., Соп'яненко О.В.

за участю секретаря судового засідання Кліщенко В.О.,

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Руденко Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Сумській області, треті особи - Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрконтракт», Кузьківська сільська рада Конотопського району про визнання протиправними дій, скасування свідоцтва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі -позивач, ОСОБА_3) звернулася до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Сумській області (далі -відповідач, Інспекція ДАБК в Сумській області), треті особи Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України, Кузьківська сільська рада Конотопського району, ТОВ «Укрконтракт», в якому згідно уточнених позовних вимог просить суд визнати протиправними дії при видачі свідоцтва №18000457 від 25..12.2009р. «Про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил», та скасувати зазначене свідоцтво як незаконне.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що при отриманні ордерів на житло, позивачем було з'ясовано, що в будинку відсутні водопостачання, водовідведення, електрична енергія, газопостачання, відсутні побутове обладнання. Таким чином в порушення ст. 30-1 Закону України «Про планування та забудову територій», п. 2 Постанови КМУ №923 від 08.10.2008р. «Про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів»відповідачем було видано свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник Інспекції ДАБК в Сумській області в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Сумській області забудовником були надані всі необхідні документи для отримання свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, підстав для відмови в його видачі не було, у письмовому відзиві просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник Державної іпотечної установи Кабінету Міністрів України в судове засідання не з'явився, просить справу розглядати без участі його представника (а.с.94-96,99), у відзиві на позов зазначив, що Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України не уповноважена здійснювати контроль за проведенням опоряджувальних робіт на об'єктах та прийняття їх в експлуатацію, у 2009 році придбавалися готове житло або майнові права на незавершені будівництвом об'єкти нерухомого майна відповідно до повноважень, передбачених Статутом Установи та при реалізації Урядової програми забезпечення житлом окремих категорій громадян, передбаченою Постановою КМУ №832 від 05.08.2009р.

Представник Кузьківської сільської ради в судове засідання не з'явився, справу просив розглядати без участі її представника, при розгляді справи покладається на розсуд суду (а.с.135), у поясненнях зазначали, що будинку по вул. Сільбудівської 1а в с.Кузьки на баланс Кузьківської сільської ради не передавався, власником будинку є Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України.

Представник ТОВ «Укрконтракт»в судове засідання не з'явився, у письмових поясненнях просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначає, що ТОВ «Укрконтракт»були виконані всі зобов'язання щодо забезпечення процесу будівництва, повного дотримання проектній документації та введення в експлуатацію, акт готовності об'єкта до експлуатації підписаний замовником будівництва, генпроектувальною, генпідрядною, субпідрядною організацією, що здійснювали будівництво, був погоджений зі всіма службами, в т.ч. і органом місцевого самоврядування,

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, надалі - урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства регіонального розвитку та будівництва України.

Основними завданнями Держархбудінспекції та її територіальних органів є участь у формуванні та реалізація державної політики у сфері архітектури та будівництва, виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури, надалі - державний архітектурно-будівельний контроль

Інспекція діє на підставі положення відповідно до положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Мінрегіонбуду 19.11.2007р. № 317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.12.2007р. за № 1361/14628.

Відповідно до ст. 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій», прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі сертифіката відповідності, який видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Сертифікат відповідності - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Для одержання сертифіката відповідності замовник або уповноважена ним особа подає до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, яка надала дозвіл на виконання будівельних робіт, письмову заяву, до якої додаються: проектна документація на будівництво об'єкта, погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку; акт готовності об'єкта до експлуатації, підписаний генпроектувальною та генпідрядною організаціями, субпідрядними організаціями, що здійснювали будівництво, генпроектувальною організацією, замовником, страховою компанією (якщо об'єкт застрахований).

Розгляд заяви, прийняття рішення про видачу сертифіката відповідності або відмову в його видачі, реєстрація виданих сертифікатів відповідності та відмов у їх видачі здійснюються інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відмова у видачі сертифіката відповідності інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю надається заявнику в письмовому вигляді з мотивованим обґрунтуванням та рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень.

Підставами для відмови у видачі сертифіката відповідності є: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката відповідності; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; невідповідність об'єкта погодженій та затвердженій проектній документації на будівництво цього об'єкта та вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата видачі зареєстрованого сертифіката відповідності.

Сертифікат відповідності є підставою для укладання договорів про постачання на ці об'єкти необхідних для їх функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії тощо, включення даних про цей об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на цей об'єкт.

Форма сертифіката відповідності, форма заяви, що подається для одержання сертифіката, форма відмови у видачі сертифіката, форма акта готовності об'єкта до експлуатації, порядок видачі сертифікатів відповідності, порядок ведення їх реєстру, розмір та порядок внесення плати за їх видачу затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затверджений постановою КМУ від 8.10.2008р. № 923 у редакції постанови Кабінету міністрів України від 29.05.2009р. № 534, яка набрала чинності з 12.06.2009р.(далі - Порядок прийняття в експлуатацію)

До затвердження Порядку прийняття в експлуатацію, постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009р. № 1424 були внесені зміни, згідно з якими "свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил" замінено на «сертифікат відповідності».

25.12.2009р. до Інспекції ДАБК в Сумській області замовником (забудовником) ТОВ «Укрконтракт»було подано заяву встановленого зразка про видачу свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил на об'єкт будівництва -«Добудова 60-квартирного житлового будинку по вул. Сільбудівська, 1-А в с. Кузьки Конотопського району Сумської області», проектну документацію, який отримав позитивний висновок комплексної державної експертизи №27/08 від 19.05.2008р. (а.с.168) та акт готовності об'єкта до експлуатації № 1 від 25.12.2009р.

Із акту готовності об'єкта до експлуатації № 1 від 25.12.2009р. вбачається, що станом на 25.12.2009р. даний акт був підписаний замовником, генпроектувальником, генпідрядником, субпідрядними підприємствами та погоджений органом місцевого самоврядування, відділом містобудування, архітектури та ЖКГ Конотопської райдержадміністрації, органами держпожнагляду, СЕС, державної інспекції з енергозбереження (а.с. 52-55).

Відповідність збудованого об'єкту саме проектній документації свідчить також акт про проведення підсумкової перевірки зазначеного об'єкта будівництва (а.с.52-58).

Враховуючи подання всіх необхідних документів замовником, у Інспекції ДАБК в Сумській області були відсутні підстави для відмови у видачі свідоцтва.

25.12.2009 р. Інспекцією ДАБК в Сумській області було видано свідоцтво №18000457 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів. Будівельних норм і правил (а.с.11).

При видачі свідоцтва Інспекція ДАБК в Сумській області мала правовідносини тільки з замовником (забудовником) ТОВ «Укрконтракт», якому, 25.12.2009р. було надано свідоцтво та на підставі якого було отримано Державною іпотечною установою КМУ житловий будинок.

Таким чином, станом на 25.12.2009 р. при видачі вказаного свідоцтва Інспекція діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим на час видачі законодавством.

Слід звернути увагу позивача на те, що згідно ордеру №054 від 24.03.2010р. на жиле приміщення, видане головою Кузьківської сільської ради, ОСОБА_3 із сім'єю у складі 3 чоловік є лише користувачем жилого приміщення в Конотопському районі, АДРЕСА_1 на підставі Розпорядження КМУ №217 від 11.02.2010р. (а.с.138,161).

Як вбачається із пояснень Кузьківської сільської ради на даний час власником будинку є Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України, яка і має право оспорювати в судовому порядку видане свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, чи вступити у розгляд даної справи як третя особа із самостійними вимогами на предмет спору, натомість цим правом Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України не скористалась, доказів того, що позивач є власником жилого приміщення у даному будинку суду не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, неправомірними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Сумській області, треті особи - Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрконтракт», Кузьківська сільська рада Конотопського району про визнання протиправними дій, скасування свідоцтва -відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя (підпис) С. М. Гелета

Судді (підпис) О.А. Прилипчук

(підпис) О.В. Соп'яненко

"З оригіналом згідно"

Головуючий суддя С.М. Гелета

Повний текст постанови складено та підписано 24.06.2011 року.