Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
Вступна та резолютивна частини
м. Миколаїв.
24.02.2011 р. Справа № 2а-7343/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складi суддi Малих О.В.,
за участю
секретаря судового засідання Котенко О.В.,
представників:
від позивача: ОСОБА_2, довіреність б/н, від 26.11.10;
від відповідача1: ОСОБА_3, довіреність № 14/10-05-61/6-11, від 05.01.11;
від відповідача 1: ОСОБА_4, довіреність № 12/10-05-61/6-11, від 05.01.11;
від відповідача 2: ОСОБА_5, довіреність № 91/02-01/10, від 11.01.11;
від відповідача 2: ОСОБА_6, довіреність № 92/02-01/10, від 11.01.11;
від третьої особи: ОСОБА_7, довіреність № 1, від 11.01.11;
від третьої особи: ОСОБА_8, паспорт НОМЕР_1, від 06.06.96;
від позивача: ОСОБА_9, договір про надання послуг адвоката, від 12.10.10;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за адміністративним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Піденно- Українська вітроелектростанція»(вул.. Леваневців, 8/45, м. Миколаїв 54000)
до відповідачів: 1) Голова Миколаївської обласної державної адміністрації (вул.Адміральська, 22, м. Миколаїв 54001),
2) Голова Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області ( вул.. 50-річчя Жовтня, 7-а, м. Очаків , Миколаївської області 57500)
треті особи: 1. ТОВ «Вітряний парк Очаківський» (вул.Радянська, 1-Б, с. Тузли, Березанського району, Миколаївської області , 57436)
2. Головне управління держкомзему в Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54000).
про: визнання дій відповідача незаконними; визнання нечинним розпорядження Голови Миколаївської обласної адміністрації № 355-р від 24.09.2010 року.
У відповідності до заяви від 12.11.2010 року про збільшення позовних вимог: визнати протиправними дії відповідачів, визнання протиправними та скасування розпоряджень Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 332 -р від 13.09.2010 року, № 355 -р від 24.09.2010 року, визнання протиправним та скасування розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області №249 від 03.08.2010 року.
Керуючись ст.ст.11, 71, 98, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.В. Малих
Іменем України
“24” лютого 2011 року Справа № 2а -7343/10/1470
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складi суддi Малих О.В.,
за участю
секретаря судового засідання Котенко О.В.,
представників:
від позивача: ОСОБА_2, довіреність б/н, від 26.11.10;
від відповідача1: ОСОБА_3, довіреність № 14/10-05-61/6-11, від 05.01.11;
від відповідача 1: ОСОБА_4, довіреність № 12/10-05-61/6-11, від 05.01.11;
від відповідача 2: ОСОБА_5, довіреність № 91/02-01/10, від 11.01.11;
від відповідача 2: ОСОБА_6, довіреність № 92/02-01/10, від 11.01.11;
від третьої особи: ОСОБА_7, довіреність № 1, від 11.01.11;
від третьої особи: ОСОБА_8, паспорт НОМЕР_1, від 06.06.96;
від позивача: ОСОБА_9, договір про надання послуг адвоката, від 12.10.10;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за адміністративним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Піденно- Українська вітроелектростанція»(вул.. Леваневців, 8/45, м. Миколаїв 54000)
до відповідачів: 1) Голова Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв 54001),
2) Голова Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області ( вул.. 50-річчя Жовтня, 7-а, м. Очаків , Миколаївської області 57500)
треті особи: 1. ТОВ «Вітряний парк Очаківський»(вул. Радянська, 1-Б, с. Тузли, Березанського району, Миколаївської області , 57436)
2. Головне управління Держкомзему в Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54000).
про: визнання дій відповідача незаконними; визнання нечинним розпорядження Голови Миколаївської обласної адміністрації № 355-р від 24.09.2010 року.
У відповідності до заяви від 12.11.2010 року про збільшення позовних вимог: визнати протиправними дії відповідачів, визнання протиправними та скасування розпоряджень Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 332 -р від 13.09.2010 року, № 355 -р від 24.09.2010 року, визнання протиправним та скасування розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області №249 від 03.08.2010 року.
До Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція», про визнання дій відповідача незаконними; визнання не чинним розпорядження Голови Миколаївської обласної адміністрації № 355-р від 24.09.2010 року.
Заявою від 12.11.2010 позивач збільшив розмір позовних вимог та здійснив уточнення предмету та підстав позову та просить суд
- визнати протиправними дії Голови Миколаївської обласної державної адміністрації стосовно прийняття Розпорядження № 332-р від 13 вересня 2010 року «Про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області;
- визнати протиправними дії Голови Миколаївської обласної державної адміністрації стосовно прийняття Розпорядження № 355-р від 24.09.2010 року «Про скасування розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.09 № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції ( ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської , Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області»;
- визнати протиправними дії Голови Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області стосовно прийняття рішення № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області».
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 332-р від 13 вересня 2010 року «Про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації №355-р від 24.09.2010 року «Про скасування розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.09 № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції ( ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської, Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області».
Позивач ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» позовні вимоги мотивує тим, що розпорядженням голови облдержадміністрації від 15.07.09 № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції (ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської , Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області» надано право на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду , потім позивачу стало відомо, що Розпорядженням Голови Миколаївської обласної державної адміністрації №355-р від 24.09.2010 року зазначене Розпорядження скасовано.
Скасовуючи розпорядження № 265-р від 15.07.09 голова ОДА посилався на положення статей 2, 3, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» а також враховуючи лист Очаківської райдержадміністрації від 13.08.10 № С 157-КО щодо неефективності розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 265-р від 15.07.09 за очікуваними результатами .
На думку позивача, прийняття розпорядження від №355-р від 24.09.2010 року є необґрунтованим та безпідставним , а також неправомірним оскільки положенням статті 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», зазначено, що розпорядження голови місцевої державної адміністрації, може скасувати лише Президент України, Кабінет міністрів України, або голова місцевої державної адміністрації вищого рівня. В зв'язку з цим ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція», вважає, що голова ОДА перевищив власні повноваження, скасовуючи розпорядження свого попередника. Крім того відповідно до ч.1 ст. 9, ст.. 10 Закону України «Про інформацію»позивач вважає, що голова ОДА повинен був повідомити позивача про розгляд питання щодо скасування розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року.
Стосовно Розпоряджень Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 332-р від 13 вересня 2010 року ТОВ «Вітряний парк Очаківський» наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області» на думку позивача даними Розпорядженнями Голова Миколаївської обласної державної адміністрації та Голова Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області стосовно однієї території надали дозволи на відведення земельних ділянок одночасно двом різним підприємствам.
Крім того позивач вважає , що відповідач 1 не виконав обов'язку , передбаченого ст.. 10 Закону України «Про інформацію «, та не повідомили позивача про розгляд питання щодо скасування розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року та прийняття розпорядження № 249 від 03 серпня 2010 року про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський «на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій, чим порушили права Позивача на отримання відповідної інформації .
В судовому засіданні представник позивача та позивач позов підтримали в повному обсязі, просять його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники 1 відповідача - Голови Миколаївської обласної державної адміністрації, позов не визнали та пояснили, що підставою для прийняття розпорядження №355-р від 24.09.2010 року яким скасовано розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року є звернення Очаківської райдержадміністрації від 13.08.2010 року № С 157-КО щодо неефективності розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 265-р від 15.07.2009 року за очікуваними результатами, а також позивачем не було вжито жодних дій щодо реалізації наданих йому правомочностей стосовно розроблення та подання на затвердження до облдержадміністрації проекту землеустрою . Розпорядження №355-р від 24.09.2010 року прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Також представник 1 відповідача зазначив, що Розпорядження № 332-р від 13 вересня 2010 року «Про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області також прийнято відповідно до вимог чинного законодавства оскільки надання позивачу дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок не має наслідком набуття права власності або права користування земельними ділянками.
Представник Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області - 2 відповідач , позов не визнав та пояснив, Розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області» прийнято на підставі вимог Закону України «Про планування і забудову території , та з урахуванням рішення Очаківської районної ради № 15 від 23.07.2010 року. Інформування населення про прийняття даного документу здійснено належним чином , шляхом проведення громадського обговорення на територіях відповідних сільських рад. На підставі викладеного дії голови Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області по прийняттю даного розпорядження є правомірними, а розпорядження прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Представники третіх осіб вважають позов ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» безпідставним, просять відмовити в його задоволенні, підтримавши позицію представників відповідачів.
Судовий процес фіксувався за допомогою технічних засобів.
У судовому засіданні 24.02.2011 року судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Вислухавши пояснення позивача, представників відповідачів, представників третіх осіб, та вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правові відносини регулюються Конституції України, Законом України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999 року Земельним кодексом України (ЗК України).
Як встановлено в судовому засіданні спірне рішення прийнято відповідно до статей 2, 3, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»,а також звернення Очаківської райдержадміністрації від 13.08.10 № С 157-КО.
Суд зазначає, що відповідно до положень статті 41 Закону № 586-ХІV розпорядження голів місцевих державних адміністрацій носять нормативно-правовий та ненормативний характер.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 27 грудня 2001 року N 20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22 липня 1991 року (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), встановлено, що ознаками нормативності правових актів є невизначеність дії у часі та неодноразовість їх застосування.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 23 червня 1997 року N 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини) встановлено, що за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
В пункті 4 рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини 2 статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що до нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і тільки після реалізації вичерпують свою дію.
Розпорядженням Голови Миколаївської обласної державної адміністрації №355-р від 24.09.2010 року скасовано розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.2009 року № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції (ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської, Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області» надано право на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду « , підставою для прийняття розпорядження №355-р від 24.09.2010 року яким скасовано розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року. Положення статей 2, 3, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а також звернення Очаківської райдержадміністрації від 13.08.2010 року № С 157-КО щодо неефективності розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 265-р від 15.07.2009 року за очікуваними результатами, а також позивачем не було вжито жодних дій щодо реалізації наданих йому правомочностей стосовно розроблення та подання на затвердження до облдержадміністрації проекту землеустрою.
Розпорядження Голови Миколаївської ОДА від 15.07.2009 року № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції ( ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської , Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області»є ненормативним правовим актом, оскільки породжує права і обов'язки визначеного кола суб'єктів, яким воно адресоване, через що являється актом індивідуальної дії.
Як встановлено в судовому засіданні, ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» ніяких дій для виконання Розпорядження Голови Миколаївської ОДА від 15.07.2009 року № 265-р щодо розробки проекту землеустрою на відведення земельних ділянок в оренду не здійснило .
Враховуючи що розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року не вичерпало свою дію фактом його виконання, через що може бути скасоване, відмінене, змінене органом, який його прийняв , оскільки відповідно до ч. 11 ст. 151 Земельного Кодексу України (в редакції на 15.07.2008 року, момент прийняття Розпорядження) строк дії дозволу на розроблення проекту відведення - земельної ділянки та вимог щодо її відведення становив один рік і міз бути продовжений одноразово на такий самий строк. У разі якщо протягом встановленого строку проект відведення земельної ділянки не подано на затвердження до відповідного органу, дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимоги щодо ії відведення вважаються анульованими.
В судовому засіданні позивач ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» пояснив, що дійсно на час прийняття Розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції (ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської, Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області»діяла вищезазначена норма законодавства, йому було відомо, що строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки на вимог щодо ії відведення становить один рік.
Протягом зазначеного строку він здійснив вишукувальні роботи, розроблена проекно-технічна документація, він планував, протягом року, провести роботи щодо розробки проекту землеустрою на відведення земельних ділянок в оренду, але в зв'язку з зміною в ст.. 151 ЗКУ, які відбулися в листопаді 2009 року, вирішив розробку проекту землеустрою на відведення земельних ділянок в оренду провести пізніше - після отримання дозволу на приєднання установок ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» до мереж ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», так як вважає, що для розробки проекту землеустрою на відведення земельних ділянок в оренду необхідно мати технічні умови дозволу на приєднання установок ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» до мереж ВАТ ЕК «Миколаївобленерго».
Представник третьої особи Головного управління Держкомзему в Миколаївський області пояснив, що у відповідності до ст.. 123 ЗКУ визначений конкретний перелік документів для розробки проекту землеустрою на відведення земельних ділянок в оренду, зазначені позивачем технічні умови дозволу на приєднання установок ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція» до мереж ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» не зазначені.
Рішення суду у цій справі ґрунтується також на правовій позиції, висловленій в Рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009р. у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року породжує права і обов'язки тільки у визначеного ним певного кола суб'єктів, яким воно адресоване, тому є актом індивідуальної дії.
У цьому контексті суд наголошує, що після прийняття облдержадміністрацією Розпорядження № 265-р від 15.07.2009 року у позивача ТОВ «Південно-Українська вітроелектростанція »у відповідності до п.11 ст. 151 ЗКУ виникло право на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду протягом одного року, позивач своїм право не скористався , ніяких дій щодо виконання Розпорядження не прийняв, на час слухання справи зазначене Розпорядження не виконав, а тому суд вважає, що воно може бути скасоване, відмінене, змінене органом, який його прийняв, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в Рішеннях Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 року та № 1-зп від 13 травня 1997 року.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що, прийнявши Розпорядження № 355-р від 24.09.2010 року «Про скасування розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.2009 року № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції (ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської, Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області», відповідач діяв правомірно, у спосіб визначений законодавством.
Що стосується вимог позивача про визнання протиправними та скасування:
- Розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 332-р від 13 вересня 2010 року «Про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області;
- Розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області».
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно -правових відносин, має право на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Відповідно до ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, тому у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, судом визнається, що позивачем у позовній заяві не були наведені обставини, які б підтверджувались достатніми доказами, які б свідчили про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем, не підтверджують обставини, на які позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, та були спростовані доводами відповідача.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними та скасування:
- Розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 332-р від 13 вересня 2010 року «Про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області;
- Розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району.
Задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Частина 1 статті 116 Земельного кодексу передбачає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Частина 2 ст.116 встановлює, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Позивач вказує, що розпорядженням голови облдержадміністрації від 15.07.2009 року № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції (ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської , Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області» відповідач -1 затвердив акти вибору місця розташування земельних ділянок для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції сумарної установчої потужності 300 МВт загальною площею 7,4 га із земель державної власності , в тому числі по Дмиттрівській сільській раді -2,6га пасовищ, по Солончаківській сільській раді -2,3 га інших земель по Парутинській сільській раді -2,5 га інших земель в межах території Дмитрівської, Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району миколаївської області , та надав позивачу дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вищезазначених земельних ділянок та технічної документації з нормативно грошової оцінки цих ділянок.
Відповідно до Розпорядження Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області, згідно з яким :
1. ТОВ «Вітряний парк Очаківський»надано дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менше як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області.
2. Рекомендовано ТОВ «Вітряний парк Очаківський»замовити в ліцензованій організації розробку містобудівного обґрунтування вітроелектростанції загальною потужністю не менше як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області.
3. Після узгодження в порядку, визначеному чинним законодавством, містобудівного обґрунтування вітроелектростанції загальною потужністю не менше як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області та проходження громадського обговорення надати вищевказані матеріали на розгляд та затвердження райдержадміністрації.
4. Взяти до уваги зобов'язання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»про введення в 2011 році першої черги вітроелектростанції.
5. Доручити заступнику голови райдержадміністрації Васькову О.В. підготувати листи до голови облдержадміністрації з проханням розглянути доцільність розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.2009 року № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно-Українська вітроелектростанція (ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області», в зв'язку з відсутністю реальних дій Південно-Українська вітроелектростанція (ВЕС), що ведуть до недотримання доходів до бюджетів усіх рівнів до 13.08.2010 року.
Розпорядженням Голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 332-р від 13 вересня 2010 року надано дозвіл ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області», згідно з яким :
1. Надано дозвіл ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики, що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області загальною площею 0,40 га, з них: 0,28 га із земель державної власності, ненаданих у власність чи користування (земель запасу), в тому числі 0,28 га землі сільськогосподарського призначення (пасовища); 0,12 га із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», в тому 0,12 га лісових земель (урочище «Аджігол»).
2. Надано дозвіл ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, передбачених для надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський» в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики, що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області загальною площею 0,40 га.
3. Запропоновано ТОВ «Вітряний парк Очаківський»:
3.1. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ «Вітряний парк Очаківський»в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, загальною площею 0,40 га подати до облдержадміністрації на затвердження.
3.2. Розроблену технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, передбачених для надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики, що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, загальною площею 0,40 га подати до Очаківської районної ради на затвердження.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про землеустрій»
- проект землеустрою це сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обгрунтування заходів з використання та охорони земель,
- план земельної ділянки ( який входить про проекту ) це графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці.
Таким чином, при складанні проекту землеустрою використовується вся - наявна земельно-облікова документація, планово - картографічні та графічні матеріали, що дає можливість чітко описати характеристики земельної ділянки, в тому числі і площі сторонніх землекористувань, якщо такі були б.
Як вбачається з матеріалів справи у позивача взагалі відсутній проект землеустрою на відведення земельних ділянок в оренду . Тому посилання позивача , що Голова Миколаївської обласної державної адміністрації стосовно однієї земельної території , надав дозвіл на відведення земельних ділянок одночасно двом різним підприємства не обґрунтований і не підтверджений ніякими доказами.
Відповідно до ст.13 п.7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля відноситься до питань, що вирішуються місцевими державними адміністраціями. Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 цього ж Закону місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Згідно п. «а»ст.17 Земельного кодексу України місцеві державні адміністрації наділені повноваженнями розпорядження землями державної власності в межах визначених Земельним кодексом.
Твердження представника позивача про те, що приймаючи розпорядження № 332-р від 13 вересня 2010 року про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області»Відповідач 1. Голова Миколаївської обласної держадміністраціі та відповідач 2 -Голова Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області приймаючи Розпорядження № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області « порушують його права на земельні ділянки , суд не приймає до уваги, оскільки таке твердження не ґрунтується належними доказами та на вимогах закону.
Таким чином, видавши розпорядження № 332-р від 13 вересня 2010 року про надання дозволу ТОВ «Вітряний парк Очаківський»на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для будівництва та експлуатації промислових вітроелектростанцій (об'єкти по виробництву та розподілу електроенергії) з віднесенням їх до земель енергетики із земель державної власності, ненаданих у власність та користування, та із земель ДП «Очаківське лісомисливське господарство», що розташовані за межами населених пунктів в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області»та Розпорядження № 249 від 03 серпня 2010 року «Про надання ТОВ «Вітряний парк Очаківський»дозволу на розробку містобудівного обґрунтування розміщення вітроелектростанції загальною потужністю не менш як 300 МВт в межах території Дмитрівської, Солончаківської, Парутинської та Острівської сільських рад Очаківського району Миколаївської області « Голова Миколаївської обласної державної адміністрації та Голова Очаківської районної державної адміністрації діяли у межах своєї компетенції та прав, наданих ім Законом України «Про місцеві державні адміністрації»та Земельним кодексом України.
Як вбачається з позовних вимог , позивач вважає , що Відповідачем 1 - Головою Миколаївської обласної державної адміністрації порушені вимоги ч. 1 ст. 9 та ст.. 10 Закону України «Про інформацію», а саме відповідач 1 був зобов'язаний повідомити Позивачу про розгляд питання щодо скасування розпорядження № 265-р від 15.07.2009р. і припинення його відповідних прав для надання йому можливості прийняти участь у вирішені цього питання , а також надати власні пояснення та заперечення.
Розпорядження Голови Миколаївської обласної державної адміністрації №355-р від 24.09.2010 року «Про скасування розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.09 № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції (ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської, Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області»є ненормативним правовим актом, оскільки породжує права і обов'язки визначеного кола суб'єктів, яким водо адресоване, через що являється актом індивідуальної дії.
Відповідно до ст.. 41 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації « оприлюдненню підлягають тільки нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій, які стосуються прав та обов'язків громадян або мають загальний характер, і набирають чинності з моменту їх оприлюднення, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.
Посилання позивача на порушення відповідачем -1 ч. 1 ст. 9 та ст.. 10 Закону України «Про інформацію « безпідставне оскільки зазначені статті регламентують право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій, а не зобов'язання оприлюднення актів місцевих державних адміністрацій.
З урахуванням вищевикладеного судом не приймаються до уваги доводи позивача про невиконання Відповідачем -1 вимог ст.. 9,10 ЗУ «Про інформацію « стосовно прийняття зобов'язання повідомити Позивачу про розгляд питання щодо скасування розпорядження № 265-р від 15.07.2009р.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що дії відповідача 1 по прийняттю Розпорядження №355-р від 24.09.2010 року «Про скасування розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.09 № 265-р «Про затвердження актів вибору земельних ділянок для суспільних потреб для розміщення об'єктів Південно - Української вітроелектростанції ( ВЕС) сумарної установчої потужності 300 МВт та надання дозволу на розробку проекту землеустрою шодо відведення земельних ділянок в оренду в межах території Дмитрівської , Солончаківської та Парутинської сільських рад Очаківського району Миколаївської області» вчинені у відповідності до норм діючого законодавства, а тому суд не вбачає підстав для визнання дій відповідача з даного питання протиправними.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачі довили належними засобами доказування правомірність прийняття ними рішень .
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволені позову судові витрати підлягають покладенню на позивача.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 98, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.В.Малих
Постанова оформлена у відповідності до
ст. 163 КАС України та підписана суддею 02 березня 2011 року