02 березня 2011 р. Справа № 2а-16176/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
при секретаріГудим І.В.
за участю:
представник позивача Тулінов І.І.
представник відповідача Абуладзе Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства "Український інститут по проектуванню металургійних заводів ДП "УКРДІПРОМЕЗ" про стягнення заборгованості, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська до Державного підприємства «Український інститут по проектуванню металургійних заводів ДП «УКРДІПРОМЕЗ» про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має заборгованість перед позивачем по витратам на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за листопад 2010 року, яка становить 70732,85грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити позивачу в задоволенні позову з тих підстав, що дії позивача при здійснені розрахунку різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за листопад 2010 року є протиправними, оскільки відповідач, при обчислені враховував середній заробіток за 2007р. у відповідності до спільних листів Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. №20/0/18-09/039 та №4096/02-01, а не виходячи із середнього заробітку за рік, що передує нарахуванню або перерахуванню пенсій (ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), що значно збільшує різницю, яка підлягає сплаті відповідачем.
Розглянувши матеріали справи і доводи представників сторін, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Український інститут по проектуванню металургійних заводів ДП «УКРДІПРОМЕЗ» є державним підприємством згідно свідоцтва Міністерства освіти і науки України та довідки №8414 Управління статистики у м. Дніпропетровську.
За період листопад 2010 року Управліннями Пенсійного фонду Кіровського району, Жовтневого району, Ленінського району, Амур-Нижньодніпровського району, Індустріального району, Бабушкінського району, Красногвардійьского району, Дніпропетровському району, Самарському району м. Дніпропетровська, Довгінцевському району м. Кривий Ріг, м.Запоріжжя, Октябрському району м.Полтава, Заводського району м. Дніпродзержинська, Комсомольського району м. Херсону, Дзержинського району м. Харкова було виплачено пенсії на суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на загальну суму 65645,61грн., що підтверджується розрахунком позову. Збільшення за попередній період 2010 року складає 5087,24грн.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» №1977 держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Частиною 5 статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» зазначено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно із статтею 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» встановлені виплати є спеціальним платежем, встановленим для обмеженого кола суб'єктів та направленим на відшкодування витрат Пенсійного фонду України по виплаті різниці між виплаченою науковою пенсією та іншими пенсіями призначеними згідно з чинним законодавством, який не фінансується за рахунок збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Тому, обов'язок підприємства погашати Пенсійному фонду України різницю між сумою призначення наукової пенсії та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів встановлений Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Відповідно до п.5, п.8 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду України стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Посилання відповідача на те, що в задоволенні позову має бути відмовлено з тих підстав, що дії позивача при здійснені розрахунку різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за листопад 2010 року є протиправними, оскільки відповідач, при обчислені враховував середній заробіток за 2007р. у відповідності до спільних листів Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. №20/0/18-09/039 та №4096/02-01, а не виходячи із середнього заробітку за рік, що передує нарахуванню або перерахуванню пенсій (ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), суд до уваги не приймає, оскільки заперечення в даній справі мають інший предмет спору, тобто предметом позову є стягнення заборгованості, а не оскарження дій суб'єкту владних повноважень.
Вирішуючи спір по суті, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська до Державного підприємства «Український інститут по проектуванню металургійних заводів ДП «УКРДІПРОМЕЗ» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Український інститут по проектуванню металургійних заводів ДП «УКРДІПРОМЕЗ» (код ЄДРПОУ 00188311, м.Дніпропетровськ, Набережна Леніна, 17) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська заборгованість в сумі 70732,85грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 09.03.2011р.
Суддя О.В. Врона