вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
06 червня 2011 р. 10:10 Справа №2а-2608/11/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді
Котаревої Г.М., при секретарі Лиган М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Алушта»
до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення
за участю представників:
позивача - ОСОБА_2, довіреність №б/н від 20.05.11р.;
відповідача - не з'явився.
Суть спору: Державне підприємство «Алушта» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України та просить визнати недійсними та скасувати рішення відповідача про застосування фінансових санкцій від 07.02.11р. №000417 на суму 1426233,94грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийнято відповідачем на підставі необґрунтованих висновків перевірки щодо встановлення зберігання позивачем алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеного до Єдиного державного реєстру.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд
Державне підприємство «Алушта» є юридичною особою, яке зареєстроване 13.04.1992р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради Автономної Республіки Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.7).
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Автономній Республіці Крим у період з 17.09.10р. по 08.10.10р. була проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання організаційних, технічних та технологічних вимог провадження господарської діяльності, щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв ї за період з 01.01.09р. по 16.09.10р.
За результатами перевірки був складений Акт №5435/337/32-01/00412694 від 14.10.10р. (а.с.8-30).
Відповідно до висновків акту перевірки відповідачем встановлено, зокрема, порушення вимог частини 30 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481, а саме зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру.
На підставі Акту перевірки відповідачем було прийнято рішення №000417 від 07.02.11р., яким до позивача застосовані фінансові санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1426233,94грн. (а.с. 32).
Підставою для застосування фінансової санкції вказаний абзац 11 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Актом перевірки встановлено, що станом на 18.09.10р. місце зберігання оптових партій алкогольних напоїв (складські приміщення) ДП «Алушта» за адресою місця здійснення діяльності, а саме: АР Крим, м. Алушта, вул. Леніна, 54, не внесено до Єдиного державного реєстру, чим порушено вимоги ст.15 Закону України №481.
В ході перевірки, за даними РУ Департаменту САТ ДПА України в АР Крим виявлено, що за вищезазначеною адресою зберігались виноматеріали обсягом 19539,7 дал, з яких: виноматеріали марочні оброблені обсягом 12695,6 дал вартістю (без ПДВ) 743800,28грн. та виноматеріали оброблені обсягом 6844,1 дал вартістю (без ПДВ) 444728,00грн.
Загалом, вартість виноматеріалів, без ПДВ, становить 1188528,28грн., а з ПДВ -1426233,94грн.
Відповідальність за порушення правил зберігання алкогольних напоїв передбачена за їх зберігання у місцях, не внесених до Єдиного реєстру, згідно абз. 10 частиною другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до абз. 18 статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Відповідно до абз. 19 статті 1 цього Закону, Єдиний державний реєстр місць зберігання - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Відповідно до абз. 16 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до абз. 22, 24 статті 15 цього Закону ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.
Відповідно до абз. 45 - 48 статті 15 цього Закону зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Під час судового розгляду встановлено, що згідно з довідкою відділу статистики у м. Алушта Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим №050667 за позивачем зареєстровано вид діяльності за КВЕД 52.11.0 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту (а.с.6).
Департаментом з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України 16.12.10р. видано позивачу Ліцензію Серії АГ №377655 за реєстраційним номером №199 на роздрібну торгівлю алкогольними напоями з терміном дії з 24.12.10р. до 24.12.11р., у якій адресою місця торгівлі зазначено: АР Крим, м. Алушта, вул. Леніна, біля входу на вин завод, магазин з кафетерієм і дегустаційним залом (а.с.33).
Відповідно до довідок про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру Серії АП №215966 та №012447, місцем зберігання оптових партій алкогольних напоїв та спирту етилового ректифікованого є АР Крим, м. Алушта, вул. Леніна, 54 (а.с. 34-35).
Наведене свідчить, що окрема реєстрація місця зберігання алкогольних напоїв за зазначеною адресою не потрібно.
Законом України «Про виноград та виноградне вино» від 16.06.05р. №2662 регулюються правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов'язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, визначено регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права і обов'язки виробників, повноваження органів виконавчої влади і спрямоване на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні.
Пунктом 14 ст. 1 Закону встановлено, що виноматеріали виноградні - продукти первинної переробки винограду призначені для виробництва вин та іншої виноробної продукції.
З наведеного вище вбачається, що оскільки виноматеріали не є напоями, то місця їх зберігання не підлягають окремій реєстрації.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що зроблені відповідачем висновки за наслідком проведення перевірки є необгрунтовними, а прийняте на їх підставі рішення від 07.02.11р. №000417 про застосування до Державного підприємства «Алушта» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1426233,94грн. є неправомірним та підлягає скасуванню.
За таких підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
В судовому засіданні 06.06.11р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 10.06.11р.
Керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим від 07.02.11р. №000417 про застосування до Державного підприємства «Алушта» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1426233,94грн.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі проголошення відповідно до ст. 160 КАС України вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні , або, у разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови).
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Суддя Котарева Г.М.