вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
22 червня 2011 р. Справа №2а-3571/11/0170/3
(10:50) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом Дочірнього підприємства приватного підприємства "Кряж" "Красногвардійський шиферний завод"
до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в АР Крим
про скасування постанови
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 147 від 10.01.2011 р.;
від відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 41/1-8-556 від 14.06.2011 р.
Суть справи:
Дочірнє підприємство приватного підприємства "Кряж" "Красногвардійський шиферний завод" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в АР Крим про скасування постанови Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в АР Крим № 117764 від 15.03.11 р. про накладення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.03.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається ст.ст. 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", положення яких, на його думку, свідчать про неправомірність винесеної відповідачем постанови № 117764 від 15.03.11 р. про накладення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. за відсутність відмітки медика про проходження водієм передрейсового медичного огляду.
Відповідачем надані письмові заперечення на позов за тих підстав, що позивачем при здійсненні надання послуг з перевезення вантажів не було оформлено дорожній лист, а саме була відсутня відмітка медичного працівника про проходження водієм передрейсового медичного огляду на 02.03.2011 р., що є порушенням ст.ст. 39, 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 5.3 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 р. № 124/345, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.07.2000 р. за № 435/4656.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вивчивши обставини справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
Дочірнє підприємство Приватного підприємства "Кряж" "Красногвардійський шиферний завод" (ЄДРПОУ 32192272) зареєстровано 04.11.2002 р. Красногвардійською райдержадміністрацією АР Крим за адресою: 97000, АР Крим, Красногвардійський район, смт. Красногвардійське, вул. Польова, буд. 5, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 515816 (а.с. 6) та підтверджується довідкою статистики серії АБ № 407159.
02.03.2011 р. співробітниками Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті АР Крим в АР Крим проведено перевірку відповідача з питань додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, зокрема транспортного засобу марки МАЗ 642208, напівпричеп МАЗ 9758 із номерним знаком НОМЕР_1, НОМЕР_2.
За результатами зазначеної перевірки встановлені порушення відповідачем вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме відсутність відмітки медичного працівника про проходження водієм передрейсового медичного огляду на 02.03.2011 р., про що складено акт № 220247 (а.с.37).
03.03.2011 р. супровідним листом № 01/03-16/899 відповідачем на адресу позивача було направлено повідомлення про розгляд вищевказаного акту перевірки 15.03.11 р. та вирішення питання про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт (а.с. 38), яке було отримано позивачем 07.03.11 р., про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення (а.с. 38).
15.03.11 р. ТУ ГАТІ в АР Крим було винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 117764 на підставі ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" у сумі 1700,00 грн. (а.с. 39).
16.03.11 р. листом № 01/03-16/1121 на адресу позивача було направлено постанову № 117764 про застосування фінансових санкцій (а.с. 40), яка була отримана позивачем 21.03.11 р., про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення (а.с. 40).
В матеріалах справи наявний подорожній лист № 295, з якого вбачається, що він виписаний на період часу з 26.02.11 р. по 15.03.11 р. на автомобіль марки МАЗ 642208 із номерним знаком НОМЕР_1, на водіїв ОСОБА_3, ОСОБА_4 (а.с. 4).
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 5 Закону України № 2344 від 05.04.01 р. «Про автомобільний транспорт» зазначено, що державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, державними органами управління автомобільним транспортом, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.
Згідно п. 3. Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі.
Відповідно до п.1. Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. № 1190 Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується, одним із завдань має здійснення відповідно до законодавства ліцензування та контролю у сфері надання послуг з перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом, у зв'язку з чим має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів (п.5).
Головавтотрансінспекція у процесі виконання покладених на неї завдань взаємодіє з Державтоінспекцією, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями (п.7), а також має право для виконання покладених на неї завдань за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції (п.8).
Відтак, Територіальное управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в АР Крим входить в систему органів державного контролю на автомобільному транспорті в Україні, є суб'єктом владних повноважень та контролюючим органом, що має здатність особисто здійснювати свої процесуальні права та обов'язки, тобто має повну адміністративну процесуальну дієздатність в розумінні п. 8 ст. 3, ч. 3 ст. 48 КАС України, ст. 6 Закону України № 2344 від 05.04.01 р. «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Відповідно до п.5 вищезазначеного Порядку за місцезнаходженням суб'єкта господарювання, під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів, у тому числі, в пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з керівником органу охорони державного кордону, проводиться планова і позапланова перевірка Під час проведення комплексної перевірки суб'єкта господарювання за місцезнаходженням обов'язково перевіряється в тому числі наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, якими для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
За результатами планової або позапланової перевірки за місцезнаходженням суб'єкта господарювання складається акт (п.20 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті).
Акт складається у двох примірниках, кожен з яких підписується посадовими особами, що провели перевірку, та посадовою особою суб'єкта господарювання або фізичною особою - суб'єктом господарювання (далі - уповноважена особа суб'єкта господарювання). Один примірник акта передається уповноваженій особі суб'єкта господарювання, щодо якого було проведено перевірку, інший - до органу державного контролю.
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму, що і було відображено в акті перевірки № 117764 від 02.03.11 р.
Пунктом 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті зазначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання (п. 25), про що уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням (п. 26), що було зроблено відповідачем листом № 01/03-16/899 від 03.03.11 р. (а.с. 38).
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 49 Закону України № 2344 від 05.04.2001 р. "Про автомобільний транспорт" водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень, тобто мати посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України (ст. 48 Закону України № 2344).
Відповідно ст. 16 Закону України "Про дорожній рух" та п. 2.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306 "Про правила дорожнього руху" водій механічного транспортного засобу повинен мати подорожній лист.
Подорожній лист № 295 від 26.02.2011 р. виписаний на водіїв транспортного засобу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 4).
Відповідно до п.п.5.3, 5.4 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 р. № 124/345, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 18.07.2000 р. за № 435/4656, обов'язковим елементом подорожнього листа є відмітка про допущення водія до керування транспортним засобом за станом здоров'я, а в даному випадку - відмітка про допущення окремо кожного з водіїв до керування транспортним засобом.
Відповідно до п. 1. 5 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту України № 340 від 07.06.2010р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 р. за № 811/18106, робоча зміна - період роботи водія відповідно до графіка змінності, а саме документа, який визначає початок та кінець робочої зміни на кожний день календарного місяця та вихідні дні. Зазначений графік складається щомісяця разом із відомістю обліку робочого часу та відпочинку водія, у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2).
Відповідно до п. 2.3 Інструкції про порядок застосування подорожнього листа легкового автомобіля та обліку транспортної роботи заповнення подорожнього листа до виїзду автомобіля з гаража здійснюється у певній послідовності, в першу чергу - медичний працівник, який виконує передрейсовий медичний огляд, підписом стверджує можливість допуску водія за станом здоров'я до керування автомобілем.
Відповідно до п. 1.4 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 р. № 124/345, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 18.07.2000 р. за № 435/4656, водії транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності підлягають щозмінному передрейсовому медичному огляду, який проводиться до їх виїзду на зміну (п. 5.1).
Відповідно до п. 5.3 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів результат проведеного щозмінного передрейсового медичного огляду фіксується у журналі щозмінного передрейсового огляду водіїв, після чого в шляховому листі ставиться штамп з висновком про придатність до керування транспортом.
Штамп видається медичному працівнику згідно вимог Інструкції про порядок видачі і використання штампів медичних працівників, що проводять щозмінні передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів, затвердженої Наказом ДП "Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій" МОЗ України 03.03.2008 р. № 80/1-П.
З матеріалів справи вбачається, що передрейсовий медичний огляд водія позивача було проведено ОСОБА_5 Відповідно до довідки Всеукраїнської громадської асоціації "Український медичний центр безпеки дорожнього руху" працівник ДП ПП "Кряж" "Красногвардійський шиферний завод" ОСОБА_5 зареєстрований у Єдиному реєстрі штампів медичних працівників, які мають право проводити передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів за номером № 01105011 (а.с. 23), про також видано відповідне свідоцтво від 11.01.2010 р. (а.с. 24).
Відповідно до п. 3.1 Інструкції про порядок видачі і використання штампів медичних працівників медичний працівник використовує штамп для оформлення висновку про придатність до керування транспортним засобом в подорожньому листі, після проведення передрейсового медичного огляду водія транспортного засобу підприємства до його виїзду на зміну і внесення відповідного запису до журналу ф. 137-2/о.
В матеріалах справи наявна копія витягу з журналу, який ведеться ОСОБА_5 та у якому фіксується час, дата проведення передрейсового щозмінного огляду водіїв транспортних засобів (а.с. 64-65), де присутня відмітка про проведення медичного огляду 26.02.11 р. водіїв ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за № 67 та 79 відповідно.
За свідченнями ОСОБА_5, наданими під час судового розгляду справи, ним було проведено щозмінний передрейсовий медичний огляд водіїв ОСОБА_6 та ОСОБА_4, проставлено відповідний штамп про придатність останніх до керування транспортним засобом за подорожнім листом № 295 від 26.02.2011 р.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції про порядок видачі і використання штампів медичних працівників у відтиску штампу з висновком про придатність до керування транспортним засобом, медичний працівник зобов'язаний зазначити дату та час медичного огляду. Відтиск штампа засвідчується особистим підписом медичного працівника. Тобто обов'язковими елементами штампа медичного працівника про придатність водія до керування транспортним засобом є: дата, час проведення медичного огляду, підпис медичного працівника.
За результатами дослідження подорожнього листа у судовому засіданні виявлено, що на подорожньому листі позивача дійсно присутня одна відмітка-штамп медичного працівника про придатність водія до керування автомобілем від 26.02.11 р., із зазначенням дати та часу проведення медичного огляду, однак не зазначено, щодо якого саме водія. При цьому час проведення медичного огляду на штампі дорівнює 7 годині ранку, згідно ж витягу з журналу проведення щозмінного передрейсового медичного огляду водіїв ОСОБА_3 було оглянуто о 05:05 год. ранку, а ОСОБА_4 - о 06:20 год. Крім того, на відмітці-штампі відсутній підпис відповідальної особи, тобто медичного працівника, який провів передрейсовий медичний огляд водія, а саме - ОСОБА_5
Відтак неналежне оформлення штампу медичного працівника про придатність водіїв до керування транспортним засобом є порушенням законодавства про автомобільний транспорт.
Статтею 60 Закону України № 2344 встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постанова № 117764 від 15.03.11 р. про застосування фінансових санкцій у сумі 1700,00 грн. прийнята відповідно до чинного законодавства.
З урахуванням вищевикладеного позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У судовому засіданні 22.06.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 24.06.11 р.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.