Постанова від 16.06.2011 по справі 2а-6062/11/0170/3

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 червня 2011 р. Справа №2а-6062/11/0170/3

(17:04) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення

З участю представників сторін:

Від позивача - ОСОБА_2, довіреність № 130/10-0 від 24.12.2010 р.;

Від відповідача - не з'явився.

Суть справи:

Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку, штрафних санкцій та пені у сумі 1677,21 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 31.05.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог ст. 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва", а саме несвоєчасну сплату єдиного податку за 2010 рік у сумі 1600,00 грн., штрафних санкцій у сумі 75,40 грн. та пені у сумі 1,81 грн.

Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 24).

Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, на підставі наявних доказів.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця 23.04.2009 р. виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою: АДРЕСА_1, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2 (а.с. 12) та підтверджується Витягом з ЄДР станом на 16.03.2011 р. (11).

Згідно довідки позивача № 31016 від 28.04.2009 р. ФОП ОСОБА_1 узято на облік платника податків 27.04.2009 р. за № НОМЕР_3 (а.с. 10).

10.12.2009 р. ФОП ОСОБА_1 подала заяву до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік (а.с. 14) відповідно до Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 746 від 28.12.1999 р.

14.01.2010 р. отримала відповідне свідоцтво НОМЕР_4 згідно вимог Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого Наказом ДПА України від 29.10.1999 року № 599, і зазначенням розміру щомісячної сплати єдиного податку у сумі 200,00 грн., про що свідчить корінець свідоцтва (а.с. 13).

23.03.2010 р. ДПІ в м. Сімферополі АР Крим була проведена документальна невиїзна перевірка своєчасності сплати єдиного податку відповідача за період з 23.06.2009 р. по 25.02.2010 р., про що було складено акт № 3919/17-2 (а.с. 16).

За результатами проведеної перевірки встановлено несвоєчасну сплату відповідачем сум єдиного податку із затримкою сплати, зокрема до 30 календарних днів - у сумі 956,00 грн., із затримкою сплати до 90 календарних днів - у сумі 123,42 грн.

23.03.2010 р. на підставі зазначеного акту перевірки № 3919/17-2 на адресу відповідача позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0016921702/0 на суму штрафних санкцій у розмірі 10% у сумі 95,60 грн. (а.с. 15).

30.03.2010 р. на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога № 1/1137 про сплату боргу за узгодженим податковим зобов'язанням у сумі 155,12 грн. станом на 30.03.2010 р. (а.с. 19), яка була розміщена на дошці податкових оголошень у зв'язку із неможливістю вручення, про що був складений відповідний акт № 6650/24-1 від 01.09.10 р. (звор.бік а.с. 19) на підставі даних перевірки місцезнаходження відповідача за адресою реєстрації 03.12.09 р.

05.10.2010 р. на адресу відповідача ДПІ в м. Сімферополі АР Крим була направлена друга податкова вимога № 2/5556 на загальну суму податкового боргу з єдиного податку у розмірі 1277,21 грн. (а.с. 18), зокрема за основним платежем у сумі 1200,00 грн., штрафних санкцій у сумі 75,40 грн. та пені у сумі 1,81 грн., яка нарахована за період з 03.04.2010 р. по 21.04.2010 р. (звор.бік. скороченої форми облікової картки платника податків - а.с. 7), яка була розміщена на дошці оголошень 15.12.2010 р. у зв'язку із відсутністю відповідача за адресою реєстрації місцезнаходження, про що був складений відповідний акт № 10808/24-1 від 15.12.10 р. (звор.бік а.с. 18).

Заборгованість відповідача з єдиного податку за 2010 рік станом на дату розгляду за матеріалами справи становить 1677,21 грн., зокрема за основним непогашеним платежем у сумі 1600,00 грн., несплачених штрафних санкцій у сумі 75,40 грн. та пені у сумі 1,81 грн., про що свідчить довідка позивача станом на 16.06.11 р. (а.с. 26).

Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

ДПІ в м. Сімферополі АР Крим входить в систему органів податкової служби в Україні, є суб'єктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні ч. 1 ст. 1, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями, п.2.1.4. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 від 21.12.2000 р. (що діяв на момент проведення перевірки), якa виконує в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України, а отже має право на звернення до суду з позовною заявою щодо вирішення спорів у сфері податкових правовідносин, що передбачено п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41, п.п.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

Згідно п.2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, ставка якого встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності, шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Єдиний податок повинен бути сплачений щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Відповідачем самостійно було обрано спосіб оподаткування доходів за єдиним податком (а.с. 14) та було отримано свідоцтво про сплату єдиного податку 14.01.10 р. на 2010 рік (а.с.13).

Пунктом 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" встановлено, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

На момент виникнення заборгованості зі сплати єдиного податку відповідальність за таке порушення встановлювалася Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181.

Відповідно до п.1.2. цього Закону податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, що у п. 1.3. було визначено як податковий борг у разі несплати його у встановлений строк, повноваження щодо здійснення заходів з погашення якого покладено на податкові органи (п.2.3.1.).

Чинним Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755 у п. 14.1.156. податкове зобов'язання визначається як сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством, яка у разі несплати як самостійного узгодження платником податків, так і узгодження в порядку оскарження, становиться податковим боргом (п. 14.1.175).

За наявності податкового боргу у платників податків органи Державної податкової служби відповідно до ст.ст. 3, 4 Порядку направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом ДПА України від 03.07.2001 року № 266, зареєстрованим Міністерством юстиції України 16.07.2001 року № 595/5786, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, формують податкову вимогу - письмову вимогу органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (п.п.14.1.153 ПК України).

Законом "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", що діяв на час виникнення податкового боргу, у ст. 6 встановлений порядок надіслання податкових вимог у разі виникнення податкового боргу, деталізовані Порядком направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків у статті 5, на виконання якої відповідачу були надіслані перша та друга податкові вимоги № 1/1137 від 30.03.2010 року на суму 155,12 грн. та № 2/5556 від 05.10.2010 року на суму 1277,71 грн. відповідно, які були розміщені на дощці оголошень 01.09.2010 р. та 15.12.2010 р. відповідно (звор.бік а.с. 19, 18).

Відповідно до п.п.20.1.28. ПК України органи податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу, для чого можуть звертатися до суду (п.п.20.1.18), що вказано також в п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509 (з відповідними змінами та доповненнями згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового Кодексу України" № 2756 від 02.12.2010 року).

Несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання визнається за п.1.3. ст.1 Закону України № 2181 у якості податкового боргу, відсоток від якого справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами, у якості штрафних санкцій (п.1.5. ст.1 Закону України № 2181).

Згідно Закону № 2181 п.п.17.1.7. п.17.1 ст.17 у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Аналізуючи положення п.п.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України № 2181, суд виходить з того, що законодавець пов'язує настання відповідальності платника податків при затримці сплати узгодженого податкового зобов'язання саме зі сплатою платником податків узгодженої суми податкового зобов'язання, відтак сплив строків давності відповідальності платника податку в цьому випадку пов'язаний із датою сплати відповідачем податкового зобов'язання.

За матеріалами справи, а саме даними акту перевірки № 3919/17-2 від 23.03.2010 р., відповідачем було сплачено із затримкою єдиний податок за період з вересня 2009 року по березень 2010 року із кількістю днів затримки до 30 - у сумі 956,00 грн. та до 90 календарних днів - у сумі 123,42 грн.

Згідно податкового повідомлення-рішення № 0016921702/0 до відповідача були застосовані штрафні санкції у розмірі 10% у сумі 95,60 грн. (а.с. 15), з яких відповідачем самостійно було погашено 20,20 грн. Отже заборгованість відповідача зі сплати штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного податку складає 75,40 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача з єдиного податку у загальній сумі становить 1675,40 грн., у тому числі, за основним платежем - 1600,00 грн., за штрафними санкціями - 75,40 грн.

Стосовно нарахування пені на загальну суму податкового боргу у сумі 1,81 грн. суд виходить з такого.

Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону України № 2181 пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п.16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України № 2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, зокрема, при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом (п.п. 16.1.2 п.16.1 ст. 16).

В судовом узасіданні представником позивача були надані пояснення щодо нарахування пені за період з 03.04.2010 р. по 21.04.2010 р., що також відображено в скороченій формі облікової картки платника податків (звор.бік а.с. 7).

У зв'язку із тим, що на час набрання чинності Податковим кодексом України всі дії, які обумовлюють право органів державної податкової служби на стягнення податкового боргу, були виконані, податковий борг підлягає стягненню.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості з єдиного податку у сумі 1677,21 грн. за 2010 рік, зокрема за основним платежем у сумі 1600,00 грн., штрафних санкцій у сумі 75,40 грн. та пені у сумі 1,81 грн.

Позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні 16.06.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 21.06.2011 р.

Керуючись статтями 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до місцевого бюджету Залізничного району м. Сімферополя податковий борг у сумі 1677,21 грн., у тому числі з єдиного податку у сумі 1675,40 грн., пені у сумі 1,81 грн.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шкляр Т.О.