"23" червня 2011 р. м. Київ К-31129/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
Співака В.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2008 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.07.2009 у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
встановила:
У листопаді 2008 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2008 позов ОСОБА_4 задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії незаконними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки зробити перерахунок та виплату основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.08.2008.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.07.2009 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2008 -без змін.
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.07.2009 скасувати, та закрити провадження у справі.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір, суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної пенсії та додаткової пенсії, передбачених статями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Також судами було вірно зазначено, що редакції статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в частині встановлення для інвалідів 3 групи державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком були відновлені з 22.05.2008, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Однак колегія суддів не може погодитися з висновками судів першої та апеляційної інстанції в частині дати, з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивачу.
Згідно статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі виникнення права на підвищення пенсії -її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що заява про перерахунок пенсії була подана позивачем до органів Пенсійного фонду України 06.10.2008, то з урахуванням положень статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії повинен бути проведений позивачу з 01.10.2008, а не з 01.08.2008, як помилково зазначили суди першої та апеляційної інстанції.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині. При цьому за правилами пункту 4 частини 1 статті 223 цього Кодексу у випадку зміни рішення суду першої інстанції, рішення апеляційного суду підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
постановила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки задовольнити частково.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.07.2009 -скасувати.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2008 у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»змінити в частині дати, з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивачу, та замість з 01.08.2008, зазначити з 01.10.2008.
В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2008 залишити без змін.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка
В.І. Співак