Постанова від 23.06.2011 по справі К-22863/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" червня 2011 р. м. Київ К-22863/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді -доповідача Бим М.Є.

суддів: Гончар Л.Я., Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року у справі №2а-16608/09 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “А'СТА” до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю “А'СТА” звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним рішення від 17 вересня 2009 року №258 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року, позов задоволено.

В касаційній скарзі Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Суди першої та апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги послалися на ті обставини, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року»не застосовуються санкції за порушення, які усунуто.

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками судів попередніх інстанцій виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТОВ «А'СТА»є юридичною особою та зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради 27.11.2008, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ та Статутом.

Як вбачається з акту перевірки від 11.09.2009 №541, видами діяльності за КВЕД ТОВ «А'СТА»є: оптова торгівля фармацевтичними товарами, роздрібна торгівля фармацевтичними товарами, оптова торгівля парфумерними та косметичними товарами, оптова торгівля іншими продуктами харчування, організація перевезення вантажів, інші види оптової торгівлі.

Підприємство здійснює свою діяльність на підставі ліцензії № 446919 Серії АВ від 08.01.2009, виданою Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення Міністерства охорони здоров'я України.

Крім того, в Акті перевірки зазначено, що внаслідок порушення положень постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення»в частині реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення державним комунальним закладам охорони здоров'я за бюджетні кошти, необґрунтовано отримана сума виручки складає 3698,60грн. В порушення постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення»в частині реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення (інсуліни та їх аналоги), необґрунтовано отримана сума виручки складає 2831,49 грн. Загальна необґрунтовано отримана сума виручки по акту перевірки складає 6574,75грн.

На підставі Акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області прийнято рішення від 17.09 2009 №258, яким до позивача застосовані економічні санкції у розмірі 19724,25 грн., у тому числі безпідставно отримана сума виручки - 6574,75 грн., штраф - 13149,50 грн.

Згідно ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також аналогічні положення містяться у п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх не включення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Згідно із п. п. 3.1 п. 3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за №1047/6238, Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Посилання судів на порушення Інспекцією при винесенні оскаржуваного рішення положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року»(Постанова № 502) не беруться до уваги виходячи з наступного.

Відповідно до абзацу шостого пункту першого Постанови № 502 органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 року рекомендовано приймати рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути).

З огляду на те, що реалізація лікарських засобів за завищеним тарифом на момент здійснення перевірки уже відбулась, а необґрунтована виручка отримана, суди дійшли хибного висновку про неправомірність накладення санкцій, оскільки такі порушення не можуть бути усунені.

Оскільки судами попередніх інстанцій обставини справи встановлено правильно, але невірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то зазначена обставина відповідно до ст.229 КАС України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області -задовольнити.

Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 січня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2010 року, та ухвалити нове рішення.

Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю “А'СТА” в задоволенні позовних вимог до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання нечинним рішення від 17 вересня 2009 року №258 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін».

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: