Рішення від 12.05.2008 по справі 2894-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 307

РІШЕННЯ

Іменем України

12.05.2008

Справа №2-13/2894-2008

За позовом Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління», м. Ялта

До відповідача Виконавчого комітету Ялтинської міської Ради, м. Ялта

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Комбінат благоустрою», м. Ялта

Про визнання недійсним рішення.

Суддя ГС АР Крим А.І. Жукова

Представники:

Від позивача - Руденко В.П. - начальник юрид. відділу, дов. від 11.12.2007 року.

Від відповідача - Нізамутдінов М.І. - спец., 1-ої категорії юридичного відділу, дов. № 02.9-2/63 від 28.01.2008 року

Від третьої особи - Кисельова О.О. - юрист, дов. від 29.12.2007 року.

Сутність спору: Позивач - Кримське республіканське підприємство «Протизсувне управління», м. Ялта звернулося до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача - Виконавчого комітету Ялтинської міської Ради, м. Ялта за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунального підприємства «Комбінат благоустрою», м. Ялта та просить визнати рішення від 15.10.2007 року № 2004 недійсним.

Позовні вимоги мотивовані тим, що солярії, в кількості 7 одиниць, що є майновою приналежністю Автономної Республіки Крим, і які знаходяться на балансі Кримського протизсувного управління на праві господарського відання та являються державною власністю, за рішенням № 2004 виконавчого комітету Ялтинської міської ради без будь-яких правових підстав були вилучені із права державної власності і передані в комунальну власність Комунальному підприємству «Комбінат благоустрою» на праві повного господарського відання в поповнення статутного капіталу.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що Фонд комунального майна Ялтинської міської ради надавав позивачу відповідь, згідно якої Фондом комунального майна готується проект рішення на чергову сесію міської ради по відміні рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради від 15.10.2007 року № 2004, проте відзив на позов не представив.

Представник третьої особи письмові пояснення по суті спору не представив.

Слухання справи відкладалося у порядку статті 77 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників, суд -

ВСТАНОВИВ:

На підставі проведеної інвентаризації прибережної зони Масандрівського пляжу та з метою упорядкування обліку ефективності використання майна комунальної власності виконавчий комітет Ялтинської міської ради п. 1 рішення від 15 жовтня 2007 року №2004 зобов'язав Комунальне підприємство «Комбінат благоустрою»:

Провести оцінку і поставити на баланс підприємства на праві повного господарського відання в поповнення статутного капіталу, виявлені в результаті Інвентаризації споруди соляріїв в кількості 7 одиниць, розташованих на Масандрівського пляжу.

Разом з Комунальним підприємством «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» провести інвентаризацію об'єкту, зазначеного в п.1.1. даного рішення з реєстрацією поточних змін, а п.2 зобов'язав Фонд комунального майна внести відповідні зміни до реєстру комунальної власності.

Кримське республіканське підприємство «Протизсувне управління» (скорочено КРП «ПЗУ»), відповідно до Постанови Ради Міністрів АР Крим від 23.11.2005 р. № 540 є правонаступником Державного підприємства «Кримське республіканське протизсувне управління», та являється державним комерційним підприємством, що входить до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, і знаходиться у сфері управління Міністерства будівельної політики і архітектури АР Крим, і який є його «Органом управління».

Суд вважає, що постановка на баланс Комунального підприємства «Комбінат благоустрою» на праві повного господарського відання в поповнення статутного капіталу, виявлених в результаті інвентаризації споруд, - соляріїв, в кількості 7 одиниць, розташованих на Масандрівському пляжі, та внесення відповідних змін до реєстру комунальної власності, є помилковим та таким, що не відповідає Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і прийняте з порушенням законодавства про власність та прав і законних інтересів КРП «Протизсувне управління» із наступних підстав.

Кримське протизсувне управління організоване 01.08.1964 р. рішенням виконкому Кримської обласної промислової ради депутатів трудящих №493 від 16.09.1964 р. відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР №569 від 09.05.1963 р., як замовник по будівництву протизсувних споруд в межах Криму, та з часу свого заснування входило до складу відділу комунального господарства облвиконкому.

З часу заснування Кримського протизсувного управління усі прийняті відповідно до рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради депутатів трудящихся від 28.10.1964 р. №734 протизсувні і берегоукріплювальні споруди та побудовані на замовлення Кримського протизсувного управління, у тому числі протизсувні і берегоукріплювальні споруди м. Ялти на ділянці розташування Масандрівського пляжу, були поставлені на баланс підприємства та прийняті їм до експлуатації.

Згідно додатку №1 до п.2 Постанови Верховної Ради АР Крим №110-1 від 29.06.1992 р. «Про розмежування майна державної /Республіки Крим/ власності і власності адміністративно-територіальних одиниць /комунальної/», прийнятої у відповідності до Постанови Верховної Ради Української РСР «Про введення вдію Закону Української РСР «Про власність» № 885-ХІІ від 26.03.1991 р., весь майновий комплекс Кримського протизсувного управління було віднесено до загальнореспубліканської власності Криму, як такий, що входить до підприємств республіканського (АСРС) підпорядкування.

Відповідно до Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим №982-2/2000 «Про склад майна, яке належить Автономній Республіці Крим» та згідно Додатку 1 до неї «Про перелік підприємств, установ, організацій, які належать Автономній Республіці Крим» майновий комплекс Кримського протизсувного управління було віднесено до підприємств, які належать Автономній Республіці Крим.

Внесеними Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.02.2003 р. № 444-3/03 змінами до Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 15.03.2003 р. № 982-2/2000 було затверджено Перелік берегоукріплювальних і протизсувних споруд, що належать Автономній Республіці Крим і які знаходяться на балансі Кримського республіканського протизсувного управління, та згідно п. 29 Додатку 3 якого до їх складу входять берегоукріплювальні і протизсувні споруди від мор порту до Масандрівських готелів (м. Ялта) у складі 2-х комплексів загальною довжиною 0,8 км.

Приналежність берегоукріплювальних і протизсувних споруд від морпорту до Масандрівських готелів (м. Ялта) до майнового комплексу Кримського протизсувного управління підтверджується актами їх приймання до експлуатації, зокрема:

- актом №1 Державного приймання протизсувних споруд м. Ялти на ділянці від морпорту до Масандрівських готелів (від буни №4 до буни №9 і від вісі бермі до буни д/в «Актор»), довжиною 475 п/м. берегової смуги, затвердженого розпорядженням виконкому Кримської обласної ради депутатів трудящих №1070-р від 20.12.1965 р., 6 бун з соляріями.

- актом №2 Державного приймання протизсувних споруд м. Ялти на ділянці від кореня мола порта до буни №4 і від буни №9 до вісі бермі у рятувальної станції, довжиною 325 п/м. берегової смуги, затвердженого розпорядженням виконкому Кримської обласної ради депутатів трудящих №856-р від 26.09.1966 р., 3 буни з соляріями.

Згідно зазначених актів забудовником цих споруд являлось Кримське протизсувне управління, їм же вони були прийняті до експлуатації, та з часу приймання протизсувних споруд м. Ялти на ділянці від морпорту до Масандрівських готелів Державною комісією вони знаходяться у нього на балансі.

Відповідно до проектно-кошторисної документації на будівництво берегоукріплювальних і протизсувних споруд від морпорту до Масандрівських готелів (плану виконання робіт по першочерговому благоустрою Масандрівської пляжної зони, проектних документів, переліку будівель і споруд, робіт до кошторисно-фінансовому розрахунку) та актів Державного приймання протизсувних споруд м. Ялти на ділянці від морпорту до Масандрівських готелів, у числі побудованих та прийнятих до експлуатації протизсувних споруд від морпорту до Масандрівських готелів значаться буни із соляріями №№1,2,3,4,5,6,7, 8,9 і 10.

Дані обставини є підтвердженням того, що солярії на бунах №№1,2,3,4,5,6,7,8,9 і 10 берегоукріплювальних і протизсувних споруд від морпорту до Масандрівських готелів (м. Ялта) є майновою приналежністю Автономної Республіки Крим, знаходяться на балансі Кримського протизсувного управління на праві господарського відання та є державною власністю.

Відповідно до п.3 ст. 138 Конституції України управління майном, що належить Автономній Республіці Крим, віднесене до відання Автономної Республіки Крим.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим не делегувала ніяких повноважень Ялтинській міській раді та її виконавчому комітету щодо управління соляріями в кількості 7 одиниць, розташованих на Масандрівському пляжі в м. Ялта.

Відповідно до п.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Приймаючи рішення №2004 щодо проведення оцінки та взяття на баланс Комунальним підприємством «Комбінат благоустрою» на праві повного господарського відання в поповнення статутного капіталу, виявлених в результаті інвентаризації споруд соляріїв в кількості 7 одиниць, розташованих на Масандрівському пляжі і внесення відповідних зміни до реєстру комунальної власності, виконавчий комітет Ялтинської міської ради вийшов за межі наданих Йому повноважень.

Відповідно до п.1 ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради наділений лише правом управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

У випадку прийнятого рішення №2004 виконавчий комітет Ялтинської міської ради вийшов за межі наданих йому повноважень, а саме розпорядився майном, що не належить до комунальної власності Ялтинської міської ради.

Більше того, солярії, в кількості 7 одиниць, що є майновою приналежністю Автономної Республіки Крим, і які знаходяться на балансі Кримського протизсувного управління на праві господарського відання та являються державною власністю, за рішенням №2004 виконавчого комітету Ялтинської міської ради без будь-яких правових підстав були вилучені із права державної власності і передані в комунальну власність Комунальному підприємству «Комбінат благоустрою» на праві повного господарського відання в поповнення статутного капіталу.

Згідно п. 3 ст. 73 Господарського кодексу України майно державних підприємств є державною власністю і належить такому підприємству на праві повного господарського відання чи праві оперативного управління. Його відчуження можливе лише на законних підставах (п.5 ст. 74 Господарського кодексу України).

Відповідно до п. 3 ст. 136 Господарського кодексу України щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, які встановлені для захисту права власності, тобто положення ст. 391 Цивільного кодексу України, відповідно до якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Згідно ст. 321 Цивільного Кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути противоправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Крім того, відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Згідно п.4 ч.2 ст. 16 Цивільного Кодексу України та ст. 20 Господарського Кодексу України одним із засобів захисту судом цивільних прав та Інтересів може бути відновлення положення, яке Існувало до порушення.

За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відносяться на відповідача, відповідно до статті 49 ГПК України.

У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Рішення оформлене у повному обсязі та підписане 19.05.2008 року.

З обліком викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85, п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради від 15.10.2007 року № 2004.

Стягнути з виконавчого комітету Ялтинської міської ради (м. Ялта площа Радянська, 1, банківські реквізити суду не відомі) на користь Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління» (м. Ялта, вул. Горького, 30 ЗКПО 03348324 банківські реквізити суду не відомі) 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат, пов'язаних з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу.

Видати наказ після вступу рішення в законну силу.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Жукова А.І.