Постанова від 10.06.2011 по справі 5643/10/1570

Справа № 2а-5643/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Ільїна А.Н.,

за участю сторін:

-представника позивача-ОСОБА_1 (довіреність від 05.07.2010р. №46)

-представника позивача-Артемчук П.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ЗАТ БМУ-12 «Одесбуд» до Державної податкової інспекції в Суворовському районі м.Одеси про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИ В:

ЗАТ БМУ-12 «Одесбуд»звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Суворовському районі м.Одеси про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2010р. №0001052301/0.

Позовні вимоги ЗАТ БМУ-12 «Одесбуд»обґрунтовує тим, що в акті перевірки №1775/23-1/31769039 від 08.04.2010р., на підставі якого було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21.04.2010р. №0001052301/0, зазначено, що на земельну ділянку, на якій розташована адміністративна будівля - колишній склад №345 згідно балансу, не має грошової оцінки. Однак БМУ-12 надавало ДПІ грошову оцінки у вигляді довідки №1036 «Про визначенні грошової оцінки земельної ділянки і ставки земельного податку». Дана оцінка виконувалась у відповідності із «Грошовою оцінкою земель м.Одеси», затвердженою рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999р. №438-ХХІІІ. При розподілі зональних зон за величиною зонально коефіцієнта КМ2 встановлено, що грошова оцінка земель в Ленінському районі відповідає економіко-планувальній зоні Л7 і оцінному району (кварталу) №176. Грошова оцінка на будівлі і споруди БМУ №12 розташовані за однією і тією ж адресою-вул. Церковна 29, тобто на споруди, що знаходяться на ТЕЦ і споруди, що знаходяться поза ТЕЦ, так як вони знаходяться в одному інвентаризаційному кварталі №176. Тому, як зазначає позивач, земельним управлінням встановлена грошова оцінка 291,36 грн. для всіх будівель БМУ-12, що знаходяться за адресою вул. Церковна 29, що мають одне і те ж цільове призначення. Бездоказово ДПІ у Суворовському районі м. Одеси стверджує, що немає грошової оцінки на адміністративну будівлю. Позивач також стверджує, що в акті відмічається, що БМУ -12 податок на землю, який воно розрахувало, сплачує повністю, одночасно в акті відмічено, що ДПІ у Суворовському районі м. Одеси було зроблено запит до Центру земельного кадастру і управління земельних ресурсів, з питань викладених в акті перевірки на підставі якого винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення, але відповідь надана не була. За таких обставин позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення неправомірним та просить скасувати його.

Представники позивача у судовому засіданні, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач про дату, час та місце слухання справи повідомлявся, але в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, а тому, на підставі положень ст. 33, 35, 128 КАС України справа розглядалась за його відсутності за наявними в справі доказами.

В попередніх судових засіданнях представники відповідача позов не визнавали з викладених у письмових запереченнях мотивів, зазначивши, що в порушення ст.ст. 2,14,15 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992р. №2535-ХІІ ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»за 2008 рік занижено податок на землю у сумі 4166,98 грн. та за 2009р. у сумі 4037,75 грн. за користування земельною ділянкою на якій знаходиться адміністративна будівля яка належить на праві власності ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд». Порушення встановлені на підставі даних податкових розрахунків земельного податку за 2008-2009 роки, наданих підприємством до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси, Листа ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»№9 від 23.03.2010р., технічного паспорту на адміністративну будівлю від 04.05.2007 р., розрахунків грошовій оцінки землі з урахуванням індексу індексації за 2008 р., 2009р., рішення Господарського суду Одеської області від 04.12.2009р. На підставі акту позапланової виїзної перевірки з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку на землю за №1775/23-1/31769039 від 08.04.2010р. винесено податкове повідомлення-рішення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси за №0001052301/0 від 21.04.2010р.

Заслухавши пояснення представників сторін та з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З 29.03.2010р. по 02.04.2010р., на підставі направлення від 29.03.2010р. №330/23-1, виданого ДПІ у Суворовському районі м.Одеси працівниками ДПІ у Суворовському районі м.Одеси була проведена позапланова виїзна перевірка ЗАТ «Будівельно-монтажне управління №12 Одесбуд»з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку на землю з 01.01.2008р. по 31.12.2009р., за результатами якої складено Акт перевірки від 08.04.2010р. №1775/23-1/31769039 (а.с.7-11)

Перевіркою встановлено порушення ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»ст.2, ст.14, ст.15 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992р. №2535-ХІІ в результаті чого занижено податок на землю у періоді, що перевірявся, на загальну суму 8204,73 грн., у тому числі за 2008 рік у сумі 4166,98 грн. та за 2009р. у сумі 4037,75 грн.

На підставі акту перевірки від 08.04.2010р. №1775/23-1/31769039 ДПІ у Суворовському районі м.Одеси винесене податкове повідомлення-рішення від 21.04.2010р. №0001052301/0, яким визначено позивачу податкове зобов'язання з податку на землю на загальну суму 12307,10грн., у тому числі 8204,73 грн. - за основним платежем та 4102,37грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.6)

Перевіркою встановлено, що порушення Закону України «Про плату за землю»виникли у зв'язку з тим, що ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»занижено податок на землю за 2008, 2009 рік за користування земельною ділянкою за адресою: м. Одеса, вул. Церковна, 29, на якій знаходиться адміністративна будівля, що належить ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»та розраховано податок на землю з площі земельної ділянки - 256,9 кв.м. та з урахуванням ставки земельного податку, грошову оцінку земель за яку не проведено.

При цьому, як свідчать матеріали справи, відповідно до Свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі складу від 04 травня 2007 року об'єкт, який розташований за адресою: м.Одеса, вул. Церковна 29 в цілому належить ЗАТ «Будівельно-монтажне управління №12 «Одесбуд», на праві приватної власності. Зазначений об'єкт складається з будівель складу №319, №320, №322 загальною площею 1210,1 кв.м., відображених у технічному паспорті від 11.04.2006р. (а.с.40). Вказане свідоцтво видано на підставі статуту ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд» та переліку регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області від 06.09.2005р. №1/4780 (а.с.83) Відповідно до зазначеного переліку будівлі складів №319, №320, №322 знаходяться за адресою: м.Одеса, вул. Церковна, 29 (територія Одеської ТЕЦ).

Відповідно до свідоцтва про право власності на адміністративну будівлю від 04 травня 2007 року, об'єкт, який розташований за адресою: м.Одеса, вул. Церковна 29 в цілому належить ЗАТ «Будівельно-монтажне управління №12 «Одесбуд», на праві приватної власності та складається з будівлі літ. «А»загальною площею 1272 кв.м. (а.с.108). Вказане свідоцтво видано на підставі статуту ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»та переліку регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області від 06.09.2005р. №1/4780 (а.с.83) Відповідно до зазначеного переліку будинок складу №345/ВОХР/ знаходиться за адресою: м.Одеса, вул. Церковна, 29.

Відповідно до рішення господарського суду Одеської області від 04.12.2009р.по справі №15/151-09-5037 було визнано право власності на житловий фонд будівлі за адресою м.Одеса, вул. Церковна, 29 /ВОХР/ площею 511,4 кв.м. за державою в особі Регіонального відділення фонду державного майна України та вилучено зазначений житловий фонд з володіння ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд». (а.с.103-107).

Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»(який діяв на час вищезазначених правовідносин і втратив чинність з 01.01.2011р.) від 03.07.1992р. №2535-ХІІ використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Ст.14 Закону України «Про плату за землю»встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно до ст.15 Закону України «Про плату за землю»власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

ст.23 Закону України «Про плату за землю»встановлено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування на тих самих умовах, що були у попереднього землекористувача.

Судом встановлено, що ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»було надано до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси розрахунки земельного податку на 2008 рік №488092 від 25.01.2008р., на 2009 рік №606668 від 27.01.2009р. (а.с.70-75). Відповідно до додатків 1 до зазначених податкових розрахунків земельний податок було розраховано за земельну ділянку площею 700 кв.м., місцезнаходження Одеська ТЕЦ, вул. Церковна,29, основне цільове призначення земельної ділянки - експлуатація складських приміщень, категорія земель - землі енергетики.

При цьому, як зазначено вище, згідно Свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі складу від 04 травня 2007 року на праві приватної власності позивачу належать будівлі складів №319, №320, №322 загальною площею 1210,1 кв.м., розташовані за адресою: м.Одеса, вул.Церковна, 29 (територія Одеської ТЕЦ). Тобто, площу зазначеної ділянки занижено на 510,1кв.м.

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 29.02.2008р. по справі №2а-498/08 задоволено позов ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд», як землекористувача земельної ділянки розташованої на території Одеської ТЕЦ, до Одеської міської ради за участю Одеської ТЕЦ про визнання недійсним рішення сесії Одеської міської ради №442 - XXIII від 09.12.1999р. у частині передачі ВАТ «Одеська теплоелектроцентраль»у постійне користування земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул.Церковна, 29 для експлуатації та обслуговування ТЕЦ.

Відповідачем дійсно встановлено, що ЗАТ «БМУ №12 «Одесбуд»не надавало до податкового органу податковий розрахунок земельного податку за 2008 та 2009 рік за користування земельною ділянкою, на якій розташована адміністративна будівля за адресою: м.Одеса, вул.Церковна, 29, що належить на праві власності позивачу. Однак, суд погоджується з твердженнями позивача щодо неправомірного посилання відповідача акті перевірки, на підставі якого винесене оскаржуване податкове повідомлення - рішення, на відсутність грошової оцінки зазначеної земельної ділянки.

Так, відповідно до довідки №1036 «Про визначення грошової оцінки земельної ділянки та ставки земельного податку»від 2000 року, складеної у відповідності з «Грошовою оцінкою земель міста Одеси», затвердженою рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999р. за №438-XXIII визначена грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул.Церковна, 29 у розмірі 291,36грн. за 1кв.м., річна ставка земельного податку за 1кв.м. - 2,91грн. Тобто, зазначена грошова оцінка земельної ділянки встановлена на усі земельні ділянки за адресою м.Одеса, вул. Церковна,29 та надавалась перевіряючим при проведенні перевірки.

За таких обставин, відповідачем неправомірно визначено податкове зобов'язання з податку на землю без врахування грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ЗАТ БМУ-12 «Одесбуд»про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2010р. №0001052301/0 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ЗАТ БМУ №12 «Одесбуд»до Державної податкової інспекції в Суворовському районі м.Одеси про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2010р. №0001052301/0-задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Суворовському районі м.Одеси від 21.04.2010р. №0001052301/0. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 10 червня 2011 року

Суддя К.О. Танцюра