Справа № 2а-10899/10/1570
17 червня 2011 року
11год.00хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
При секретарі - Жаворонковій М.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 -за договором від 23.11.2010р.
Від відповідача: ОСОБА_3 -за довіреністю №1024/10/10 від 27.01.2011р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій та визнання недійсним податкового повідомлення, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить суд визнати протиправними дії ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області щодо нарахування ОСОБА_1 податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб та визнати недійним податкове повідомлення №0011651900 від 18.10.2010р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому відповідачем безпідставно було нараховано земельний податок; позивач не є власником або орендарем земельної ділянки, за користування якої нараховано земельний податок; відповідачем не надано розрахунок нарахованого земельного податку.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на правомірність винесеного податкового повідомлення з огляду на встановлення перевіркою відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області факту самовільного зайняття позивачем під будівництво берегоукріплюючих та гідротехнічних споруд земельної ділянки, якою він користувався без відповідних правовстановлюючих документів.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що є членом Добровільного товариства рибалок аматорів «Крижанівка»розташованого за адресою: 67562, Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Ветеранів, Причал № 218.
Громадська організація Добровільне товариство рибалок-аматорів “Крижанівка”, Причал №218, зареєстрована 26.05.1993р. з подальшою державною перереєстрацією 07.02.2001р. Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичних осіб серії АОО №280008 та довідкою Головного управління стадистики в Одеській області № 5661.
Згідно довідки від 01.02.2011р. ОСОБА_1 є членом громадської організації «Добровільне товариство рибалок-аматорів «Крижанівка». Причал №218». За позивачем закріплені особові рахунки №№НОМЕР_1 та НОМЕР_2.
Відповідно до рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 03.09.1997 року №84-ХХІІ, Добровільному товариству рибалок-аматорів “Крижанівка” надано у постійне користування для розташування причалу човнів №218 із земель запасу Крижанівської сільради 2,54 га землі під зсувами, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Державного акту на право постійного користування землею серії І-ОД №000764 від 15.04.1998р.
Як вбачається з наявної у матеріалах копії статуту ДТРА «Крижанівка»ПР218, метою діяльності товариства є, у тому числі, проведення необхідних берего-закріплювальних робіт на відповідній території причалу.
У довідці ДТРА «Крижанівка»ПР218 від 01.02.2011р., зазначено, що згідно з рішенням загальних зборів ГО від 23.03.2003р., Правилами Причалу №218 ГО ДТРА «Крижанівка»на членів товариства, за якими закріплено місце під курінь для стоянки плавзасобу у першій полосі (на обрізі берегу моря) Причалу №218, обов'язковим є постійне проведення за власний рахунок берегоукріплювальних робіт.
Як вбачається з матеріалів справи, 21 червня 2010 року відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства членами ДТРА «Крижанівка», за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.06.2010р.
Вказаною перевіркою встановлено, що земельна ділянка загальною площею приблизно 0,0105 га (7х15м.), що прилежна до території ДТРА “Крижанівка” в південно-західній частині, самовільно зайнята під будівництво берегоукріплюючих робіт та гідротехнічної споруди з бетонових плит; правовстановлюючі документи на землі водного фонду відсутні, чим порушено ст. 125 Земельного кодексу України.
Також, 21.06.2011р. відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області складено припис серії КОМ №001531, яким встановлено порушення позивачем ст.125 Земельного кодексу України, та зазначено усунути порушення в 30-ти денний термін, та складено протокол про адміністративне правопорушення серії КОМ №001531 за порушення позивачем ст.125 Земельного кодексу України, винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 21.06.2010р. серії КОМ № 001531 за вказане порушення ст. 125 Земельного кодексу України, якою на позивача накладено штраф у розмірі 170грн.
У зв'язку з невиконанням позивачем припису від 21.06.2010р., відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області 27.07.2010р. винесено припис серії КОМ № 001572 про порушення ст.125 Земельного кодексу України, а також, повторно складено протокол про адміністративне правопорушення серії КОМ №001572 за порушення позивачем ст.125 Земельного кодексу України та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 27.07.2010р серії КОМ №001572, якою на позивача накладено штраф у розмірі 153 грн. за невиконання вимог попереднього припису -не звільнення земельної ділянки та її використання без правовстановлюючих документів.
Як вбачається з листа відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області від 02.08.2010р. №13013-04/1117 та розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, вказані вище адміністративні штрафи та визначена шкода були сплачені позивачем, що підтверджується копіями квитанцій у справі.
18.10.2010р. ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області прийнято податкове повідомлення №0011651900, в якому зазначено, що згідно з п.п. “г”п.п. 4.2.2 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та відповідно до ст.13 та ст.17 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ “Про плату за землю”, ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб (Крижанівська с/р) у розмірі 1850,81грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням, позивач оскаржив його та дії відповідача щодо нарахування податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб за цим повідомленням.
Суд вважає, що дії ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області по нарахуванню позивачу земельного податку є протиправними, а оскаржуване податкове повідомлення є необґрунтованим і безпідставним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Згідно зі ст.1 Закону України “Про плату за землю” (який діяв на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення та виникнення спірних правовідносин), податок -це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Відповідно до ст. 5 Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. Власником земельної ділянки, є юридична чи фізична особа, територіальна громада чи держава, яка володіє сукупністю трьох правомочностей власника по володінню, користуванню та розпорядженню належною на праві власності земельною ділянкою. Землекористувачем може бути юридична чи фізична особа, яким в установленням законом порядку надано в користування земельна ділянка.
Згідно зі ст.13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст.15 вказаного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Такі розрахунки ОСОБА_1 не подавалися.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Однак, як встановлено судом, ОСОБА_1 не є користувачем або власником визначеної земельної ділянки, свідоцтва про право власності на землю (відповідні данні державного земельного кадастру) або договір оренди цієї земельної ділянки у ОСОБА_1 відсутні, а отже позивач не є власником землі та землекористувачем, на якого відповідно до законодавства покладений обов'язок сплачувати земельний податок. В матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження виникнення (реєстрації) у позивача права на земельну ділянку, що прилягає до території ДТРА “Крижанівка” причал № 218 на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, та документи, які б посвідчували таке право.
Відповідачем в ході розгляду справи судом не було надано документів, які б пояснювали підстави нарахування ОСОБА_1 земельного податку з фізичних осіб та суму нарахованого податкового зобов'язання.
Суд вважає, що приймаючи оскаржене податкове повідомлення, ДПІ у Комінтернівському районі не взяло до уваги, що чинним законодавством не передбачене нарахування податковим органом земельного податку у зв'язку з самовільним зайняттям земельної ділянки.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що з урахуванням приписів Земельного кодексу України та Закону України “Про плату за землю”, позивач не є суб'єктом плати за землю, та відповідно не повинен сплачувати земельний податок у зв'язку з викладеними обставинами.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів суду обґрунтованість та правомірність прийнятого податкового повідомлення ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області №0011651900 від 18.10.2010р., що є підставою для визнання його недійсним (скасування) та визнання протиправними дій ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області по нарахуванню земельного податку ОСОБА_1
З врахуванням встановлених вище обставин та висновків суду позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Згідно ст. 94 КАС України витрати по сплаті судового збору відшкодовуються позивачу.
Керуючись ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій та визнання недійсним податкового повідомлення задовольнити.
Визнати протиправними дії ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області щодо нарахування ОСОБА_1 податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб.
Скасувати податкове повідомлення ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області №0011651900 від 18.10.2010р.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 22.06.2011р.
Суддя /підпис/ М.М. Аракелян
22 червня 2011 року