17 травня 2011 року 249/11/1070
Київський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Щавінського В.Р.
при секретарі судового засідання - Талалакіну С.М.
за участю представників сторін: розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області
до Комунального підприємства Київської обласної ради „Будкомплект”
про стягнення податкового боргу, -
ДПІ у Вишгородському районі Київської області Броварська звернулася до суду з позовом про стягнення з КП Київської обласної ради „Будкомплект” податкової заборгованості в сумі 27901,60 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується заборгованість в загальній сумі 27901,60 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою суми податкового зобов'язання визначеного як самостійно платником податку так і контролюючим органом. Позивачем було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом але заборгованість до цього часу відповідачем не погашена, тому позивач звернувся до суду.
У судовому засіданні представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання позовні вимоги визнав.
Заслухавши думку представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
04.08.1998 р. КП Київської обласної ради „Будкомплект” зареєстроване Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області про що видано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 069848 Серії А01.
Згідно довідки відповідача було взято на облік платників податків до ДПІ у Вишгородському районі Київської області, як платника податків та інших обов'язкових платежів у бюджет.
На момент вирішення спору по суті відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” і на даний час є боржником перед бюджетом.
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. N 2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідачем було подано до ДПІ у Вишгородському районі Київської області податковий розрахунок земельного податку на 2010 р. (вх. 2079 від 28.01.2010 р.), яким задекларовано до сплати земельного податку у розмірі 44351,43 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.05.2010 р. працівниками ДПІ у Вишгородському районі Київської області проведено перевірку своєчасності сплати податкових зобов'язань по земельному податку за січень 2010 р. За результатами перевірки був складений акт про порушення платіжної дисципліни від 28.05.2010 р. №1042/15-3/30160736.
Перевіркою виявлено несвоєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку до бюджету Вишгородської міської ради відповідно до поданого податкового розрахунку земельного податку №2079 від 28.01.2010 р., а саме сума податкового зобов'язання визначена в розрахунку земельного податку на 2010 р. за березень - жовтень 2010 р. в розмірі 29567,60 грн. не сплачена відповідачем.
Відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень - рішень платниками податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 р. № 253, із змінами та доповненнями, у разі виявлення порушень, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, орган державної податкової служби відповідно до вимог нормативно - правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служи, приймає та надсилає суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Пунктом 7.2 зазначеного вище Порядку передбачено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається на розраховану суму штрафних (фінансових) санкцій.
За результатами акту перевірки заступником начальника ДПІ у Вишгородському районі Київської області до відповідача було застосовано фінансові (штрафні) санкції по земельному податку з юридичних осіб в сумі 340,00 грн., про що винесено податкове повідомлення - рішення від 31.05.2010 р. № 0004941503/0.
Направлене для вручення вищевказане податкове повідомлення - рішення не вручено, так як відповідач не отримав податкове повідомлення - рішення за закінченням терміну зберігання, у зв'язку з чим 06.07.2010 р. воно було вивішено на дошці податкових оголошень.
Працівниками ДПІ у Вишгородському районі Київської області проведено перевірку своєчасності сплати податкових зобов'язань по земельному податку. За результатами перевірки був складений акт про порушення платіжної дисципліни від 03.09.2010 р. №1722/15-3/30160736.
Перевіркою виявлено несвоєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку до бюджету Вишгородської міської ради відповідно до поданого податкового розрахунку земельного податку №2079 від 28.01.2010 р.
За результатами акту перевірки заступником начальника ДПІ у Вишгородському районі Київської області до відповідача було застосовано фінансові (штрафні) санкції по земельному податку з юридичних осіб в сумі 969,64 грн., про що винесено податкове повідомлення - рішення від 03.09.2010 р. № 0007401503/0.
Направлене для вручення вищевказане податкове повідомлення - рішення не вручено, так як відповідач не отримав податкове повідомлення - рішення за закінченням терміну зберігання, у зв'язку з чим 25.10.2010 р. воно було вивішено на дошці податкових оголошень.
Згідно ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ плата за землю (земельний податок), а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належать до загальнообов'язкових податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст. 21 Закону України " Про оренду землі" від 06.10.1998 року № 161-ХІV зі змінами та доповненнями, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Згідно ст. 14. Закону України " Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ зі змінами та доповненнями, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ст. 17. Закону України " Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ зі змінами та доповненнями, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідачем до ДПІ у Вишгородському районі Київської області були подані податкові розрахунки комунального податку в яких відповідачем самостійно було нараховано комунальний податок за ІІІ квартал 2010 р. в сумі 35,70 грн.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. та ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 р. податок належить до місцевих податків.
Згідно з ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
За несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов'язання відповідно до Інструкції про порядок нарахування та погашення пені, затвердженої наказом ДПА України від 01.03.2001 р. №77 зареєстрованого в Мін'юсті від 16.03.2001 р. №240/5431 відповідачу було нарахована пеня в розмірі 405,05 грн.
Відповідачем часткового було погашено податковий борг в сумі 3416,39 грн., отже загальна сума несплаченого податкового боргу - 27901, 60 грн.
Згідно ст. 1 п. 1.1 Закону України №2181-ІІІ, платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Платники податків, відповідно до підпункту 4.1.1. п.4.1. ст.4 Закону України №2181-ІІІ, самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених п.п. 4.2.2. пункту 4.2. , а також п. 4.3 цієї статті.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закон України №2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 6.2.1 ст. 6 Закону України №2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На виконання зазначених вище вимог позивачем було надіслано на адресу відповідача першу податкову вимогу № 1/209 від 03.03.2010 р. та другу № 2/404 від 05.05.2010 р.
Направлене для вручення вищевказане податкові вимоги не вручено, так як відповідач отримав податкові вимоги за закінченням терміну зберігання, у зв'язку з чим вони були вивішені на дошці податкових оголошень.
Доказів оскарження відповідачем в адміністративному чи судовому порядку податкових вимог суду не надано.
Отже, судом встановлено, що відповідач податкову заборгованість в сумі 27901,60 грн. не сплатив, проте позовні вимоги визнав.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах , міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.9,69-71, 97,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства Київської обласної ради „Будкомплект” до Державного бюджету України в особі Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області заборгованість в сумі 27901 (двадцять сім тисяч дев'ятсот одна) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністартивного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні -протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Щавінський В. Р.