Постанова від 16.06.2011 по справі 30/155-08-2912

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" червня 2011 р.

Справа № 30/155-08-2912

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Туренко В.Б.

суддів Бандури Л.І., Поліщук Л.В.

при секретарі судового засідання: Довбиш О.О.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Столяренко М.В.

від позивача: Горобець В.В.

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: Стогнійчук С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Фонду державного майна України

на рішення господарського суду Одеської області від 24.07.2008 р.

у справі № 30/155-08-2912

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Велью"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Фонду державного майна України

про визнання права власності та усунення перешкод у користуванні

ВСТАНОВИВ:

В липні 2008 р. ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" звернулось до господарського суду з позовом до ТОВ "Велью" про усунення перешкод у користуванні оздоровчо-лікувальним центром, розташованим за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач не звільнює побудоване ним як підрядником спірне нерухоме майно (а. с. 2-3 т. 1).

Заперечуючи проти позову, ТОВ "Велью" зазначило, що законно перебуває у спірному приміщенні, оскільки на підставі ст. 331 ЦК України набуло право власності на спірне майно (а. с. 27-28 т. 1).

17.07.2008 р. позивач надав суду доповнення до позовної заяви, в якому просив, окрім заявлених позовних вимог, визнати за ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" право власності на оздоровчо-лікувальний центр, розташований за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, обґрунтовуючи таку вимогу наявним спором про право власності на це майно (а. с. 25-26 т. 1).

Рішенням господарського суду Одеської області від 24.07.2008 р. (суддя Рога Н.В.) позовні вимоги задоволено повністю з мотивів доведеності та обґрунтованості заявлених вимог (а. с. 48-50 т. 2).

Не погодившись з даним рішенням, Заступник Генерального прокурора України 08.04.2011 р. звернувся з апеляційною скаргою, якою просив його скасувати, у задоволенні позову відмовити, залучити до участі у справі Фонд державного майна України, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права (а. с. 86-90 т. 2). Одночасно прокурором заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку подання апеляційної скарги, яке задоволено судовою колегією згідно зі ст. ст. 53, 93 ГПК України, про що зазначено в ухвалі суду апеляційної інстанції від 18.04.2011 р. (а. с. 79-80 т. 2).

Письмові заперечення на апеляційну скаргу від інших сторін не надійшли.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із наступного:

Рішенням виконкому Одеської міської ради депутатів трудящих від 04.07.1968 р. № 487 "Об отводе земельного участка заводу "Стройгидравлика" под строительство пансионата" з метою створення зони відпочинку, передбаченої генеральним планом, вздовж верхньої тераси узбережжя по Пролетарському (Французькому) бульвару відведено заводу "Стройгидравлика" земельну ділянку по Пролетарському (Французькому) бульвару № 63, площею до 2,5 га, з розташованими на ньому жилими та нежилими одноповерховими будівлями, що підлягають знесенню, для будівництва 8-10 поверхової будівлі пансіонату готельного типу (а. с. 46 т. 1).

Рішенням виконкому Одеської міської ради депутатів трудящих від 16.03.1972 р. № 147 "О расширении проектирования дополнительных сооружений комплекса отдыха завода "Стройгидравлика" в районе Пролетарского бульвара" дозволено заводу "Стройгидравлика" проектування об'єктів 2-ї черги комплексу відпочинку, що будується на Пролетарському бульварі № 63 на прилеглих земельних ділянках, у тому числі на земельній ділянці по Пролетарському бульвару № 65 площею до 0,4 га (а. с. 45 т. 1).

Відповідно до листа начальника Головного архітектурно-планувального управління виконкому Одеської міської ради від 28.04.1983 р. земельна ділянка, що займається оздоровчим комплексом "Стройгидравлика" станом на 01.03.1980 р., площею 2,6 га, знаходиться на території, що обмежена вулицями: Пролетарський бульвар (Захід), Санаторний провулок (Південь), провулок Кренкеля (Північ), а із Східної сторони відкритим схилом до моря, площею до 6 га. Розвиток оздоровчого комплексу "Стройтидравлика" за рахунок прилеглих земель у даному кварталі не суперечить затвердженим планувальним документам (а. с. 47 т. 1).

Згідно листа Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 10.02.1984 р. № 26-4-1-(17) вона не заперечувала проти реконструкції та розширення міжзаводського оздоровчого комплексу з 400 до 550 місць Одеського заводу "Стройгидравлика" в межах раніше відведеної земельної ділянки площею 3,8 га в м. Одесі (а. с. 43 т. 1).

24.07.1984 р. затверджено архітектурно-планувальне завдання на розробку робочого проекту по розширенню міжзаводського оздоровчого комплексу "Стройгидравлика" шляхом 5-ти поверхової прибудови до існуючого 14-ти поверхового корпусу до 550 койко-місць, розташованого по Пролетарському бульвару, 63/65 (а. с. 38-40 т. 1).

Будівництво було узгоджено Одеським протизсувним управлінням (а. с. 48 т. 1), Одеською обласною санітарно-епідеміологічною станцією (а. с. 151 т. 1), Міністерством охорони здоров'я СРСР (а. с. 152 т. 1), Всесоюзною Центральною Радою Професійних Спілок (а. с. 152 т. 1), Українською республіканською Радою професійних спілок (а. с. 154 т. 1).

Листом від 20.08.1986 р. № 512/исх Виконком Одеської міської ради народних депутатів дозволив проектування 6-ти поверхової прибудови до головного корпусу комплексу "Стройгидравлика" замість дозволеної 5-ти поверхової прибудови (а. с. 174 т. 1). Робочий проект реконструкції з розширенням оздоровчого комплексу заводу "Стройгидравлика" розроблено проектним інститутом "Укрюжгипрокоммунстрой" у 1986 р. (а. с. 54-64 т. 1).

Наказом Міністра будівельного, дорожнього та комунального машинобудування від 18.07.1986 р. № 393 "О передаче межзаводского оздоровительного комплекса "Стройдормашевец" на хозяйственное обеспечение" зобов'язано генерального директора Одеського об'єднання "Стройгидравлика" передати з балансу, а генеральному директору Одеського виробничого об'єднання важкого кранобудування ім. Январського повстання прийняти міжзаводський оздоровчий комплекс "Стройдормашевец" на баланс у встановленому порядку станом на 01.07.1986 р. з транспортом та механізмами, які обслуговують комплекс (а. с. 29-30 т. 1). Акт приймання-передачі складено 26.08.1986 р. (а. с. 31 т. 1).

Рішенням виконкому Одеської міської ради народних депутатів від 24.06.1987 р. № 320 "О разрешении строительства ПО им. Январского восстания расширения оздоровительного комплекса "Стройдормашевец" до 550 мест по Пролетарскому бульвару, 63/65" дозволено ОПО ім. Январського повстання будівництво розширення оздоровчого комплексу "Стройдормашевец" до 550 місць з 6-ти поверховою прибудовою до існуючого 14-ти поверхового корпусу по Пролетарському бульвару, 63/65 (а. с. 41 т. 1).

У подальшому, у зв'язку із відсутністю фінансування, будівництво оздоровчого комплексу було зупинено.

Наказом Фонду державного майна України від 28.08.2003 р. № 1525 відповідно до п. 1 (а) Указу Президента України від 07.11.2001 р. № 1049 "Про невідкладні заходи щодо впорядкування діяльності державних (національних) акціонерних та холдингових компаній" та з метою оптимізації структури ВАТ "Холдингова компанія "Краян" зобов'язано, зокрема:

- Дочірнє підприємство санаторно-оздоровчого багатопрофільного комплексу для дітей з батьками "Магнолія" в місячний термін забезпечити проведення інвентаризації майна СОБК "Магнолія" за участю представників ФДМ України станом на 30.09.2003 р.;

- забезпечити проведення незалежної оцінки майна СОБК "Магнолія" відповідно до Методики оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 р. № 1554 станом на 30.09.2003 р.;

- ВАТ "ХК "Краян" за результатами інвентаризації в двомісячний термін в установленому порядку передати ФДМ України майно СОБК "Магнолія";

- вжити заходів щодо ліквідації Дочірнього підприємства СОБК "Магнолія";

- Фонду державного майна України ввійти до складу засновників ТОВ "Магнолія" та здійснити внесок до статутного фонду ТОВ "Магнолія" майна СОБК "Магнолія";

- взяти на облік частку, що належить державі у майні ТОВ "Магнолія" (а. с. 2 т. 3).

Наказом Фонду державного майна України від 22.12.2003 р. № 2320 внесено зміни до наказу від 28.08.2003 р. № 1525, замінивши по тексту словосполучення "майно СОБК "Магнолія" на словосполучення "цілісний майновий комплекс СОБК "Магнолія" (а. с. 3 т. 3).

Згідно акту приймання-передачі від 22.03.2004 р. № 70 на підставі і на виконання наказів ФДМ України від 28.08.2003 р. № 1525 та від 28.10.2003 р. № 1894 ВАТ "Холдингова компанія "Краян" за результатами інвентаризації та згідно з розподільчим балансом вилучає із статутного фонду (без зміни балансоутримувача) та передає, а ФДМ України приймає функції з управління цілісним майновим комплексом СОБК "Магнолія", який є державною власністю, що складається з майна та майнових прав вартістю станом на 01.10.2003 р. 3087432,02 грн. (а. с. 5 т. 3).

15.04.2004 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради зареєстровано статут ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія", яким передбачено, що товариство створено відповідно до діючого законодавства України, рішення трудового колективу Дочірнього підприємства "Санаторно-оздоровчого багатопрофільного комплексу для дітей з батьками "Магнолія" Відкритого акціонерного товариства "Холдінгова Компанія "Краян" (протокол № 1 від 17.03.2004 р.) та протоколу № 1 від 30.03.2004 р. загальних зборів учасників товариства. Товариство створюється з метою отримання прибутку шляхом здійснення виробничої, науково-дослідницької, торговельної та посередницької діяльності, виконання робіт та надання послуг, здійснення зовнішньоекономічної діяльності (а. с. 9-16 т. 1).

Спільним наказом Міністерства промислової політики України та Фонду державного майна України від 27.08.2004 р. № 427/1767 передано об'єкт незавершеного будівництва - 6-ти поверхову прибудову до головного корпусу СОБК "Магнолія", що є державною власністю, до сфери управління ФДМ України; зобов'язано ВАТ "ХК "Краян" у встановлено порядку здійснити передачу майна на баланс СОБК "Магнолія" за актом приймання-передачі; Регіональне відділення ФДМ України по Одеській області відповідно до п. 2 цього наказу та п. 3 наказу ФДМ України від 05.03.2001 р. № 357 прийняти функції з управління майном та затвердити акт приймання-передачі майна (а. с. 7 т. 3).

29.09.2004 р. за актом приймання-передачі ВАТ "Холдингова компанія "Краян" передало, а СОБК "Магнолія" прийняв об'єкт державної власності - незавершене будівництво 6-ти поверхової прибудови до головного корпусу СОБК "Магнолія" за балансовою вартістю 1865000 грн., з балансу ВАТ "Холдингова компанія "Краян" на баланс СОБК "Магнолія" (а. с. 10 т. 3).

14.10.2004 р. між Фондом державного майна України (орендодавець) та ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" (орендар) укладено договір оренди № 677, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс "Санаторно-оздоровчий багатопрофільний комплекс для дітей з батьками "Магнолія", юридична адреса: 65058, м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, що належить до державної власності, склад і вартість якого визначено відповідно до акта оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу підприємства, складеного станом на 30.04.2004 р. (з врахування внесених змін та доповнень), та становить 4191,3 тис. грн., у т. ч. основні засоби без капітальних інвестицій за залишковою вартістю - 2559,1 тис. грн., незавершене будівництво вартістю 1632,2 тис. грн. Мета використання об'єкту - надання санаторно-оздоровчих послуг (п. 1.1 договору). Грошові кошти та фінансові активи, з урахуванням дебіторської та кредиторської заборгованості, в сумі 49 тис. грн. передаються орендареві в користування на умовах кредитного договору, що укладається одночасно з підписанням цього договору (п. 1.2 договору).

Відповідно до п. п. 1.6, 1.7 договору орендар виступає правонаступником усіх прав та обов'язків реорганізованого підприємства "Санаторно-оздоровчий багатопрофільний комплекс для дітей з батьками "Магнолія" відповідно до передавального акту. Майно комплексу враховується на балансі орендаря окремо від іншого майна з зазначенням того, що це майно є орендованим.

Згідно п. 2.2 договору оренди передача комплексу в оренду не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно.

Пунктом 10.1 договору оренди передбачено, що його укладено строком на 5 років, що діє з 14.10.2004 р. до 14.10.2009 р. включно (а. с. 15-18 т. 3).

Того ж дня між сторонами укладено кредитний договір № 678, за умовами якого ФДМ України (кредитодавець) передає ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" (позичальник) в користування на умовах кредиту грошові кошти цілісного майнового комплексу "Санаторно-оздоровчий багатопрофільний комплекс для дітей з батьками "Магнолія", що належить до державної власності в сумі 49 тис. грн. для використання при здійснення господарської діяльності позичальника відповідно та на умовах, визначених цим договором та договором оренди цілісного майнового комплексу від 14.10.2004 р. № 677 з оплатою відсотків до Державного бюджету України за ставкою рефінансування Національного банку України. Позичальник зобов'язується повернути кредит кредитодавцю у встановлені строки та сплатити відсотки за користування кредитом (а. с. 19-20 т. 3).

21.06.2006 р. між ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" (Замовник) та ТОВ "Велью" (Підрядник) укладено договір підряду, за умовами якого Підрядник бере на себе зобов'язання виконати роботи по будівництву оздоровчо-лікувального центру за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.

Відповідно до п. 2.1 договору строк виконання робіт - до 15.04.2008 р. (а. с. 17-18 т. 1).

15.04.2008 р. сторони за договором підписали акт приймання-передачі виконаних робіт, згідно якого роботи по будівництву оздоровчо-лікувального центру, розташованого за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, виконані, будівництво завершено в повному обсязі, якісно та в термін, передбачений договором підряду (а. с. 19 т. 1).

17.07.2008 р. КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" видано користувачу - ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" технічний паспорт на громадський будинок - оздоровчо-лікувальний центр, розташований на Французькому бульварі, 63/65 в м. Одесі.

Наказом Фонду державного майна України від 24.09.2008 р. № 1118 зобов'язано здійснити повернення з оренди ЦМК "Санаторно-оздоровчий багатопрофільний комплекс для дітей з батьками "Магнолія" (а. с. 40-41 т. 3).

Позаплановою перевіркою додержання вимог містобудівного законодавства, проведеною Територіальним управлінням з контролю за будівництвом об'єктів м. Одеса інспекції ДАБІ в Одеській області 12.10.2010 р., встановлено, що монтажні роботи на оздоровчо-лікувальному центрі та прибудові до головного корпусу СОБК "Магнолія" за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, не виконуються, об'єкт не експлуатується. Об'єми виконаних будівельних робіт відповідають заактованим у 2004 р. Бюро оцінки роботам. Крім того, на вказаній території будівництво інших споруд не здійснювалось, ТОВ "Велью" будівництво у період з 2006 р. по теперішній час не виконувало. З 2006 р. - 2010 р. дозвіл на будівництво ТОВ "Велью" не отримувало, в експлуатацію вказані об'єкти не вводило (а. с. 98-99 т. 2).

Відповідно до ст. 41 Конституції України, ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" передбачено, що управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Згідно ч. 1 ст. 3 вказаного Закону об'єктом управління державної власності є, зокрема, державне майно, передане в оренду.

Розглядаючи спір по суті, місцевий господарський суд встановив, що ТОВ "Велью" побудувало на замовлення та за кошти ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" оздоровчо-лікувальний центр за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, в зв'язку з чим визнав право власності за позивачем, посилаючись на ч. 1 ст. 331 ЦК України, відповідно до якої право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Також суд встановив, що підрядник обмежує права позивача у здійсненні ним своїх прав на новозбудоване майно, тому задовольнив позов в частині усунення перешкод у користуванні цим майном.

Судова колегія не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.

По-перше, в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про виконання сторонами своїх зобов'язань за договором підряду від 21.06.2006 р., не надані такі докази і на вимогу суду апеляційної інстанції.

По-друге, судом не досліджено які саме роботи і в яких обсягах здійснені ТОВ "Велью"; чи отримував підрядник дозвіл на виконання будівельних робіт та сертифікат відповідності, згідно з яким здійснюється прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а також земельну ділянку під будівництво.

По-третє, як вбачається з матеріалів справи, цілісний майновий комплекс "Санаторно-оздоровчий багатопрофільний комплекс для дітей з батьками "Магнолія", розташований за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, є державною власністю та у 2003 р. переданий на баланс Фонду державного майна України. Докази того, що спірне нерухоме майно вибувало з державної власності, в матеріалах справи відсутні.

Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Таким чином, ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія", в порушення вищевказаних норм, не надало доказів на підтвердження своїх доводів щодо наявності у нього права власності на оздоровчо-лікувальний центр, розташований за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 63/65, в зв'язку з чим слід відмовити у задоволенні позову в частині визнання права власності на вказане майно.

Щодо позовних вимог про усунення перешкод у користуванні спірним майном, апеляційна інстанція зазначає, що ця вимога є похідною від первісної вимоги про визнання права власності, відмова в задоволенні якої тягне за собою відмову у задоволенні позову і в цій частині.

Фонд державного майна України є особою в розумінні ст. 392 ЦК України, яка оспорює та не визнає право власності ТОВ "Санаторно-оздоровчий комплекс "Магнолія" на спірне нерухоме майно, а тому повинно також виступати відповідачем у справі.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 99 ГПК України, яка передбачає, що апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції, Одеський апеляційний господарський суд здійснює зміну процесуального статусу Фонду державного майна України у даній справі з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, на відповідача.

З огляду на вищевикладене, рішення господарського суду Одеської області від 24.07.2008 р. слід скасувати, у позові відмовити.

Керуючись ст. ст. 99, 103-105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Змінити процесуальний статус Фонду Держмайна України з 3-ї особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача на відповідача.

Апеляційну скаргу Заступника Генерального прокурора України задовольнити.

Рішення господарського суду Одеської області від 24.07.2008 р. у справі № 30/155-08-2912 скасувати, у позові відмовити.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Головуючий суддя Туренко В.Б.

Суддя Бандура Л.І.

Суддя Поліщук Л.В.

Повний текст постанови підписано 21.06.2011 р.