Справа № 2а/1570/721/2011
08 червня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого по справі судді - Бжассо Н.В.
при секретарі Марінгос І.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Одеса адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ФАСТІМПЕКС” до Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси про скасування податкового повідомлення рішення від 05 січня 2011 року № 0000012350/0
До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС», за результатами якого, позивач просить скасувати повідомлення -рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 05.01.2011 року № 0000012350/0, обґрунтовуючи свої вимоги наступними доводами.
Як зазначає позивач, 23.12.2010 р. ДПІ у Приморському районі м. Одеси було складено Акт № 17376/23-5/34380660 про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «ФАСТІМПЕКС»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодах за червень 2010 р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді жовтень 2009 р.
Не погоджуючись із висновками наведеними в Акті перевірки, позивачем до канцелярії ДПІ у Приморському районі м. Одеси 28.12.2010 р. було подано заперечення з клопотанням про прийняття посадовими особами господарюючого суб'єкту особистої участі при розгляді заперечень.
Як зазначає позивач, в порушення вимог п. 4.4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА № 327 від 10.08.2005 р., відповідач розглянув заперечення без участі представника позивача та надав необґрунтовану відповідь. Окрім зазначеного, позивач вказує на те, що примірник Акту перевірки, який був отриманий товариством, не є автентичним з оригіналом Акту перевірки, який зберігається в справі платника податку, що також є порушенням Порядку № 327.
На підставі складеного Акту, ДПІ у Приморському районі м. Одеси було винесено податкове повідомлення -рішення від 05.01.2011 р. № 0000012350/0, яке було отримано товариством 11.01.2011 р.
Податкове повідомлення -рішення в адміністративному порядку не оскаржувалось.
Відповідно до податкового повідомлення - рішення від 05.01.2011 р. № 0000012350/0 ТОВ «ФАСТІМПЕКС»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 245 997,00 грн.
Висновки відповідача ґрунтувалися на тому, що ТОВ «ФАСТІМПЕКС» було заявлено бюджетне відшкодування ПДВ в червні 2010 р. на суму 245 997,00 грн., яке виникло за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді жовтень 2009 р., що не відповідає вимогам пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість». На думку відповідача, рішення про зарахування повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів по сплаченому залишку від'ємного значення за жовтень 2009 р., повинно було відображатись у листопаді 2009 р., оскільки відповідно до пп. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.
З висновками ДПІ у Приморському районі м. Одеси, позивач не погодився, вважаючи їх такими, що не ґрунтуються на вимогах Закону України № 168/97-ВР, разом з цим, позивач зазначає, що розрахунок бюджетного відшкодування, заявленого у декларації за червень 2010 р. було зроблено без порушення норм податкового законодавства, у зв'язку з чим дії відповідача є неправомірними, а виставлене податкове повідомлення -рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
В ході розгляду представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у особі ДПІ у Приморському районі м. Одеси заявлені позовні вимоги не визнав, в задоволенні їх просив відмовити, наполягав, що оспорюване рішення-повідомлення є законним та обґрунтованим, винесеним у відповідності до вимог чинного законодавства, додатково зазначив, що відповідно до пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Відповідач зазначає, що за змістом зазначеної статті, у позивача не виникло право на бюджетне відшкодування, оскільки останнім було пропущено строки звернення та не було подано заяву у проізвольній формі про зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань у наступних податкових періодах. Заповнення рядку в декларації з ПДВ само по собі не є заявою на бюджетне відшкодування у розумінні змісту вище приведеної статті Закону України № 168/97-ВР.
Ревізор -інспектор Петінов І.Г., залучений до участі в справі, та присутній у судовому засіданні 13.05.2011 року, у подальшому до судових засідань не з'являвся, причини неявки суду не повідомляв. У судовому засіданні, яке відбулося 13 травня 2011 року за його участю, повідомив суд, що існує спеціальної форми заява про отримання бюджетного відшкодування, яку позивач не подав в належний строк. Зразка вказаної заяви суду представлено не було.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Як встановлено в ході розгляду справи, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 01.12.2000 р., Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС»(ТОВ «ФАСТІМПЕКС») зареєстровано рішенням виконкому Одеської міськради за № 1 556 102 0000 019540, код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ 34380660.
Згідно довідки форми 4-ОПП, ТОВ «ФАСТІМПЕКС»взято на податковий облік в органах державної податкової служби 18.05.2006 р. за № 20530, станом на 24.12.2010 р. перебуває на обліку в ДПІ Приморського району м. Одеси.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, виданого ДПІ Приморського району м. Одеси, ТОВ «ФАСТІМПЕКС»зареєстровано платником ПДВ з 02.06.2006 р., індивідуальний податковий номер 343806615533.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 20.05.2010 р. № 2275-VI дію пп. б) пп. 7.7.2. п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» було призупинено, а на період до 01.01.2011 року підпункт застосовується в такій редакції: «б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду».
Державною податковою адміністрацією України листом від 18.06.2010 р. № 12096/7/16-1117 було повідомлено наступний порядок відображення в податковій декларації з податку на додану вартість вказаних операцій: «Починаючи із звітності за червень 2010 року, значення рядку 26 включається до рядка 23.2 декларації наступного звітного періоду тільки в частині сум податку, сплачених постачальникам у попередніх податкових періодах та в обов'язковому порядку враховується при визначені суми податку, яка підлягає відшкодуванню із бюджету (рядок 25.1 чи рядок 25.2)».
Листом ДПА України від 08.07.2010 р. №13547/7/16-1517 зазначено, що у податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року до рядка 23.2 включається значення рядка 26 податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року в частині сум податку, сплачених постачальникам у попередніх податкових періодах.
З урахуванням змін до законодавства та роз'яснень ДПА України, ТОВ «ФАСТІМПЕКС» у декларації з податку на додану вартість за червень 2010 р., значення рядка 26 було включено до рядка 23.2 декларації та після відрахування суми податкового зобов'язання товариство включило залишок від'ємного значення до рядка 25.2 декларації.
Таким чином, судом встановлено, що в червні 2010 року позивачем було прийнято рішення про зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у розмірі 245 997 грн. у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.
Відповідно до пп. 7.7.5. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Судом встановлено, що на підставі направлення № 001833/1703 від 23.11.2010 р. у період з 29.11.2010 р. по 10.12.2010 р. була проведена планова виїзна перевірка ТОВ «ФАСТІМПЕКС» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань ПДВ наступних податкових періодах за червень 2010 р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося у періоді жовтень 2009 р. Згідно наказу від 08.12.2010 р. № 1782 та направлення № 002056/1849 від 08.12.2010 р. перевірка була продовжена з 13.12.2010 р. по 17.12.2010 р.
Зазначені направлення та копія наказу до суду надані не були, у зв'язку з чим, суд погоджується з доводами позивача, щодо пропуску відповідачем встановлених строків проведення перевірки правильності нарахування бюджетного відшкодування.
За результатами перевірки було складено Акт № 17376/23-5/34380660 від 23.12.2010 року. Відповідно п. 1.8. Наказу ДПА України № 327 від 10.08.2005 р. «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок повинен бути складений на паперовому носії і в електронному вигляді державною мовою і мати наскрізну нумерацію сторінок.
Відповідно до п. 4.13 Порядку № 327, один примірник акта після реєстрації та прийняття за ним відповідного рішення передається до структурного підрозділу, у якому зберігається справа платника.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи сторонами були надані копії акту перевірки, які не є автентичними за кількістю сторінок та змістом викладеної інформації. Так акт представлений представниками позивача складений на 15 аркушах, але нумерація вказана на 16 аркушах. Акт представлений відповідачем складений та пронумерований на 15 аркушах. Крім того, на останньому аркушу Акту, який отримав позивач - відсутній цілий абзац, існуючий в Акті ревізорів.
Ревізор -інспектор Петінов І.Г., залучений до участі в справі, оригінал акту перевірки суду не представив, справа розглядається з урахуванням положень примірнику акту позивача та копії акту перевірки, переданого до юридичного відділу ДПІ у Приморському районі м. Одеси.
Стосовно розгляду відповідачем заперечень ТОВ «ФАСТІМПЕКС»за відсутності представника товариства, суд має зауважити, що згідно п. 4.4 Порядку № 327 дійсно передбачено право посадових осіб господарюючого суб'єкту брати особисту участь у розгляді заперечень, але кореспондуючого обов'язку ДПІ розглядати заперечення лише у присутності представника платника податків порядок № 327 не містить.
За результатом перевірки встановлено, що на порушення п. 7.7.3 пункту 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/97 -ВР «Про податок на додану вартість», ТОВ «ФАСТІМПЕКС»було заявлено бюджетне відшкодування ПДВ в червні 2010 року на суму 245 997 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період жовтень 2009 року.
Висновки відповідача ґрунтуються на тому, що рішення про зарахування належної ТОВ «ФАСТІМПЕКС»повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів по сплаченому залишку від'ємного значення за жовтень 2009 р. повинно було відображатися у листопаді 2009 р.
З висновками відповідача суд не погоджується за наступних підстав.
Відповідно до положень пп.7.7.1, 7.7.2, 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97 -ВР, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду.
Судом встановлено, що сума податкового кредиту позивача сформувалась за рахунок ПДВ, сплаченого митним органам. Від'ємне значення включалось до складу податкового кредиту наступних податкових періодів починаючи з жовтня 2009 року. За наслідками кожного наступного звітного періоду сума податкового кредиту зменшувалась на відповідну суму податкового зобов'язання з ПДВ, що відображалось у податковій звітності.
Згідно п.п 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР, платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Згідно п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що право позивача на повернення сплаченого ПДВ шляхом зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодах, слід вважати реалізованим з моменту подання декларації, яка є заявою про таке повернення. Окрім зазначеного, актом перевірки встановлено, що протягом попередніх 12-ти місяців суб'єкт господарювання не заявляв до відшкодування з бюджету податок на додану вартість.
Доводи відповідача щодо не подання разом з декларацією заяви про бюджетне відшкодування оформленою у довільній формі, суд вважає такими що не ґрунтуються на вимогах закону.
Відповідно до п.п. 7.7.4. п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
У податковій декларації з податку на додану вартість ТОВ «ФАСТІМПЕКС» за червень 2010 р., значення рядка 26 було включено до рядка 23.2 декларації та після відрахування суми податкового зобов'язання включило залишок від'ємного значення до рядка 25.2 декларації «сума що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування) у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.
Відповідно до п. 5.12.3. Наказу ДПА України № 166 від 30.05.1997 р. «Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання», значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).
Таким чином, судом встановлено, що в червні 2010 року позивачем було прийнято рішення про зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у розмірі 245 997 грн. у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів, тому подана за червень 2010 р. декларація з ПДВ і є заявою на бюджетне відшкодування у обраному напряму, у зв'язку з чим наявність письмової заяви, оформленої у довільній формі податковим законодавством не передбачається.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2,6-14,17,19, 159-164 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ФАСТІМПЕКС”до Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси про скасування податкового повідомлення рішення від 05 січня 2011 року № 0000012350/0 задовольнити у повному обсязі.
Скасувати повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси від 05 січня 2011 року № 0000012350/0.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст рішення виготовлений 10 червня 2011 року.
Суддя Н.В.Бжассо