79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
23 червня 2011 р. м. Львів № 2а-4428/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Панчишин Н.Я., представника позивача Цицик О.І., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
Зміст позовних вимог та позиції сторін:
Державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова звернулась до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з єдиного податку в сумі 904,15 грн. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилася, про місце, дату та час судового розгляду справи відповідно до вимог п. 11 ст. 35 КАС України вважається повідомленою належним чином, оскільки направлені на її зареєстроване місце проживання згідно зі Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.05.2011 року (АДРЕСА_1) поштові конверти повернулись суду з відміткою органу поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання». За таких обставин суд на підставі ст. ст. 71, 128 КАС України ухвалив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі відповідача.
Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, до яких належать і фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб'єкти підприємницької діяльності, запроваджена Указом Президента України від 03.07.98 р. N 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»(у редакції Указу Президента України від 28.06.99 р. N 746/99, далі по тексту - Указ).
Відповідно до вимог п. 1, 2 цього Указу, спрощена система оподаткування обліку та звітності запроваджується, зокрема, для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. Суб'єкти малого підприємництва-фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Сплата єдиного податку (у разі щомісячної сплати) здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за тим, в якому здійснена попередня сплата єдиного податку. Платники податку, які в установленому Указом порядку перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і одержали Свідоцтво про сплату єдиного податку, таким чином погодились на сплату єдиного податку в установлені Указом терміни, тому повинні дотримуватися всіх норм Указу, зокрема, сплачувати в установлений Указом термін єдиний податок за ставками, визначеними місцевою радою.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який станом на дату виникнення спірних правовідносин установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, був Закон України від 21.12.2000 р. № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон № 2181; з 01.01.2011 року він втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 року). Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією ж статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно зі Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія В02 № НОМЕР_2 ОСОБА_2 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Львівської міської ради 14 вересня 1998 року. Відповідач взята на облік як платник податків у ДПІ у Залізничному районі м. Львова 14.09.1998 року за № 2592, що підтверджується довідкою № 10000/17-114 від 17.03.2011 року.
На підставі письмової заяви від 16.12.2009 р. на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності фізична особа - підприємець ОСОБА_2 отримала Свідоцтво про сплату єдиного податку. Розмір ставок єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва-фізичних осіб затверджено ухвалою Львівської міської ради № 285 від 02.11.2006 року (додаток до ухвали), згідно з якою ставка єдиного податку для відповідача відповідно до обраного нею виду підприємницької діяльності становить 170 грн.
Згідно з довідкою ДПІ у Залізничному районі .м Львова від 16.03.2011 року, податковий борг відповідача по сплаті єдиного податку, що виник з червня по листопад 2010 року, становить 904,15 грн. З метою спонукати відповідача сплатити узгоджену суму боргу їй було надіслано першу податкову вимогу № 1/1310 від 29.06.2010 року -на суму 54,15 грн., та другу податкову вимогу № 2/1690 від 03.08.2010 року -на суму 224,15 грн. Через неможливість вручення обидві податкові вимоги було вивішено на дошці податкових оголошень, про що складено акт № 54 від 01.07.2010 року.
Отже, вжиті органом державної податкової служби заходи не призвели до погашення відповідачем свого боргу перед бюджетом. З урахуванням наведеного позовні вимоги ДПІ у Залізничному районі м. Львова є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь бюджету податковий борг в сумі 904 (дев'ятсот чотири) гривні 15 копійок.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 25 червня 2011 року.
Суддя Москаль Р.М.