Постанова від 12.04.2011 по справі 2а-8964/08/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2011 р. № 2а-8964/08/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костіва М.В.,

суддів Брильовського Р.М.

Гулкевич І.З.

при секретарі Билень Н.С.

за участю представників сторін:

від позивача: Мелешко М.І.,

від відповідачів: не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Університет «Львівський Ставропігіон», ОСОБА_3 до Міністерства освіти і науки України, Державної акредитаційної комісії про скасування частково наказу Міністерства освіти і науки України № 2407-л від 12.11.2008 р. та рішення Державної акредитаційної комісії від 04.11.2008 р., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Університет “Львівський Ставропігіон”, м. Львів, ОСОБА_3, м. Броди, Львівська область, звернулися до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача -1 -Міністерства освіти і науки України, м. Київ, відповідача - 2 -Державної акредитаційної комісії, м. Київ, про скасування п. 5 та пп. пп.. 5.1., 5.2., 5.3., 5.4. наказу Міністерства освіти і науки України №2407-л від 12.11.2008 р.; п. 2.2. та пп. пп. 2.2.1. -2.2.4 рішення Державної акредитаційної комісії від 04.11.2008 р..

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2008 р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи на 27.01.2009 р.. Із позовною заявою позивачем -1 також подано клопотання про вжиття заходів до забезпечення позову -зупинення дії п. 5 та пп. пп.. 5.1., 5.2., 5.3., 5.4. наказу Міністерства освіти і науки України № 2407-л від 12.11.2008 р.; п. 2.2. та пп. пп. 2.2.1. -2.2.4 рішення Державної акредитаційної комісії від 04.11.2008 р. до вирішення спору по суті. Таке клопотання було задоволено ухвалою суду від 08.12.2008 р.. Ухвалою суду від 27.01.2009 р. заходи забезпечення позову, вжиті відповідно до ухвали від 08.12.2008 р. скасовано. Ухвалою суду від 13.11.2009 р. було залишено позовну заяву без розгляду. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010 р. № 90158/10/9104 апеляційну скаргу ТзОВ “Університет “Львівський Ставропігіон” задоволено, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2009 р. скасовано, а справу направлено для продовження розгляду.

Представникам роз'яснено права, передбачені у ст. ст. 49, 51 КАС України. У відповідності до ст. 71 КАС України справа слухається за наявними матеріалами.

В судових засіданнях представники позивачів позов підтримали з мотивів, зазначених у позовній заяві, клопотанні-поясненні. Посилаються на немотивованість оспорюваних актів, відсутність підстав для їх прийняття, передбачених в ст. 21 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, п. 32 Порядку ліцензування діяльності з надання освітніх послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1019 від 08.08.2007 р., проведення перевірки з порушенням вимог Порядку здійснення контролю за дотриманням Ліцензійних умов надання освітніх послуг, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 847 від 24.12.2003 р..

Представник відповідачів позов заперечив з мотивів, зазначених у запереченні (Вх. № 4499 від 27.01.2009 р.) (а.с. 72-78, Т. 1), поясненнях (Вх. № 25302 від 20.07.2009 р.) (а.с. 63-65, Т. 2). Посилається на підставність висновків Державної акредитаційної комісії щодо порушень, допущених позивачем при здійсненні освітньої діяльності, що свідчить про неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти, що надає підстави для анулювання ліцензій. Просить у позові відмовити. Після передачі справи з Львівського апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду справи, відповідач участі свого представника в судових засіданнях не забезпечив, хоча про дату і час судового розгляду був належним чином повідомлений.

Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представників, суд встановив наступне.

Університет “Львівський Ставропігіон” у формі товариства з обмеженою відповідальністю був зареєстрований 27.03.2001 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи. Позивач отримав ліцензії серії АВ№ 159832, АВ№ 159279 на підготовку молодших спеціалістів, бакалаврів, спеціалістів з напрямів і спеціальностей: 0601 Право; 5.060101 Правознавство; 0504 Туризм 6.050400 Туризм; 0101 Педагогічна освіта 6.010100 Соціальна педагогіка, 7.010107 Практична психологія; 0501 Економіка і підприємництво 6.050100, 7.050104 Фінанси; 0305 Філологія 6.030500, 7.030505 Прикладна лінгвістика. Крім того, позивачем проводилась діяльність з підготовки бакалаврів з напряму 0804 Комп'ютерні науки 6.080400 Інтелектуальні системи прийняття рішень.

Як вбачається з позовних матеріалів, на підставі наказу Державної інспекції навчальних закладів Міністерства освіти і науки України № 10/158 від 20.10.2 008 р. та наказу Міністерства освіти і науки України № 791-он від 22.10.2 008 р. була здійснена перевірка дотримання ліцензійних умов надання освітніх послуг, за результатами якої було складено Акт перевірки дотримання ліцензійних умов надання освітніх послуг позивачем від 24.10.2008 р..

Позивач посилається на недотримання при проведенні перевірки Порядку здійснення контролю за дотриманням Ліцензійних умов надання освітніх послуг, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 24.12.2003 р. № 847, зокрема, п. п. 1.2., 5.3., 6.3., 6.5., 6.6, 6.7., 6.8., 7.3., однак, у чому саме полягали стверджувані позивачем порушення вказано не було, докази на підтвердження таких посилань суду надані не були.

У відповідності до п. п. 1.1., 1.2. Порядку, планові перевірки дотримання суб'єктами господарювання, що отримали ліцензію на надання освітніх послуг, Ліцензійних умов проводяться органами контролю не частіше одного разу на рік згідно з річним планом перевірок, який затверджується наказом органу контролю. Позапланові перевірки здійснюються органами контролю на підставі надходження до них у письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення навчальними закладами Ліцензійних умов або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень Ліцензійних умов. При цьому, у відповідності до п. 5.1. Порядку, для проведення перевірки голова комісії (уповноважена особа) повинен пред'явити керівнику навчального закладу наказ (розпорядження) про перевірку та документи, які засвідчують відповідних осіб. Доказів відсутності підстав для проведення перевірки суду не надано. Натомість, з матеріалів справи вбачається, що комісія до перевірки була допущена, заперечення щодо підстав та порядку проведення перевірки позивачем не висловлювались, посилання на це в акті перевірки, підписаному позивачем без зауважень, не висловлювались.

У відповідності до п. 5.3. Порядку, при перевірці навчального закладу комісія (уповноважена особа) перевіряє дотримання не лише Ліцензійних умов надання освітніх послуг а й дотримання законодавства у сфері освіти; відповідність діяльності, яку здійснює навчальний заклад, установчим документам та вимогам чинного законодавства; виконання розпоряджень про усунення порушень Ліцензійних умов; відповідність відомостей, наведених у ліцензії, відомостям, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію навчальних закладів та в установчих документах; наявність копії ліцензії, що підтверджує право відокремленого структурного підрозділу навчального закладу (філії, представництва тощо) надавати освітні послуги; своєчасність повідомлення органу ліцензування та органу державної реєстрації, у якому зареєстрований навчальний заклад, про зміну місцезнаходження, організаційно-правової форми, форми власності, назви тощо; своєчасність переоформлення ліцензій; у разі відсутності ліцензії - наявність довідки про прийняття заяви про переоформлення ліцензії на надання освітніх послуг або про прийняття заяви про видачу дубліката ліцензії тощо.

Як вбачається зі змісту акту, перевіркою було встановлено ряд порушень, зокрема, що при вирішенні питання щодо надання студентам денної форми навчання, починаючи з другого курсу можливості переходити на індивідуальне навчання у більшості випадків відсутнє підґрунтя, обговорення і прийняття рішення на засіданнях кафедри проходить формально, у більшості випадків документи в підтвердження необхідності переходу до заяв не додаються; умови прийому на 2008 р. не відповідають вимогам прийому до вищих навчальних закладів, на дві спеціальності - правознавство та прикладна лінгвістика -було зараховано частину абітурієнтів, які не подавали сертифікатів Українського центру оцінювання якості освіти або за їх відсутності, або при наявності сертифікатів з невідповідних предметів чи за меншою кількістю балів, при не завіренні копій щодо відповідності оригіналу, дозволялося поштове надсилання вступних документів, в особових справах студентів відсутні договори про навчання та копії платіжних документів, котрі зберігаються в бухгалтерії, договір про навчання не відповідає типовому договору, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України № 183 від 11.03.2008 р.; 6 кафедр з 9 створено з порушенням вимог п. 2 ст. 30 Закону України «Про вищу освіту»в частині стосовно необхідної мінімальної кількості науково-педагогічних працівників з науковими ступенями та вченими званнями за основним місцем роботи; навчальне навантаження штатним кандидатам наук планується у малому обсязі; окремі педагоги викладають більше 4 дисциплін; зі спеціальностей прикладна лінгвістика та туризм, тематика курсових та дипломних робіт не затверджується на засіданнях кафедри; курсові та дипломні роботи зберігаються в різних приміщеннях і корпусах; вказаний перелік літератури робочих програм дисциплін спеціальності «Фінанси»є морально застарілим; наукова робота має епізодичний характер, посада проректора з наукової роботи вакантна; норма інформаційного забезпечення навчального процесу в цілому відповідає вимогам, однак, для студентів заочної форми навчання наявний один комплект методичних матеріалів на двох студентів замість на одного; власна бібліотека відсутня, проте, наявні кабінети навчальної літератури; укладені договори оренди приміщень не відповідають вимогам законодавства; власні пункти харчування та гуртожитки відсутні; при оцінці стану підготовки фахівців з різних спеціальностей показники якісної успішності є у певної кількості студентів недостатніми та мають місце розбіжності між показниками абсолютної, якісної успішності й підсумковим контролем; до перевірки не надано окремих документів, не розроблено програм практики з 6 спеціальностей; не належним чином ведуться журнали відвідувань, облік присутності студентів на заняттях, оформлення екзаменаційно-залікових відомостей, тощо.

Зазначені недоліки містять порушення Ліцензійних умов, передбачених розд. 2 Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 24.12.2003 р. № 847, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 р. за № 75/8674. З матеріалів справи вбачається, що позивач факти таких порушень визнав, враховуючи заходи, спрямовані на їх усунення.

Посилання позивача на п. п. 6.6., 6.7. Порядку здійснення контролю за дотриманням Ліцензійних умов надання освітніх послуг, відповідно до яких орган контролю не пізніше десяти робочих днів з дати складання акта перевірки дотримання навчальним закладом Ліцензійних умов видає розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, а навчальний заклад, який одержав розпорядження про усунення ним порушень Ліцензійних умов, зобов'язаний в установлений у розпорядженні термін подати органу, який видав це розпорядження, інформацію про усунення порушень і лише в разі невиконання такого розпорядження ліцензія підлягає анулюванню, не заслуговує на увагу як таке, що суперечить законодавству. Зокрема, п. 7.3. вказаного Порядку надає право органу ліцензування приймати рішення про анулювання ліцензії протягом десяти робочих днів з дати виникнення будь-яких підстав для анулювання ліцензії, а не лише тієї, яка випливає з п. п. 6.6., 6.7. Порядку. Постійно діючим органом, який забезпечує додержання вимог до ліцензування, атестації та акредитації вищих, професійно-технічних навчальних закладів і закладів післядипломної освіти, підприємств, установ та організацій за напрямами (спеціальностями) та професіями підготовки і перепідготовки фахівців, післядипломної освіти, є Державна акредитаційна комісія, яка є юридичною особою, що підтверджується п. п. 1, 18 Положення про Державну акредитаційну комісію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2003 р. № 1380.

За результатами перевірки діяльності управління ліцензування, акредитації та нострифікації МОН України та Державної акредитаційної комісії було прийнято рішення Державної акредитаційної комісії від 04.11.2008 р. (протокол № 73) згідно з пунктом 2.2. якого вирішено анулювати позивачу ліцензії серії АВ№ 159832, серії АВ№ 159279 на підготовку молодших спеціалістів, бакалаврів, спеціалістів з напрямів і спеціальностей: 0601 Право 5.060101 Правознавство, 0504 Туризм 6.050400 Туризм, 0101 Педагогічна освіта 6.010100 Соціальна педагогіка, 6.010100, 7.010107 Практична психологія, 0501 Економіка і підприємництво 6.050100, 7.050104 Фінанси, 0305 Філологія 6.030500, 7.030505 Прикладна лінгвістика за порушення Закону України «Про вищу освіту»та Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти, а також припинити освітню діяльність з підготовки бакалаврів з напряму 0804 Комп'ютерні науки 6.080400 Інтелектуальні системи прийняття рішень, що здійснюється без ліцензії та зобов'язано Департамент вищої освіти спільно з ректором позивача та управлінням освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації вжити заходів щодо переведення студентів позивача до вищих навчальних закладів регіону за відповідними напрямами і спеціальностями і до 01.01.2009 р. поінформувати Міністерство освіти і науки України про виконання цього рішення.

На підставі вищевказаного рішення Державної акредитаційної комісії 12.11.2008 р., з посиланням на ст. 28 Закону України “Про вищу освіту”, Постанови Кабінету Міністрів України № 978 від 09.08.2001 р. та № 1019 від 08.08.2007 р., Міністерством освіти і науки України було видано наказ № 2407-л «Про результати перевірок»пунктом 5 якого анульовано позивачу ліцензії серії АВ № 159832, серії АВ № 159279 на підготовку молодших спеціалістів, бакалаврів, спеціалістів з напрямів і спеціальностей: 0601 Право 5.060101 Правознавство, 0504 Туризм 6.050400 Туризм, 0101 Педагогічна освіта 6.010100 Соціальна педагогіка, 6.010100, 7.010107 Практична психологія, 0501 Економіка і підприємництво 6.050100, 7.050104, Фінанси, 0305 Філологія 6.030500, 7.030505 Прикладна лінгвістика за порушення Закону України «Про вищу освіту»та Ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти. Наказано позивачу припинити освітню діяльність з підготовки бакалаврів з напряму 0804 Комп'ютерні науки 6.080400 Інтелектуальні системи прийняття рішень, що здійснюється без ліцензії. Відповідно до п. 5.1., Департамент вищої освіти спільно з ректором позивача та управлінням освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації зобов'язано вжити заходів щодо переведення студентів Університету «Львівський Ставропігіон»у формі товариства з обмеженою відповідальністю до вищих навчальних закладів регіону за відповідними напрямами і спеціальностями. Відповідно до п. 5.2. ректор позивача зобов'язаний поінформувати Міністерство освіти і науки України до 01.01.2009р. про виконання цього рішення. Відповідно до п. 5.3. наказу, надано дозвіл вищим навчальним закладам регіону, що мають ліцензії на відповідні напрями та спеціальності, прийняти на продовження навчання студентів 2-5 курсів Університету «Львівський Ставропігіон»у формі товариства з обмеженою відповідальністю та студентів І курсу, які були зараховані на навчання відповідно до Умов прийому до вищих навчальних закладів України, затверджених наказом МОН від 05.02.2007 р. №84.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»встановлено, що підставами для анулювання ліцензії є заява ліцензіата про анулювання ліцензії; акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності; акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; акт про встановлення факту передачі ліцензії або її копії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акт про встановлення факту неподання в установлений строк повідомлення про зміну даних, зазначених в документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії; акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності; акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування або спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування. Відповідно до цитованого позивачем п. 32 Порядку ліцензування діяльності з надання освітніх послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 р. №1019 підставами для анулювання ліцензії є відповідна заява навчального закладу або фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності; порушення ліцензійних умов, які не можуть бути усунені протягом трьох місяців; акт про повторне протягом року порушення ліцензійних умов або вимог інших нормативно-правових актів; рішення про припинення діяльності навчального закладу; акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих для отримання ліцензії; акт про встановлення факту надання освітніх послуг за ліцензією (її копією), переданою іншій юридичній особі або фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності; акт про невиконання розпорядження щодо усунення фактів порушення ліцензійних умов, вимог нормативно-правових актів; акт про створення навчальним закладом або фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності перешкод для проведення його перевірки; рішення органу атестації або акредитації про визнання навчального закладу, окремих напрямів підготовки (спеціальностей) неакредитованим, неатестованими.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень відповідача, підставою для винесення оскаржуваних актів став висновок про неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти, що є підставою, передбаченою в ст. 21 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”. Позивач посилається на недотримання при винесенні оспорюваних актів норм ст. 21 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”.

З матеріалів справи, зокрема, змісту позовної заяви вбачається часткове визнання позивачем наявності певних порушень. Однак, матеріали справи свідчать, що починаючи з періоду перевірки позивачем -1 вживались заходи, спрямовані на забезпечення усунення виявлених відповідачем порушень, що підтверджується, зокрема, наказами ректора, протоколами, звітами, програмами, рекомендаціями тощо. Посилання відповідача на те, що такі документи не існували на дату перевірки та були видані позивачем -1 пізніше, не спростовує тієї обставини, що позивачем - 1 вживались заходи на усунення виявлених порушень та приведення своєї діяльності у відповідність до ліцензійних умов. З урахуванням наведеного, висновок відповідача про наявність такої підстави для анулювання ліцензій, як неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов надання освітніх послуг у сфері вищої освіти, був зроблений передчасно. На інші підстави для винесення оскаржуваних актів відповідач не посилався.

Згідно із ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого права, однак лише у випадку його порушення, невизнання чи оспорювання. Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним і скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 86, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати п. 5 та пп. пп.. 5.1., 5.2., 5.3., 5.4. наказу Міністерства освіти і науки України №2407-л від 12.11.2008 р.; п. 2.2. та пп. пп. 2.2.1. - 2.2.4 рішення Державної акредитаційної комісії від 04.11.2008 р..

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) 3 (три) гтн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя /підпис/ М.В. Костів

Суддя /підпис/ Р.М. Брильовський

Суддя /підпис/ І.З. Гулкевич

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.В. Костів

Повний текст постанови виготовлено 18.04.2011 року.