79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду
23 червня 2011 р. № 2а-2937/08/1370
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
секретар судового засідання Гіщинська С.Я.
за участі представника позивача Копняк Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр побутового обслуговування»про стягнення коштів,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, в якій позивач просить стягнути з відповідача до бюджету 44 312,64 грн. заборгованості.
Ухвалою суду від 15 вересня 2008 року відкрито провадження у вказаній справі.
Від позивача надійшло клопотання про заміну назви відповідача з Спільного українсько-узбецького Товариства з обмеженою відповідальністю «Тиса»на Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр побутового обслуговування». Суд в судовому засіданні ухвалив задоволити вказане клопотання.
З ініціативи суду на обговорення сторін ставилось питання про передачу справи на розгляд іншому адміністративному суду за територіальною підсудністю.
Представник позивача в судовому засідані проти передачі справи на розгляд в інший адміністративний суд не заперечила.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгялду справи.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідач знаходиться в м.Харкові.
Відповідно до ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно п.3 ч.1 ст.22 вищенаведеного Кодексу, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі з'ясувалося, що справа територіально підсудна іншому суду.
Враховуючи те, що заявлені позовні вимоги позивача не допускають застосування ч.2 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України, яка дозволяє вирішення спорів на вибір позивача або адміністративним судом за зареєстрованим місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, справа підлягає передачі для її розгляду в Харківський окружний адміністративний суд.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Передати на розгляд Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр побутового обслуговування»про стягнення коштів.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Ланкевич А.З.