79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
20 червня 2011 р. № 2а-6409/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Янчака П.О., представника позивача Кричковської Л.М., розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління у Львівській області в особі Контрольно-ревізійного управління у Жовківському районі до Науково - дослідного фермерського господарства «Бощ»про стягнення коштів
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Контрольно-ревізійного управління у Львівській області в особі Контрольно-ревізійного управління у Жовківському районі до Науково - дослідного фермерського господарства «Бощ»(далі НДФГ «Бощ») з вимогою стягнути з НДФГ «Бощ»незаконно одержану спеціальну бюджетну дотацію за посів ярих та озимих зернових в сумі 8 200,0 грн. до державного бюджету на розрахунковий рахунок 31110115700286 ГУДКУ м. Львів, ЗКПО 23949635, МФО 825014, ККД 24060030.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила наступне:
Контрольно-ревізійним управлінням у Жовківському районі Львівської області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Жовківської РДА за період з 01.05.2008 року по 31.03.2010 року і виявлено незаконне отримання бюджетних коштів фермерським господарством «Бощ»на посів озимих зернових в сумі 4,1 тисяч грн. та на посів ярих зернових 4,1 тис. грн.
Під час ревізії проведено зустрічну звірку в НДФГ «Бощ», за результатами якої складено довідку від 08 червня 2010 № 28-38/55. Відповідно до представлених під час звірки платіжних відомостей по виплаті орендної плати в натуральному вигляді (зерном) встановлено, що за земельні паї протягом 2007-2008 років НДФГ «Бощ»видано населенню 31,2т зерна (за 2007 - 15,25 т, 2008 - 15,95т), однак прибутковий податок з фізичних осіб на суму виданого зерна не нараховувався, до бюджету не відраховувався та в заборгованості перед бюджетом по обліку господарства не відображений, що свідчить про його прострочену більше як півроку заборгованість на дату подання документів.
Станом на 25.05.2011р. інформація від Управління агропромислового розвитку Жовківської РДА про повернення НДФГ «Бощ»коштів бюджетної дотації до державного бюджету чи про проведення претензійно-позовної роботи з фермерським господарством для забезпечення відшкодування вказаної вище суми відсутня.
У зв'язку з наведеним вище просить позов задовольнити повністю.
Відповідач в попереднє засідання не з'явився, подав клопотання, через канцелярію суду, про визнання позовних вимог та зобов'язується повернути до державного бюджету України кошти в сумі 8 200,0 грн.
Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи та норми права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
З 12.05.2010 року по 23.06.2010 року Контрольно-ревізійний відділ у Жовківському районі провів ревізію фінансово-господарської діяльності Науково - дослідного фермерського господарства «Бощ»за період з 01.05.2008 року по 31.03.2010 року, за наслідками якої складено акт № 28-38/10 від 23.06.2010 року. Згідно з цим актом, ревізією встановлено, що НДФГ «Бощ»у перевіряємий період незаконно отримано бюджетних коштів у вигляді державної підтримки виробництва продукції рослинництва за посіви ярих та озимих культур (стор. 18 акта ревізії, а.с. 27).
У акті зазначено, що відповідачем, зокрема, порушено: п.6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 року №256 (далі Порядок), яким передбачено, що фінансова підтримка надається якщо бюджетні установи та підприємства не визнані банкрутами або проти яких не порушено справу про банкрутство, та які не мають простроченої більш як півроку заборгованості перед державним чи місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України.
Відповідно до ст.2 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян»зі змінами і доповненнями, чинного на момент виникнення спірних правовідносин (далі Декрет), об'єктом оподаткування громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний доход за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як в натуральній формі, так і в грошовій (національній або іноземній валюті). Доходи, одержані в натуральній формі, зараховуються до сукупного оподатковуваного доходу за календарний рік за вільними (ринковими) цінами, якщо інше не передбачено чинним законодавством з питань справляння прибуткового податку.
Згідно ст. 9 Декрету нарахування, утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які провадять виплати доходів.
Як значиться в акті ревізії, за наслідками зустрічної перевірки від 08.06.2010 року встановлено, що земля, якою користується господарство - це земельні паї, віддані населенням в оренду. Розрахунок за оренду паїв проводиться господарством в натуральному виразі (зерном). Платіжними відомостями, які були представлені під час звірки встановлено, що за земельні паї протягом 2007-2008 року НДФГ «Бощ» видано населенню 31,2 т зерна, однак прибутковий податок з фізичних осіб на суму виданого зерна не нараховувався, до бюджету не відраховувався та в заборгованості перед бюджетом по обліку господарства не відображений (а.с.18). Це призвело до порушення ст.2 та ст.9 Декрету, згідно яких сільськогосподарське підприємство або фермерське господарство, при виплаті орендної плати за користування земельними паями утримує прибутковий податок, перераховує його до бюджету у строки, визначенні законом, а потім здійснює розрахунки з орендодавцем.
Заборгованість по прибутковому податку за 2007 рік визнана, оскільки поновлена по обліку товариства та перерахована господарством до місцевого бюджету на дату підписання довідки звірки, що підтверджує квитанція від 08.06.2010 року №66 про сплату прибуткового податку (а.с.49).
Як встановлено, суть порушення полягала у тому, що відповідач, маючи та приховуючи прострочену заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб більше ніж півроку, протиправно отримав бюджетні кошти на підтримку своєї господарської діяльності у сфері сільського господарства.
З матеріалів адміністративної справи встановлено, що відповідно до п.6 Порядку, до заявки на отримання бюджетних коштів НДФГ «Бощ»подавало письмове зобов'язання повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання(а.с.50,51)
На підставі акта ревізії Контрольно - ревізійного відділу у Жовківському районі, Управлінню агропромислового розвитку Жовківської РДА було пред'явлено обов'язкову до виконання вимогу № 28-15/310 від 25.06.2010 року щодо усунень виявлених порушень, а саме провести претензійно-позовну роботу щодо повернення НДФГ «Бощ»безпідставно виплачених йому коштів дотацій на посів ярих та озимих зернових в сумі 8200,00 грн.(а.с.39) Листами-нагадуваннями від 10.11.2010 року № 28-15/695, 17.02.2011 року № 28-15/69, 22.03.2011 року (а.с. 41-43) зобов'язувалось керівництво Управління агропромислового розвитку Жовківської РДА вжити заходи для повного усунення виявлених ревізією порушень. На час звернення із позовом в суд кошти в сумі 8200,00 грн. до бюджету не перераховані.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року №2939- XII передбачено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Пунктом 10 статті 10 цього Закону встановлено, що органи державної контрольно-ревізійної служби вправі звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів. За таких обставин суд дійшов висновку, що даний спір є справою адміністративної юрисдикції. Така правова позиція суду узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалах № К-6778/10 від 29.04.2010 року та № К-17800/08 від 07.07.2010 року.
Звернення позивача до суду обумовлене невиконанням вимоги контрольно - ревізійного відділу у Жовківському районі № 28-15/310 від 25.06.2010 року. Вимога базується на висновках акта ревізії щодо повернення НДФГ «Бощ» безпідставно виплачених коштів дотацій на посів ярих та озимих зернових в загальній сумі 8 200,0 грн. Внаслідок допущених порушень державному бюджету завдано матеріальну шкоду.
З урахуванням встановлених обставин справи та вимог закону, позовні вимоги контрольно - ревізійного Управління у Львівській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Крім того, визнані відповідачем.
Враховуючи положення ст. 94 КАС України, передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 121, 136, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Науково - дослідного фермерського господарства «Бощ» (Жовківський район, с. Куликів, вул.Пушкіна,3; ідентифікаційний код 22354905) на користь державного бюджету (на розрахунковий рахунок 31110115700286 ГУДКУ м. Львів, ЗКПО 23949635, МФО 825014, ККД 24060030) кошти у сумі 8 200,0 грн. (вісім тисяч двісті) гривень.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі 22 червня 2011 року.
Суддя Сподарик Н.І.