79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
21 червня 2011 р. № 2а-3490/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Ткач Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності -
Державна податкова інспекція у Стрийському районі Львівської області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, посилаючись на те, що підприємець більше одного року не подає податкові декларації, документи бухгалтерської та податкової звітності, а підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності є неподання органам податкової служби податкової звітності, податкових декларацій, документів фінансової звітності протягом року.
В судовому засіданні 21.06.2011 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про судовий розгляд, причин неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав, а тому суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 03.07.1997 року.
Відповідно до довідки Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області б/н від 22.11.2010 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 взята на податковий облік платника податків 03.07.1997 року за №357 та немає відкритих рахунків в банківських установах.
Згідно довідки Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області б/н від 22.11.2010 року у відповідача немає заборгованості зі сплати податків і зборів, що обліковуються та контролюються податковою інспекцією.
Як вбачається з Акту Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області від 23.11.2011 року відповідачем не подавалась податкова звітність з 07.09.2004 року.
Відповідно до п.п.16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України № 2755-VI вiд 02.12.2010 року платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. При цьому, згідно положень п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів та балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів покладено на податкову інспекцію.
Відповідно до п. 17 статті 11 цього ж Закону органи державної податкової служби у межах своєї компетенції та у встановленому законами порядку мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Як вбачається із ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. При цьому, підставою для постановлення такого судового рішення є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, направляє його копію державному реєстратору для вчинення відповідних дій для проведення такого запису.
Суд встановив, що відповідач більше року не подає податкові декларації, документи фінансової звітності, а тому підприємницьку діяльність зазначеного суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи слід припинити.
Згідно вимог ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2,4,7,14,158-163,167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (82400, АДРЕСА_1, ЄДРПОУ НОМЕР_1).
3. Копію постанови направити сторонам та органу Державної реєстрації для внесення змін щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі рішення суду.
4.Зобов'язати ОСОБА_1 здійснити заходи по ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності і в трьохмісячний термін подати органу державної реєстрації документи відповідно до ст.49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
5.Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України не стягуються.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена у повному обсязі 23 червня 2011 року.
Суддя Сакалош В.М.