Постанова від 15.06.2011 по справі 2а-328/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2011 р. № 2а-328/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретарів судового засідання Янчака П.О., Куч Ю.М.,

з участю представників: позивача Алексеєнко А.А., Фостяк О.Я., відповідача Дорош А.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кінопалац - Львів»до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кінопалац - Львів»звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова, в якому просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 23 грудня 2010 року №0003152321/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 25 500,00 грн., у тому числі основний платіж -17 000,00 грн., штрафні (фінансові) санкції -8 500,00 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на безпідставність та надуманість висновків податкового органу про завищення товариством у січні 2010 року податкового кредиту з ПДВ на суму 17000,00 грн. у зв'язку з відсутністю поставки послуг від ПП «Львівкомфортгруп-К», викладених в акті перевірки від №3068/23-209/31588426 від 17.12.2010 р. Надання позивачу на підставі договору б/н від 01.01.2010 року послуг по хімічній та вологій чистці кінотеатральних крісел, м'яких меблів, килимового покриття та ковроліну в приміщенні кінотеатру «Кінопалац», розташованого у м.Львові по вул.Театральна, 22, Приватним підприємством «Львівкомфортгруп-К»підтверджується первинними бухгалтерськими документами: актом прийому -передачі виконаних робіт від 31.01.2010 року, податковою накладною від 30.01.2010 року № 0276. Вказані документи відповідають вимогам до первинних документів, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік». Такі факти, на які посилається податковий орган, як порушення кримінальної справи проти посадових осіб, анулювання ПП «Львівкомфортгруп-К»30.04.2010 року свідоцтва платника ПДВ, відсутність даної юридичної особи за місцезнаходженням, продаж корпоративних прав на ПП «Львівкомфортгруп-К», мали місце після правовідносин позивача з цим контрагентом. Зазначив, що при фактичному здійсненні господарської операції вони не впливають на податковий кредит покупця та не можуть бути підставою для висновку про порушення ТзОВ «Кінопалац - Львів» вимог Закону України «Про податок на додану вартість». Тому спірне податкове повідомлення -рішення підлягає скасуванню.

Представники позивача Алексеєнко А.А., Фостяк О.Я. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача Дорош А.Б. в судовому засіданні позову не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні. Вважає податкове повідомлення-рішення від 23 грудня 2010 року №0003152321/0 законним. Просила в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що позов не підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.

Позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Кінопалац - Львів», зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Львівської міської ради 13.07.2001 року (код ЄДРПОУ 31588426) та перебуває на податковому обліку у ДПІ у Сихівському районі м. Львова.

ТзОВ «Кінопалац - Львів»є платником ПДВ відповідно до виданого ДПІ у Галицькому районі м. Львова Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 17839648 від 22.08.2001 року.

За результатами позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Кінопалац - Львів»ДПІ у Сихівському районі м. Львова складено акт №3068/23-209/31588426 від 17.12.2010 р. щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правовідносини з платником податків ПП «Львівкомфортгруп-К», код ЄДРПОУ 35383018 за період з 01.01.2010 р. по 04.11.2010 р., яким встановлено порушення:

- п.1.7., пп.7.4.1, пп.7.4.4. п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 17000,00 грн., в т. ч. в січні 2010 року на суму 17 000,00 грн.

Висновок податкового органу про те, що господарське зобов'язання між позивачем і ПП «Львівкомфортгруп-К»було здійснено з метою безпідставного формування податкового кредиту з ПДВ, що є порушенням п.1.7., пп.7.4.1, пп.7.4.4. п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», зроблений на підставі відомостей, котрі стосуються ПП «Львівкомфортгруп-К, а саме: проти посадових осіб ПП «Львівкомфортгруп-К»порушена кримінальна справа за пособництво в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах; свідоцтво платника ПДВ ПП «Львівкомфортгруп-К»анульоване 30.04.2010 року за ініціативою податкового органу; відсутність даної юридичної особи за місцезнаходженням; продаж корпоративних прав на ПП «Львівкомфортгруп-К»ПП «Львівкомфортгруп-К» іншим особам; подання декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2010 року з нульовими показниками.

На підставі вказаного акту ДПІ у Сихівському районі м. Львова прийнято податкове повідомлення -рішення № 0003152321/0 від 23 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій по податку на додану вартість на загальну суму 25 500,00 грн., у тому числі за основним платежем -17 000,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -8 500,00 грн.

Позивач податкове повідомлення -рішення № 0003152321/0 від 23 грудня 2010 року в адміністративному порядку не оскаржував.

Як вбачається з акту перевірки №3068/23-209/31588426 від 17.12.2010 р., до складу задекларованого ТзОВ «Кінопалац - Львів»у січні 2010 року податкового кредиту по податку на додану вартість позивач включив взаєморозрахунки з ПП «Львівкомфортгруп-К»в сумі 17 000,00 грн.

Судом встановлено, що між ТзОВ «Кінопалац - Львів»(Замовник) та ПП «Львівкомфортгруп-К»(Виконавець) 01 січня 2010 року укладено договір б/н про надання послуг по хімічній та вологій чистці, відповідно до п.1 якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання на проведення робіт по наданню послуг по хімічній та вологій чистці кінотеатральних крісел, м'яких меблів, килимового покриття та ковроліну в приміщенні кінотеатру «Кінопалац»за адресою м. Львів, вул. Театральна, 22.

На підтвердження здійснення господарської операції з ПП «Львівкомфортгруп-К»позивач представив суду наступні документи:

- акт виконаних робіт від 31.01.2010 року, підписаний та скріплений печатками сторін, відповідно до якого ПП «Львівкомфортгруп-К»надано послуги по хімічній та вологій чистці кінотеатральних крісел в глядацьких залах, м'яких меблів в глядацьких залах та фойє, килимового покриття в глядацьких залах та фойє, ковроліну стін в глядацьких залах, загальною вартістю 102 000, 00 грн., в т.ч. ПДВ -17 000,00 грн.;

- податкову накладну від 31.01.2010 року № 0276, виписану ПП «Львівкомфортгруп-К» для ТзОВ «Кінопалац - Львів»за надані послуги на суму 102 000, 00 грн., в тому числі ПДВ на суму 17 000,00 грн.;

- платіжне доручення №107 від 25.02.2010 року з відміткою банку про перерахування ТзОВ «Кінопалац - Львів»102 000, 00 грн. ПП «Львівкомфортгруп-К»за надані послуги по хімічній та вологій чистці у січні 2010 року згідно акту виконаних робіт від 31.01.10 року, в т.ч. ПДВ -17 000,00 грн.

Всі представлені документи від імені директора ПП «Львівкомфортгруп-К»підписані ОСОБА_4

Відповідачем ДПІ у Сихівському районі м. Львова на спростування доводів позивача подано суду наступні документи:

- акт № 79 від 30.04.2009 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП «Львівкомфортгруп-К»;

- декларацію з податку на прибуток підприємства ПП «Львівкомфортгруп-К»за 1 півріччя 2010 року з нульовими показниками;

- розрахунок 1-ДФ ПП «Львівкомфортгруп-К»за 1 квартал 2010 р. та лист УПФ України у Галицькому районі м. Львова від 03.06.2011 р. № 8567/0-12, згідно яких ОСОБА_4 прийнятий на роботу в ПП «Львівкомфортгруп-К»з 01.02.2010 року.

На момент виникнення спірних правовідносин визначення платників податку на додану вартість, об'єкти, бази та ставки оподаткування, перелік неоподаткованих та звільнених від оподаткування операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету були встановлені Законом України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03 квітня 1997 року з наступними змінами та доповненнями (далі -Закон № 168/97-ВР).

Відповідно до п.1.7 ст.1 Закону №168/97-ВР податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Правила податкового обліку визначалися статтею 7 цього Закону.

Відповідно до підпункту 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону №168/97-ВР податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю. Копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.

Порядок формування права на податковий кредит визначався пунктом 7.4 статті 7 Закону №168/97-ВР.

Підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 зазначеного Закону заборонено включати податкового кредиту будь-які витрати по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.

Відповідно до ч.2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 року № 996-ХІV ( з наступними змінами і доповненнями) фінансова, податкова статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Згідно зі ст.9 цього ж Закону первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за №168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Згідно п. 2.2 вищевказаного Положення, первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення.

Пунктом 2.4 Положення передбачено, що первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Статтею 179 Господарського кодексу України визначені загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов'язання, відповідно до частини сьомої якої господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до частини першої статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Згідно частин другої -четвертої цієї статті господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг.

Аналіз Договору про надання послуг по хімічній та вологій чистці від 01 січня 2010 року на відповідність наведеним вимогам чинного законодавства свідчить, що він не містить такої істотної умови як ціна договору, а предмет договору не містить жодних кількісних показників, таких як кількість крісел, м'яких меблів, розміри килимового покриття та ковроліну тощо.

Крім цього, даний договір укладений в день, який згідно ст.73 Кодексу законів про працю України, є святковим -01 січня 2010 року.

Відсутні будь-які кількісні показники щодо обсягу виконаних робіт (наданих послуг) за Договором від 01 січня 2010 року і в акті виконаних робіт від 31 січня 2010 року, який підписаний також у вихідний день.

Дані документи та податкова накладна від 31.01.2010 року № 0276 від імені директора ПП «Львівкомфортгруп-К»підписані ОСОБА_4, який згідно представлених відповідачем документів, в січні 2010 року не перебував у трудових відносинах з цим підприємством.

Отже, представлені позивачем на підтвердження здійснення господарської операції ТзОВ «Кінопалац - Львів»з ПП «Львівкомфортгруп-К»документи не відповідають вимогам до первинних документів, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

За таких обставин наявність у позивача податкової накладної, яка за формою відповідає вимогам чинного законодавства, сама по собі не є підставою для включення її до складу податкового кредиту за січень 2010 року.

Статтею 67 Конституції України закріплений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Суб'єкт господарювання повинен здійснювати діяльність з метою одержати економічний ефект у результаті підприємницької або іншої економічної діяльності.

Намір одержати доход виключно чи переважно за рахунок формування податкового кредиту, без здійснення реальної господарської діяльності, не можна розглядати як самостійну ділову мету.

Застосування угод та вчинення дій, які не мають іншої економічної мети, крім мінімізації сплати податків, є зловживання правом на свободу підприємницької діяльності.

Зазначене зловживання виражається в укладанні удаваних угод, що має на меті приховати реальну угоду, яка суперечить моральним засадам суспільства (спробу ухилитись від конституційного обов'язку сплати податків).

Встановлені судом фактичні обставини справи дають суду підстави вважати, що господарська операція між ТзОВ «Кінопалац - Львів»з ПП «Львівкомфортгруп-К»була здійснена з метою формування ТзОВ «Кінопалац - Львів»податкового кредиту.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України).

За правилами, встановленими ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржуване позивачем податкове повідомлення -рішення від 23 грудня 2010 року № 0003152321/0, суд прийшов до переконання, що воно прийняте відповідачем з урахуванням вимог Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03 квітня 1997 року та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами»№ 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року і з дотриманням передбачених ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, податкове повідомлення -рішення від 23 грудня 2010 року № 0003152321/0 винесено правомірно, тому позов є безпідставним.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Кінопалац - Львів»до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення відмовити.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 17 червня 2011 року.

Суддя Хома О.П.