79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
17 червня 2011 р. № 2а-12420/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Чернишенко Н.А.
за участю:
представника позивача -Юрченка Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом ДПІ у Франківському районі м. Львова до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -
ДПІ у Франківському районі м. Львова звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 91940,00 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 є власником придбаних автомобілів марки MERCEDES-BENZ та відповідно до Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” зобов'язаний була сплатити податок з власників транспортних засобів до місцевого бюджету Франківського району м. Львова. Платіжні документи про сплату вказаного податку відсутні, податок фактично не сплачено, а тому підлягає стягненню податковим органом в примусовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. В попередніх судових засіданнях відповідач проти позову заперечував, мотивуючи тим, що ним був сплачений податок із всіх транспортних засобів, проте у відповідача не збереглись квитанції про сплату податку.
Суд вважає, що справу належить розглядати за відсутності відповідача.
Заслухавши доводи представника позивача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
За даними Управління ДАІ на ім'я ОСОБА_2 зареєстровано автомобілі MERCEDES-BENZ VITO108 (державний номерний знак НОМЕР_1) 1997 року випуску, MERCEDES-BENZ VITO108 (державний номерний знак НОМЕР_2) 1998 року випуску, MERCEDES-BENZ VITO (державний номерний знак НОМЕР_3) 1997 року випуску та MERCEDES-BENZ VITO (державний номерний знак НОМЕР_4) 1998 року випуску.
Згідно Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем, становить 91940,00 грн.
Листом від 28.04.2010 р. № 9504/10/17-108/174 ДПА у Львівській області звернулось до начальника УДАІ ГУМВС у Львівській області з проханням надати інформацію щодо сплати податку з власників транспортних засобів під час проведення першої реєстрації автомобілів, ввезених на територію України, починаючи з 2008 р.
У відповідь на запит, листом №9/2074 від 31.08.2010 р. за підписом начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВСУ у Львівській області, надало запитувану інформацію про те, що ОСОБА_2 має у власності 4 автомобілі марки MERCEDES-BENZ.
ДПА у Львівській області звернулась до Західного Головного Регіонального управління “ПриватБанк” з проханням підтвердити або спростувати інформацію щодо нарахування через філію Західного ГРУ “ПриватБанк” м. Львова податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин, зокрема, щодо ОСОБА_2 Банк листом №5949 від 04.11.2010 р. надав інформацію про відсутність квитанцій по сплаті податку відносно гр. ОСОБА_2
Згідно довідки ДПІ у Франківському районі м. Львова від 29.11.2010 р. №26164/17-115 до місцевого бюджету не надходили кошти по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від гр. ОСОБА_2
Спір виник у зв'язку із не сплатою фізичною особою ОСОБА_2 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про систему оподаткування" визначає ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.2 цього ж Закону під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Стаття 14 Закон України "Про систему оподаткування" передбачає, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів встановлено Законом України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”.
Статтею 20 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Аналогічними за змістом є завдання, функції та права органів державної податкової служби, встановлені Законом України “Про державну податкову службу”.
Таким чином, ДПІ у Франківському районі м. Львова в межах наданих законом повноважень звернулась до суду з вимогою про стягнення даного виду податку з фізичної особи.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 2 цього Закону об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, - код 8702; автомобілі легкові - код 8703; автомобілі вантажні - код 8704. Оскільки відповідач є власником транспортних засобів - 4 автомобілів MERCEDES-BENZ, він є платником податку.
Виходячи із ставок податку за транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ VITO108, державний номерний знак НОМЕР_1, 1997 року випуску, з розрахунку за рік належить до сплати 22990,00 грн. (об'єм двигуна -2299 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -1000,00 грн.); MERCEDES-BENZ VITO108, державний номерний знак НОМЕР_2, 1998 року випуску, з розрахунку за рік належить до сплати 22960,00 грн. (об'єм двигуна -2299 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -1000,00 грн.); MERCEDES-BENZ VITO, державний номерний знак НОМЕР_3, 1997 року випуску, з розрахунку за рік належить до сплати 23000,00 грн. (об'єм двигуна -2300 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -1000,00 грн.); MERCEDES-BENZ VITO, державний номерний знак НОМЕР_4, 1998 року випуску, з розрахунку за рік належить до сплати 22990,00 грн. (об'єм двигуна -2299 куб.см., ставка податку за 100 куб.см. -1000,00 грн.), а всього - 91940,00 грн.
Відповідно до ст. 3 цього Закону перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу. Перша реєстрація транспортних засобів відповідача здійснена: MERCEDES-BENZ VITO108 (державний номерний знак НОМЕР_1) - 25.02.2010 р., MERCEDES-BENZ VITO108 (державний номерний знак НОМЕР_2) - 06.03.2010 р., MERCEDES-BENZ VITO (державний номерний знак НОМЕР_3) - 26.12.2009 р. та MERCEDES-BENZ VITO (державний номерний знак НОМЕР_4) - 20.03.2010 р.
Податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 цього Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Відповідно до ч. 6 цієї статті фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Відповідно до ч. 5-8 ст. 6 цього Закону сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.
Відповідно до ст. 7 цього Закону у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Оскільки сума податку з власників транспортних засобів, яка мала б бути сплачена відповідачем під час первинної реєстрації до бюджету не зарахована на єдиний казначейський рахунок місцевого бюджету, що підтверджується інформацією ДПІ у Франківському м. Львова, cуд вважає, що відповідач не виконав обов'язку із сплати податку.
З наведених вище положень Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, вбачається, що сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, розраховується саме фізичною особою за ставками встановленими цим Законом.
Законом України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме п. 4.2 ст. 4, визначено в яких випадках контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов”язання, а саме у разі якщо: а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання; г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Як вбачається, з наведеного, на податковий орган не покладено обов'язку самостійно здійснювати нарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягає сплаті. Таким чином, податкове повідомлення рішення і податкові вимоги, відповідно до ст.6 Закону 2181-ІІІ, з приводу сплати даного виду податку не виносяться.
Разом з тим, як зазначалось вище, податковий орган не позбавлений права щодо стягнення податків, в тому числі податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Зважаючи на те, що відповідач не представив суду будь-яких доказів у спростування позовних вимог, cуд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача податкового боргу.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (прож.: АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету Франківського району м. Львова (рахунок №33219808700005, код платежу 12020200, ЄДРПОУ 22406168, ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014) 91940,00 грн. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.
повний текст постанови виготовлено 22.06.2011 р.