Постанова від 10.06.2011 по справі 2а-3952/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2011 р. № 2а-3952/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання -Іваськевича С.В.,

за участю представників:

позивача -ОСОБА_1, згідно довіреності,

відповідача -ОСОБА_2, згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Жовківському районі Львівської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Євроопт ЛТД" про застосування адміністративного арешту коштів на рахунках,

встановив:

ДПІ в Жовківському районі Львівської області звернулася з позовом до ТзОВ "Євроопт ЛТД" про застосування адміністративного арешту майна у вигляді арешту коштів на рахунках.

В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що 03.02.2011 року директора ТзОВ "Євроопт" було повідомлено про проведення планової виїзної документальної перевірки за період з 08.05.2009 року по 31.12.2010 року. З 14.02.2011 року перевірку було розпочато, з усіма направленнями на її проведення директор відповідача був ознайомлений, але ним було відмовлено у наданні документів первинного обліку, що стосуються фінансово-господарської діяльності підприємства за період, що перевіряється. Після продовження терміну перевірки до 04.03.2011 року для надання керівником витребовуваних первинних та бухгалтерських документів, останні однаково надані не були. Тим самим, керівник, на думку позивача, фактично відмовився від проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення. Крім того, позивач зазначає, що листом ДПІ від 30.08.2010 року № 12244/7/23-0 запропоновано ТзОВ "Євроопт ЛТД" протягом кварталу відновити втрачені документи для проведення планової документальної перевірки. Відповідач втрачені документи до проведення перевірки не представив. Рішенням Жовківського районного суду від 05.04.2011 року директора ТзОВ "Євроопт ЛТД" визнано винним у ненаданні до перевірки первинних бухгалтерських документів, а рішенням Галицького районного суду м. Львова від 18.04.2011 року задоволено заяву ДПІ в Жовківському районі щодо розкриття банківської таємниці відносно руху коштів по рахунку ТзОВ "Євроопт ЛТД" у зв'язку з ненаданням останнім документів до перевірки. Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що наявні передбачені ст. 94 Податкового Кодексу України підстави для застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника. Просить суд позовні вимоги задовольнити та застосувати до відповідача адміністративний арешт строком (з урахуванням доповнень до позовної заяви) 6 місяців або до усунення платником податків причин застосування адміністративного арешту.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просить задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив повністю. Зазначив, що ТзОВ "Євроопт ЛТД" не може представити документів фінансово-господарської діяльності товариства до перевірки, оскільки такі були втрачені (викрадені). Про втрату первинних документів обліку відповідач неодноразово повідомляв податковий орган. Крім того, зазначив, що відповідач звертався до ДПІ із листом про зупинення проведення перевірки до 01.04.2011 року, тобто, до повного відновлення втрачених документів. Вважає, що документи були ненадані до перевірки з об'єктивних причин, а, відтак, відсутні обставини для застосування адміністративного арешту коштів на рахунках "Євроопт ЛТД". Просить у задоволенні позову ДПІ в Жовківському районі Львівської області відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, враховуючи наступне.

ТзОВ "Євроопт ЛТД" взято на облік платників податків 08.05.2009 року за № 7278, що підтверджено довідкою позивача від 08.05.2009 року № 7278.

01.02.2011 року наказом начальника ДПІ в Жовківському районі на підставі службової записки начальника відділу податкового контролю юридичних осіб та на виконання плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на ІІ кв. 2010 року прийнято рішення про проведення планової виїзної перевірки ТзОВ "Євроопт ЛТД" терміном на 10 днів, починаючи з 14.02.2011 року.

В матеріалах справи наявна копія повідомлення ДПІ в Жовківському від 01.02.2011 року про проведення планової виїзної перевірки з 14.02.2011 року, що отримана керівником відповідача 03.02.2011 року особисто під розписку.

09.02.2011 року позивачем було отримано лист ТзОВ "Євроопт ЛТД" від 08.02.2011 року з інформацією про те, які з документів на час проведення перевірки директор зможе надати перевіряючим, а також те, що документи, які було втрачено, до перевірки надати неможливо, оскільки триває їх відновлення. Додатково повідомлено, що повністю документацію буде відновлено у квітні 2011 року, а тому, керівник просить зупинити проведення планової перевірки до 01.04.2011 року, тобто, до повного відновлення документів.

Починаючи з 14.02.2011 року податковими ревізорами на ТзОВ "Євроопт ЛТД" проводилася планова перевірка. Директором ТзОВ "Євроопт ЛТД" 14.02.2011 року було отримано направлення на перевірку № 90/23-0 від 14.02.2011 року та № 91/23-0 від 14.02.2011 року, про що свідчить його підпис на наявних в матеріалах справи копіях зазначених направлень.

Також, в матеріалах справи наявна копія листа податкової від 14.02.2011 року № 2058/7/23-0 з переліком документів, які директору відповідача необхідно надати для проведення перевірки. Докази отримання представником відповідача даного листа наявні в матеріалах справи.

Актом № 18 від 14.02.2011 року зафіксовано факт ненадання директором ТзОВ "Євроопт" для перевірки витребовуваних документів.

28.02.2011 року наказом начальника ДПІ в Жовківському районі, на основі службової записки начальника відділу податкового контролю юридичних осіб та на виконання плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на ІІ кв. 2010 року, прийнято рішення про продовження планової виїзної перевірки ТзОВ "Євроопт ЛТД" терміном на 5 днів з 28.02.2011 року.

Актами ДПІ в Жовківському районі № 28/23-0 від 21.02.2011 року, № 23/23-0 від 22.02.2011 року, № 34/23-0 від 23.02.2011 року, № 37/23-0 від 24.02.2011 року, № 40/23-0 від 25.02.2011 року, № 42/23-0 від 28.02.2011 року, № 47/23-0 від 01.03.2011 року, № 48/23-0 від 02.03.2011 року, № 49/23-0 від 03.03.2011 року, № 51/23-0 від 04.03.2011 року засвідчено факт непредставлення до перевірки керівником відповідача документів господарсько-фінансової діяльності.

Рішенням начальника ДПІ в Жовківському районі від 01.04.2011 року до відповідача застосовано умовний арешт майна, а саме, його коштів, що перебувають на рахунках у банківських установах.

Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 05.04.2011 року керівника ТзОВ "Євроопт ЛТД" визнано винним у ненаданні документів до перевірки та піддано адміністративному стягненню. Рішенням Галицького районного суду м. Львова ДПІ в Жовківському районі надано дозвіл на розкриття інформації та відомостей, що містять банківську таємницю, а саме, про обсяг та рух коштів на рахунку відповідача за період з 08.05.2009 року до 31.12.2010 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 94.1. Податкового кодексу України від 02.12.2010 року (надалі -ПК України), адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Відповідно до п. 94.2.3 ПК України, арешт майна може бути застосовано, зокрема, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Відповідно до п. 94.4 цього Кодексу, арешт може бути накладено органом державної податкової служби на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

У п. 94.6 ПК України зазначено, що керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається:

94.6.1. платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна;

94.6.2. іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

Відповідно до ст. 94 розділу II ПК України та ст. 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", наказом ДПА від 24.12.2010 № 1042 затверджено Порядок застосування адміністративного арешту майна платника податків (надалі -Порядок).

Відповідно до п. 4.1 зазначеного Порядку, керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених пунктом 3.1 розділу III цього Порядку, та на підставі звернення (додаток 1) відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків. Відповідно до п. 7.3 Порядку, для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Статтею 85 ПК України встановлено обов'язок платника податків надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов'язані з ним. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

При цьому великий платник податків зобов'язаний також надати в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб (у форматі та порядку, визначених центральним органом державної податкової служби) копії документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, не пізніше робочого дня, наступного за днем початку документальної виїзної планової, позапланової перевірки, документальної невиїзної перевірки. У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Відповідно до 85.9 ст. 85 ПК України, у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів. Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу. У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

Згідно п. 44.1 ПК, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

У відповідності до п. 44.5 ПК, платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до органу державної податкової служби, митного органу.

У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.

В матеріалах справи наявна копія довідки Личаківського районного відділу ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області, виданої Чорному А.В., керівнику ТзОВ "Євроопт ЛТД", якою підтверджено факт його звернення 22.07.2010 року в Личаківський РВ ЛМУ ГУМВСУ у Львівській області з приводу крадіжки 21.07.2010 року документів первинного бухгалтерського обліку ТзОВ "Євроопт ЛТД" за період з серпня 2009 року по травень 2010 року.

З долучених до матеріалів справи протоколів обшуку від 29.03.2011 року вбачається, що працівниками ПМ СДПІ ВПП у м. Львові було вилучено у ТзОВ "Євроопт ЛТД" та головного бухгалтера ТзОВ "Євроопт ЛТД" Ковалишин Г.В. документи фінансово-господарської діяльності товариства.

З пояснень представника відповідача, даних ним в судовому засіданні вбачається, що була вилучена частина документів фінансово-господарської діяльності товариства, відновлених після крадіжки 21.07.2010 року.

Крім того, як вже було зазначено, 09.02.2011 року ТзОВ "Євроопт ЛТД" повідомив ДПІ в Жовківському районі про втрату документів та повне їх відновлення у квітні 2011 року.

Відтак, в судовому засіданні було беззаперечно встановлено, що ТзОВ "Євроопт ЛТД" не могло представити до перевірки інші документи, крім установчих, податкової звітності, статистичної звітності, касових документів та книги, звітів про нарахування заробітної плати, наказів по товариству та банківських виписок, в зв'язку з відсутністю таких.

За таких обставин, податковий орган, в силу приписів ст.ст. 44, 85 ПК України, повинен був перенести термін проведення планової виїзної перевірки після відновлення ТзОВ "Євроопт ЛТД" документів в межах 90 календарних днів, а крім того, зажадати у правоохоронних органів, що вилучили зазначені документи, їх копії чи забезпечення доступу до вказаних документів.

Чого, однак, зроблено не було.

На думку суду, відповідач вжив всіх необхідних заходів для інформування ДПІ про проведену ним діяльність, від проведення документальної перевірки чи від допуску посадових осіб органу державної податкової служби не відмовлявся. Судом не встановлено в діях відповідача порушення п. 94.2. ПК України.

З огляду на вищевикладене, суд вважає необґрунтованими доводи позивача про необхідність застосування адміністративного арешту коштів на рахунках ТзОВ "Євроопт ЛТД".

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів та відповідних їм правовідносин, суд прийшов до висновку, що позивач не довів суду ті обставини, якими обґрунтовував позовні вимоги.

Відтак, у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Суддя Потабенко В.А.