83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
20.06.11р. № 04-05/27-47-9б
за заявою Комунального підприємства Жданівської міської ради Підприємство побутового обслуговування „Маяк” м.Жданівка
про визнання банкрутом
Суддя С.С.Тарапата
До господарського суду Донецької області 14.06.11р. надійшла заява Комунального підприємства Жданівської міської ради Підприємство побутового обслуговування „Маяк” м.Жданівка №169 від 06.06.11р. про порушення справи про банкрутство згідно ст.51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
В обґрунтування поданої заяви боржник посилається на прийняття засновником рішення про ліквідацію підприємства та на недостатність майна товариства для задоволення вимог кредиторів.
За приписами ч.1 ст.51 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи. Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
В силу ч.1 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Стаття 60 Господарського кодексу України встановлює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання. Так, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
В тексті заяви не значено про факт повідомлення кредиторів про припинення юридичної особи, про факт звернення кредиторів після публікації в Бюлетені державної реєстрації відповідного повідомлення із заявами про визнання кредиторами, а також про результати їх розгляду. Відповідні докази до заяви не додані.
Крім того, в заяві відсутні відомості про повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому законодавством порядку.
До заяви доданий баланс ППО „Маяк” на 01.10.09р. та звіт про фінансові результати за 3 кв. 2009р.
Проміжний ліквідаційний баланс до заяви не доданий, що підтверджено зазначеним в заяві переліком документів. Про факт затвердження засновником підприємства проміжного ліквідаційного балансу в заяві не вказано, необхідні докази до заяви не додані.
Враховуючи викладене, суд вважає, що тільки після оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку ст.60 Господарського кодексу України, публікації оголошення для виявлення кредиторів, закінчення строку, який передбачений ч.4 ст.105 Цивільного кодексу України та складання проміжного ліквідаційного балансу можливо з'ясувати питання про обсяг кредиторської заборгованості та про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, а також можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений ст.105 ЦК України, із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника за його заявою.
Зазначене збігається також з правовою позицією Вищого господарського суду України, що викладена у постановах від 16.10.07р. по справі №45/8Б та від 02.06.09р. по справі №45/204Б.
Згідно ст.9 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суддя повертає заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду, про що виносить ухвалу, якщо:
- у заяві не вказано повне найменування сторін, їх поштову адресу та інші відомості, перелічені в статті 7 цього Закону;
- з інших підстав, передбачених ст. 63 ГПК України з врахуванням вимог цього Закону.
Відповідно до п.3 ст.63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо в заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини.
З огляду на вищевикладене, заява про порушення справи про банкрутство підлягає поверненню без розгляду на підставі п.1 ст.9 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Відповідно до п.2 ст.9 вказаного закону повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Враховуючи викладене та керуючись п.1 ст.5, п.1 ст.9, ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.105, ч.1 ст.111 Цивільного кодексу України, ст.60 Господарського кодексу України, п.3 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Заяву Комунального підприємства Жданівської міської ради Підприємство побутового обслуговування „Маяк” м.Жданівка №169 від 06.06.11р. про порушення справи про банкрутство повернути без розгляду разом з доданими до неї документами.
Додаток: заява з доданими документами на 71 арк.
Суддя Тарапата С.С.
Вик. тел.
Надруковано примірників - :
- господарському суду Донецької області,
- сторонам,