21.06.11р.Справа № 28/379-10
За позовом Заступника прокурора Дніпропетровської області, м. Дніпропетровськ, в
до Відкритого акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м. Дніпродзержинськ
третя особа: Дніпродзержинське державне підприємство "Екоантилід"
про стягнення 353 098,55 грн.
Суддя Манько Г.В.
Представники:
Від прокуратури : Кутузова В.О.
Від позивача: ОСОБА_1 дов. № 91.
Від відповідача ОСОБА_2 дов. від 23.03.2011
Від відповідача : .ОСОБА_3 дов. від 23.03.2011р.
Від третьої особи: ОСОБА_4 дов. від 17.02.2011
Від третьої особи: ОСОБА_5 дов. від 21.06.2011р.
Заступник прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області звернувся з позовною заявою до Господарського суду Дніпропетровської області про стягнення з відкритого акціонерного товариства "ДніпрАазот" збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 353098 грн. 55 коп. та судові витрати у справі.
Представник позивача та прокурор в судовому засіданні полягали на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог, просили суд у позові відмовити.
Представник третьої особи наполягав, що господарською діяльністю його підприємства не здійснювалось забруднення навколишнього середовища, зазначене у Акті перевірки дотримання природоохоронного законодавства України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, відповідача, третьої особи, господарський суд, -
Встановив:
Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області було проведено перевірку вимог природоохоронного законодавства України при здійсненні господарської діяльності відкритим акціонерним товариством "ДніпроАзот" про що складено відповідний Акт.
Основним напрямком діяльності ВАТ "ДніпроАзот" є виробництво аміаку, мінеральних добрив (карбамід), їдкого натру, рідкого хлору, соляної кислоти, товарів народного споживання.
При проведенні перевірки встановлено порушення ст. 51 Закону України "Про охорону земель" та Порядку консервації земель. При вилученні з користування ВАТ "ДніпроАзот" техногенно забруднених земель консервація даних земель не проведена та проект рекультивації не розроблено. В наслідок невиконання передбачених законом процедур поводження з техногенно забрудненими землями, на протязі тривалого часу, 42,6 га. земель вилучено з обігу.
Встановлено, що дозволи на викиди забруднюючих речовин відповідача в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів надані підприємству без урахування змін у виробництві. Діючий дозвіл не відповідає фактичному стану виробництва, щодо обсягів та асортименту продукції, що виробляється, а також значно відрізняється від сучасного стану виробництва по кількості джерел викидів.
Відповідачем не виконується і не планується к виконанню "Заходи по очищенню та припиненню скиду неочищених стічних вод у р.Дніпро", забруднені стічні води продовжують скидатись на 4-х випусках у р.Дніпро, чим не виконується основна умова дозволу на право спеціального водокористування, що є порушенням вимог ст..ст. 44, 70 71 Водного кодексу України.
Встановлено, що найбільш інтенсивно забруднені грунтові води на території цехів карбамід -1,2, каустичної соди, колишніх виробничих цехів хлорбензолу, полизоціонаду, кальцієвої селітри. Характерними забруднювачами є сульфатне забруднення, хлорид не, азотне, карбамід не, сульфатно -азотно -карбамід не, бензольне, сульфатно -азотно -хлорид не. За результатом контролю на протязі останніх років встановлено забруднення підземних вод характерними для підприємства речовинами.
За даними інвентаризації джерел утворення відходів на підприємстві утворюється 113 видів відходів, але в ліміті на утворення та розміщення відходів виробництва підприємству погоджено тільки 58. Не погоджені відходи утворюються та розміщуються підприємством в супереч чинному законодавству без ліміту на утворення та розміщення відходів, що є порушення вимог ст.ст. 17, 24, 27, 32 Закону України "Про відходи" та ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
На балансі відкритого акціонерного товариства "ДніпроАзот" існує чотири накопичувача відходів: накопичувач відходів ТДІ та ТДА; золошламонакопичувач; накопичувач цеху соди каустичної; накопичувач сухих відходів.
Накопичувач ТДІ та ТДА не експлуатується, питання щодо передачі на утилізацію накопичених відходів не вирішується. Стан накопичувача вкрай незадовільний, відходи що розміщені підтоплені. Достатні заходи щодо попередження їх потрапляння в навколишнє середовище відсутні. Контроль за впливом накопичувача відходів на підземні водоносні горизонти та грунти не здійснюється.
Золошламонакопичувач не експлуатується, питання щодо його рекультивації підприємством не розглядається. В ході обстеження встановлено, що забруднені стічні води скрізь дамбу та з грунту на ділянці прилеглій до дамби скидаються по рельєфу місцевості, що свідчить про негерметичність споруд золошламонакопичувача, недотримання режиму його роботи та спричиняє забруднення грунтів та поверхневого водного об'єкту. Зміст забруднюючих речовин, що скидаються крізь дамбу значно перевищує ГДК. Не здійснюється контроль за змістом у підземних горизонтах миш'яку, ртуті, сурми, свинцю, міді.
При проведенні перевірки були відібрані проби грунту в районі золошламонакопичувача та вод, що скидається. Контроль за впливом золошламонакопичувача на підземні водоносні горизонти та грунти не здійснюється у повному обсязі, розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища не проводяться. Жодних заходів щодо припинення негативного впливу на підземні води, грунти, та водні об'єкти підприємством не здійснюється.
Вказане є порушенням вимог ст.ст. 17, 24, 27, 32 Закону України "Про відходи", ст.ст. 44, 45 Закону України "про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 70, 71, 105 Водного кодексу України, ст.ст. 96, 164 Земельного кодексу України.
Накопичувач цеху соди каустичної розташований у балці Ясинова на час перевірки експлуатується з порушенням, а саме підприємством самовільно змінено режим передачі відходів, азбестовмісні відходи надходять в шламонакопичувач в іншому агрегатному стані, проектна документація з цього приводу не розроблялась. На території, прилеглій до шламонакопичувача утворився шар невідомої речовини з різким запахом. В ході перевірки були відібрані проби грунту та води. Концентрація у підземних водах хлоридів перевищує норму у 6 разів, що свідчить про негативний вплив та негерметичність споруди шламонакопичувача.
Накопичувач сухих відходів не експлуатується. Заходи Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення довкілля у повному обсязі не виконуються.
За результатами контролю підземних вод на території накопичувача цеху соди каустичної на території твердих відходів встановлений багаторічний вплив підприємства на навколишнє природне середовище. В зв'язку з значним забрудненням підземних водоносних горизонтів існує необхідність термінового проведення вишукувальних робіт та проведення еколого -геологічних робіт з визначенням ореолу впливу підприємства відповідача на навколишнє середовище.
Встановлено, що на підприємстві було утворено та розміщено види та обсяги відходів, які підприємством не обліковані в податковому зборі.
На території асфальтоприготувального відділення відповідача відсутнє спеціальне тверде непроникне покриття та локальні очисні споруди.
Відходи бітуму, будівельне сміття, побутові відходи розміщені у несанкціонованих місцях.
На ділянці збирання та зберігання металобрухту спеціальне тверде покриття пошкоджено, обваловка відсутня, локальні очисні споруди відсутні. Ділянка складування відходів необладнана достатніми засобами попередження забруднення зливної поверхні.
Проектна документація ділянок з виробництва миючих засобів, засобу очищення труб, фасування карбоміду на момент перевірки не пройшла державну екологічну експертизу.
Усі підрозділи цеху ТНС введено у дію лише робочими комісіями. Акти державної комісії введення в експлуатацію об'єктів закінчених будівництвом на момент перевірки відсутні.
Розрахунок розмірів збитків, заподіяних державі в результаті забруднення земельних ресурсів складає 353098 грн. 55 коп.
Позовні вимоги позивача обгрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в сумі збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 353098 грн. 55 коп.
Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 25, 44, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про відходи", Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водним кодексом України, Земельним кодексом України, господарський суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул.. Горобця, 1, ідентифікаційний код 3498968) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області (49010, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, вул.. Лабораторна, б. 69, ідентифікаційний код 23929847) збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 353098 грн. 55 коп.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул.. Горобця, 1, ідентифікаційний код 3498968) в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області ЄДРПОУ 24246786 МФО 805012 р/р 31118095700005) державне мито в сумі 3530 грн. 98 коп.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул.. Горобця, 1, ідентифікаційний код 3498968) в доход держбюджету Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (відділення УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012, рахунок 31217264700005 ) витрати на інформаційно-технічне забезпечення в сумі 236 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Г.В. Манько
Повне рішення складено 23.06.11р.