29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"20" червня 2011 р.Справа № 22/5025/994/11
за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Приватного підприємства "АДК Веллес", м. Волочиськ Хмельницької області
про стягнення 368,03 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу
Суддя Заверуха С.В.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю від 04.05.2011 р.
відповідача: не з'явився
Повне рішення складено та підписано 20.06.2011р.
Суть спору: позивач - Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області, м. Хмельницький звернувся з позовом до суду, посилаючись на положення ч.4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 10, 11, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", в якому просить суд стягнути з відповідача -приватного підприємства "АДК Веллес" 368,03 грн. шкоди, завданої викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
На підтвердження позовних вимог позивачем подано до матеріалів справи акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №13/05 від 13.05.2010р., припис №13/05 від 17.05.2010р., акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №26/05 від 31.08.2010р., протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №42-10 від 13.05.2010р., розрахунок розмірів відшкодування збитків, довідку відповідача щодо кількості роботи вуглеспалювальної печі, претензію №1337/03 від 17.03.2011р.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує заявлений позов повністю, посилаючись на те, що він підтверджений поданими доказами, а саме зазначає, що проведеною Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що ПП "АДК Веллес" здійснюється з перевищенням затверджених граничнодопустимих викидів від джерела викиду №3 в частині нормативу вуглецю оксиду, та у відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин від джерела викиду №3 в частині викидів сірки діоксину. Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №13/05 від 13.05.2010р., довідкою ПП "АДК Веллес", протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №42-10 від 13.05.2010р. Відповідно до Методики, пояснює позивач, розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, складає 368,03 грн. Відповідач шкоду, згідно вимоги №1337/03 від 17.03.2011р., в добровільному порядку не сплатив, що стало підставою для позивача звернутись до суду з даним позовом.
Представник позивача надав в судове засідання заяву в якій просить суд стягнути шкоду на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький для зарахування до місцевого бюджету Слобідко-Кульчиївецької сільської ради (одержувач коштів - УДК у Волочиському районі, р/р 33112331700054, код класифікації 24062100, код 23565319, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ в Хмельницькій області).
Оскільки дана заява не суперечить законодавству, не порушує чиї-небудь права та охоронювальні законом інтереси, вони господарським судом приймаються.
Ухвала суду від 01.06.2011 року про порушення провадження у справі та призначення розгляду на 20.06.2011 року надіслана сторонам 01.06.2011 року (згідно штампу господарського суду та реєстру відправленої кореспонденції).
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12.12.2007 р. № 1149 затверджено Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень та поштових переказів. Розділом 4 вказаних нормативів встановлено:
4.1. Нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку):
4.1.1. Місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1;
4.1.2. У межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+1;
4.1.3. Між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+2;
4.1.4. Між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4,
де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання;
1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
(пункт 4.1 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 08.12.2009 р. N 1267)
4.2. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 4.1 нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Враховуючи, що ухвали суду надсилаються рекомендованою кореспонденцією та зважаючи на місцезнаходження відповідача у Хмельницькій області, відповідно останнім мала бути отримана ухвала суду протягом 5-ти днів - до 07.06.2011 року (аналогічна позиція в постанові Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2011 р. по справі №22/1829-10).
Крім того, ухвала про порушення провадження у справі надіслана на адресу відповідача, вказану в ЄДР. При цьому судом враховано положення ст. 64 ГПК України, відповідно до якої вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена стороні належним чином, якщо вона надіслана за адресою місцезнаходження сторони, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Справа підлягає вирішенню згідно ст. 75 ГПК України за наявними в ній документами.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький згідно Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є юридичною особою, іден. код 34971547.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 30200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності,43, кв. 26, код 36239015.
13.05.2010р. працівниками Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, про що свідчить акт №13/05, та встановлено, що ПП "АДК Веллес" здійснює господарську діяльність за адресою: Городоцький район, с. Слобідка Кузьминська пов'язану з виробництвом деревного вугілля. На проммайданчику встановлено п'ять печей для випалювання деревного вугілля. У ПП "АДК Веллес" наявний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №6821286203-1 від 14.08.2009р. терміном на п'ять років. У даний дозвіл включено п'ять джерел викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря: ДВ №1, 2, 3, 4, 5 - трубу печей для випалу деревного вугілля. Під час проведення перевірки здійснювався викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від ДВ №3, джерела викидів №1, 2, 4, 5 не працювали. В ході інструментально-лабораторного контролю встановлено, що підприємство здійснює викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викид, що є порушенням ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", а саме відсутній дозвіл на викид діоксиду сірки.
Відповідно до акту відбору проб від 13.05.2010р. №42-10 відділом інструментально-лабораторного контролю проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин (ЗР) в організованих викидах стаціонарних джерел ПП "АДК Веллес" Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 43, кв. 26, проммайданчик за адресою: Городоцький район, с. Слобідка Кузьминська. За результатами вимірювань встановлено, що середнє значення масової витрати викиду вуглецю оксиду по джерелу викиду 33 становив 1,905 г/с, при встановленому дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №6821286203-1 нормативі - 0,041 г/с, а також викиди сірки діоксиду в середньому 0,0022 г/с здійснювалось за відсутності дозволу на викиди, що підтверджується протоколом №42-10 від 13.05.2010р.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, ст. держінспектором з ОНПС Ліщуком О.І. винесено припис №13/05 від 17.05.2010р., яким приписано отримати дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря (діоксиду сірки) по стаціонарних джерелах викиду №№ 1, 2 в строк до 17.07.2010р., викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювати у відповідності до встановленого дозволом на викиди нормативу ГДВ в строк до 17.06.2010р. Цей припис підлягає обов'язковому виконанню у встановлені терміни.
31.08.2010р. працівниками Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства з метою контролю виконання припису №13/05 від 17.05.2010р., про що свідчить акт №26/05, та встановлено, що ПП "АДК Веллес" за адресою Городоцький район, с. Слобідка Кузьминська припинило здійснювати господарську діяльність.
З наявної в матеріалах справи довідки ПП "АДК Веллес" вбачається, що загальна кількість роботи вуглеспалювальної печі (стаціонарне джерело викид №3) за період з 13.05.2010р. по 31.08.2010р. становила 18 годин.
17.03.2011р. позивач звернувся до відповідача з претензією №1337/03, відповідно до якої повідомив, що зобов'язання ПП "АДК Веллес" по відшкодуванню шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в добровільному порядку підлягає виконанню у місячний термін шляхом перерахування коштів в сумі 368,03 грн. Однак вказана претензія залишена без відповіді та задоволення.
Розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіянні державі ПП "АДК Веллес", в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які перевищують затверджені граничнодопустимі норми, встановлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та викидів речовин, які здійснюються без відповідного дозволу, здійснено позивачем на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639.
Так, розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду забруднюючих речовин віднесених до інших визначається за формулою 4 Методики та складає 365,5 грн. Розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди визначається за формулою 10 Методики та складає 2,53 грн.
Несплата відповідачем розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викиду №3, стала підставою для Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький звернутись до господарського суду з даним позовом.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон України) передбачено, що природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.
Ст.5 Закону України визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
Відповідно до ст. 20 Закону України до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Згідно ч. 5 п. 6 Положення про Державну екологічну інспекцію в Хмельницькій області, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 №55 Інспекція вправі складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом.
Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").
Частиною 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Розмір збитків розраховується за формулою 12 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 (надалі Методика):
З = mі х 1,1П х Aі х Кт х К зі ,
де З - розмір збитків, грн;
mі - маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т;
1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т;
Aі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини;
Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості;
К зі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною.
Розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерел викидів забруднюючих речовин, віднесених до інших і на які не встановлені нормативи граничнодопустимих викидів відповідно до законодавства, здійснюється за формулою 4 Методики:
mі = 3,6 х 10 -3 х (qmi - q m норм ) х Т ,
де mі - маса наднормативного викиду i-тої забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викидів забруднюючих речовин, віднесених до інших, т;
qmi - середнє значення масової витрати i-тої забруднюючої речовини, г/с (1,905);
q m норм - значення затвердженого нормативу викиду i-тої забруднюючої речовини, наведеного в дозволі на викид, г/с (0,041);
Т - час роботи джерела викиду i-тої забруднюючої речовини в режимі наднормативного викиду, год (18 годин згідно довідки),
Таким чином, mі = 3,6 х 10 -3 х (1,905-0,041) х 16 = 0,11
1,1 П= 1,1 х 884 (розмір мінімальної заробітної плати) = 972,4
Aі = 1/ГДКі, де ГДКі - середньодобова граничнодопустима концентрація або орієнтовно безпечний рівень впливу (ОБРВ) забруднюючої речовини, мг/м3. Для речовин з ГДК більше одиниці в чисельнику вводиться поправний коефіцієнт 10. Середньодобова ГДК - 3,0.
Звідси, Aі = 10/3,0=3,333.
Кт = Кнас х Кф, де Кнас = згідно додатку 1 Методики складає 1,00, Кф = згідно додатку 2 Методики становить 1,00.
Таким чином, Кт = 1,00 х 1,00 = 1,00.
Кзі = (ро)Вi / ГДКСДi,
де (ро)Вi - середньорічна концентрація i-тої забруднюючої речовини за даними прямих інструментальних вимірів на стаціонарних постах за попередній рік, мг/куб.м;
ГДКСДi - середньодобова гранична допустима концентрація i-тої забруднюючої речовини, мг/куб.м.
У разі, якщо в даному населеному пункті інструментальні вимірювання концентрації даної забруднюючої речовини не виконуються, а також якщо рівні забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною не перевищують ГДК, значення коефіцієнта Кзі приймається рівним одиниці.
З врахуванням того, що в даному населеному пункті інструментальні вимірювання концентрації даної забруднюючої речовини не виконуються, Кзі = 1.
Таким чином розмір збитків складатиме:
З = 0,11 х 972,4 х 3,333 х 1 х 1 = 365,5 грн.
Відповідно до п. 3.7. Методики за відсутності у відповідній документації суб'єкта господарювання інформації щодо параметрів джерел викидів та/або джерел утворення забруднюючої речовини розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду (утворення), який здійснюється без дозволу на викиди, визначається за результатами інструментально-лабораторних вимірювань за формулою 10
mi = 3,6 х 10-6 х (ро)Вi х qv х Т ,
де mi - маса викиду i-тої забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду (утворення) цієї забруднюючої речовини без дозволу, т;
(ро)Вi - середнє значення масової концентрації i-тої забруднюючої речовини за результатами вимірювань її вмісту в газопиловому потоці від джерела викиду (утворення) цієї забруднюючої речовини, мг/куб.м (за протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 13.05.2010р. №42-10 складає 22,1;
qv - значення об'ємної витрати газопилового потоку від джерела викиду (утворення) i-тої забруднюючої речовини, приведене до нормальних умов, куб.м/с, (за протоколом становить 0,099 м3/с);
Т - час роботи джерела викиду (утворення) i-тої забруднюючої речовини без дозволу, год (18 годин згідно довідки).
Звідси, mi = 3,6 х 10-6х 22,1 х 0,099 х 16 = 0,00013.
1,1 П= 1,1 х 884 (розмір мінімальної заробітної плати) = 972,4
Aі = 1/ГДКі, де ГДКі - середньодобова граничнодопустима концентрація або орієнтовно безпечний рівень впливу (ОБРВ) забруднюючої речовини, мг/м3 . Середньодобова ГДК - 0,05.
Звідси, Aі = 1/0,05 = 20.
Кт = Кнас х Кф, де Кнас = згідно додатку 1 Методики складає 1,00, Кф = згідно додатку 2 Методики становить 1,00.
Таким чином, Кт = 1,00 х 1,00 = 1,00.
Кзі = (ро)Вi / ГДКСДi,
де (ро)Вi - середньорічна концентрація i-тої забруднюючої речовини за даними прямих інструментальних вимірів на стаціонарних постах за попередній рік, мг/куб.м;
ГДКСДi - середньодобова гранична допустима концентрація i-тої забруднюючої речовини, мг/куб.м.
У разі, якщо в даному населеному пункті інструментальні вимірювання концентрації даної забруднюючої речовини не виконуються, а також якщо рівні забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною не перевищують ГДК, значення коефіцієнта Кзі приймається рівним одиниці.
З врахуванням того, що в даному населеному пункті інструментальні вимірювання концентрації даної забруднюючої речовини не виконуються, Кзі = 1.
Таким чином розмір збитків складатиме:
З = 0,00013 х 972,4 х 20 х 1 х 1 = 2,53 грн.
Отже, розмір збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викиду №3 становить 368,03 грн.
Згідно п. 2 ст.22 ЦК України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до розрахунків, складених позивачем на підставі акту перевірки та згідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу наднормативним викидом забруднюючих речовин становить 368,03 грн.
Доказів, які б спростовували вказану вище суму збитків, суду в процесі розгляду справи не надано.
Разом з цим, з матеріалів перевірки вбачається, що шкода навколишньому природному середовищу, завдана працівниками ПП "АДК Веллес" під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків.
Згідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. В даній статті міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина. Відсутність будь-якого з цих елементів виключає відповідальність у вигляді стягнення збитків, якщо інше не передбачено законом.
Частиною 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Відповідно до роз'яснення Вищого Арбітражного Суду №02-5/215 від 01.04.1994 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди", крім застосування принципу вини при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду та самою шкодою.
Згідно п.6 даного роз'яснення, як у випадках порушення зобов'язання за договором, так і за зобов'язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, цивільне законодавство (статті 614 та 1166 ЦК України) передбачає презумпцію вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доказувати наявність вини відповідача у заподіянні шкоди. Навпаки, на відповідача покладено тягар доказування того, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Відповідач в ході розгляду справи не заперечив і не спростував за допомогою належних та допустимих доказів факту порушення ним природоохоронного законодавства.
Отже, матеріали справи свідчать, що між наднормативним викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря і шкодою, заподіяною внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, існує прямий причинний зв'язок.
Таким чином, наявними є всі складові елементи правопорушення, яке тягне цивільно-правову відповідальність ПП "АДК Веллес" за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.
Пунктом 35 ст. 4 Закону України „Про державний бюджет України на 2011р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Відповідно до п.7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами, розрахунок завданої шкоди обраховано позивачем правомірно і підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Приватного підприємства "АДК Веллес", м. Волочиськ Хмельницької області про стягнення 368,03 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "АДК Веллес" (30200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності,43, кв. 26, код 36239015) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький для зарахування до місцевого бюджету Слобідко-Кульчиївецької сільської ради (одержувач коштів - УДК у Волочиському районі, р/р 33112331700054, код класифікації 24062100, код 23565319, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ в Хмельницькій області) 368,03 грн. (триста шістдесят вісім гривень 03 копійки) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємства "АДК Веллес" (30200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності,43, кв. 26, код 36239015) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в розмірі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 копійок) та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, ГУДКУ у Хмельницькій області код 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати наказ.
Суддя С.В. Заверуха
Віддруковано в 3 примірниках: 1 - до справи; 2 - позивачу; 3 -відповідачу. Помічник судді Гураль Л.Л.
Повне рішення складено та підписано 20.06..2011 р.