Постанова від 03.10.2006 по справі 6/2280

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "03" жовтня 2006 р. Справа № 6/2280

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді Терлецької-Байдюк Н.Я.

при секретарі Кондренко О.А.

за участю представників сторін

від позивача Стецюк Р.В. - доручення від 19.07.06

від відповідача не з'явився

від прокурора: Мельник І.В. - прокурор відділу представництва облпрокуратури

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Прокурора Чуднівського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Чуднівському районі (смт.Чуднів)

до Селянського (фермерського) господарства "На Валах" (с. Кілки Чуднівського району)

про стягнення 1276,54 грн.

Прокурор звернувся в суд з позовом в інтересах держави в особі позивача про стягнення з відповідача податкової заборгованості зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 1276,54грн., в тому числі 1178,89грн. основного платежу і 97,65грн. пені.

Представник позивача та прокурор в засіданні суду позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про день і час розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ст.128 КАС України справа розглянута за наявними в ній доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований Чуднівською райдержадміністрацією 19.07.2000р. (а.с.20), згідно довідки за №20-2365 від 19.07.2000 року включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.19) та перебуває на обліку в ДПІ у Чуднівському районі.

Частиною 2 ст. 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані своєчасно сплачувати встановлені державою податки та неподаткові платежі в доход держави.

Пунктом 3 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів припиняється зі сплатою податку, збору, скасуванням або списанням податкової заборгованості. Статтею 11 вищевказаного Закону встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.

Згідно ст.5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.98 №320-ХІУ платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.

Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.

Статтею 7 цього Закону передбачено, що органи державної податкової служби у районах ведуть облік нарахування і сплати сум фіксованого сільськогосподарського податку за формою і в порядку, затвердженими Державною податковою адміністрацією України. Контроль за своєчасним і повним надходженням сум фіксованого сільськогосподарського податку здійснюють органи державної податкової служби.

Відповідно до ст.8 даного Закону платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум фіксованого сільськогосподарського податку згідно із законодавчими актами України.

За даними позивача станом на 01.04.06р. за відповідачем згідно поданих розрахунків фіксованого сільськогосподарського податку (а.с.13-14) рахується податковий борг перед бюджетом в сумі 1276,54грн., в тому числі: 1178,89грн. основного платежу і 97,65грн. пені.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року для стягнення заборгованості в примусовому порядку відповідачу виставлені податкові вимоги: перша податкова вимога від 14.03.2002р. та друга податкова вимога від 28.01.2004р. (а.с.17-18), які залишились невиконаними.

Відповідач проти позову заперечує, вважає, що згідно Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" він звільняється від сплати податків на протязі трьохрічного строку з дня створення, також при подачі позову позивач не звернув уваги на закінчення строків позовної давності та не врахував форс-мажорних обставин, які відбулися в 2002 році. Надав квитанції про часткову сплату податку (а.с.54-61).

Суд приймає заперечення відповідача тільки в частині строків давності.

Відповідно до п.п.15.2.1 п.15.2 ст.15 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.00 податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Як вбачається з наданого позивачем розрахунку податкової заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку станом на 01.09.06 за відповідачем рахується борг з грудня 2002 року, тобто, за межами строку давності.

Згідно відмітки суду про надходження заяви позов зареєстровано 29.06.06. Отже, підлягає стягненню борг в межах 1095 днів з 30.07.03 (по розрахунку) в сумі 756,22грн.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.00 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації,такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Як вбачається із розрахунків фіксованого сільськогосподарського податку, відповідач самостійно визначив дане податкове зобов'язання. Уточнюючий розрахунок відповідачем не подавався.

Відповідно до п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України №2181-ІІІ після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно п.п.16.4.1 та 16.4.2 п.16.4 ст.16 вказаного Закону пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Пеня нараховується в автоматичному режимі по заданій програмі згідно Інструкції "Про порядок нарахування та погашення пені" затвердженої Наказом ДПА України від 01.03.01 №77.

За даними позивача розмір пені становить 97,65грн.

Відповідачем не виконані вимоги суду щодо проведення звірки заборгованості.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову в сумі 756,22грн. основного боргу та 97,65грн. пені, всього 853,87грн. В іншій частині позову слід відмовити за пропуском строку давності.

Згідно наказу ДПА у Житомирській області від 27.02.06р. №42 "Про реорганізацію Чуднівської МДПІ (а.с.52) позивач Чуднівська МДПІ реорганізована шляхом поділу в ДПІ у Чуднівському районі та ДПІ у Любарському районі.

Відповідно до ст.55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

За таких обставин господарський суд здійснює заміну позивача - Чуднівську МДПІ на її правонаступника - ДПІ у Чуднівському районі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.94, 158-163, 167, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Замінити позивача - Чуднівську МДПІ на її правонаступника - ДПІ у Чуднівському районі.

2. Позов задоволити частково.

3. Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "На Валах" (с.Кілки, вул. Шевченка, 4-а. Чуднівського району Житомирської області, код 30888707)

- на користь бюджету в особі Державної податкової інспекції у Чуднівському районі (смт. Чуднів, вул.Леніна, 146, код 34308076) заборгованість по фіксованому с/г податку в сумі 853,87грн., в тому числі 756,22грн. основного боргу та 97,65грн. пені.

4. В іншій частині позову відмовити.

Постанова господарського суду Житомирської області набирає законної сили в строки, встановлені ст.254 КАСУ.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції в порядку та строки, встановлені ст.186 КАСУ.

Суддя Терлецька-Байдюк Н.Я.

Віддрукувати 5прим:

1 - в справу

2,3 -сторонам

4,5 -прокурору