Справа № 2-а-2838/11
14 червня 2011 року смт Куйбишеве
Суддя Куйбишевського районного суду Запорізької області Скляр С.Ю., отримавши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області (далі -УПСЗН Куйбишевської РДА) про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити грошову допомогу, -
10 червня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з названим адміністративним позовом до УПСЗН Куйбишевської РДА. Зазначив, що він має статус учасника бойових дій. Посилаючись на Закон України №3551-ХІІ від 22 жовтня 1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»позивач вважає, що він має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 Травня. Проте відповідач нараховував та виплачував таку допомогу за період 2008-2010 рр. не в повному обсязі, що порушує право позивача. ОСОБА_1 просить визнати неправомірною бездіяльність УПСЗН Куйбишевської РДА стосовно невживання відповідних дій щодо виплати йому, як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язати відповідача сплатити щорічну разову допомогу до 5 травня за 2008-2010 рр. у розмірі 7395 грн..
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі суду необхідно перевіряти додержання строку звернення до адміністративного суду (частина 1 статті 107 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною 2 цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Позивач ОСОБА_1 у пред'явленому позові порушив питання про поновлення строків звернення до адміністративного суду. Посилався на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами»№1691 від 18 лютого 2010 року вищеназваний позов мав би розглядатися в порядку цивільного судочинства. При цьому, нормами цивільного законодавства строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, за загальним правилом, встановлений тривалістю у три роки. Однак, правом звернення до суду своєчасно скористатися не зміг через зміни у законодавстві.
Згідно ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Даною нормою закону закріплено загальне правило про дію закону у часі, відповідно до якого застосовуються норми, чинні на момент вчинення дій, тобто застосовується адміністративний процесуальний закон, що діє в момент провадження у справі, незалежно від того, коли виникли спірні правовідносини.
Позивач, звернувшись до суду з позовом 10 червня 2011 року, пропустив строк звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав та інтересів за період з 2008 року по 2010 рік.
Відповідно ч.5 ст.12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»учасникам бойових дій щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Згідно довідки УПСЗН Куйбишевської РДА від 18 квітня 2011 року №900/03 за 2008-2010 рр. позивачу було виплачено в 2008 році - 310 грн., в 2009 році -340 грн., в 2010 році -380 грн. разової грошової допомоги до 5 травня.
Як вказувалось раніше, позивач звернувся до суду 10 червня 2011 року, і якщо вважав своє право порушеним, то повинен був дізнатися про це при виплаті йому відповідачем разової грошової допомоги до 5 травня кожного року за вказаний період.
Юридична необізнаність позивача не може бути визнана поважною причиною для поновлення йому строку звернення до суду. Закони, інші нормативно-правові акти, судові рішення є доступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання такої людини.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року №1691 (далі -Закон №1691) внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими розгляд спорів, пов'язаних із соціальними виплатами, здійснюється в порядку цивільного судочинства.
Законом України від 25 грудня 2008 року №808І до КАС України внесені зміни, за якими спори, пов'язані із соціальними виплатами, на підставі нового пункту 3 частини першої статті 18 КАС України почали розглядати за підсудністю місцеві загальні суди в порядку адміністративного судочинства.
Законом №1691 (пункт 2 розділу І) вказаний пункт 3 частини першої статті 18 КАС України виключено, а частину першу статті 15 ЦПК України викладено в новій редакції, де за змістом пункту 2 спори, пов'язані із соціальними виплатами, незалежно від статусу відповідача належить розглядати в порядку цивільного судочинства (абзац четвертий пункту 1 розділу І).
Рішенням Конституційного Суду України від 09 вересня 2010 року №19-рп/2010 вищезазначені положення Закону №1691 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Звернення ОСОБА_1 з позовом після 09 вересня 2010 року, тобто після ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 09 вересня 2010 року №19-рп/2010 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами», також не може бути поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про неможливість відкриття провадження у справі, оскільки адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись стст.99,100 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити грошову допомогу, - залишити без розгляду.
У поновленні ОСОБА_1 строку звернення до суду з адміністративним позовом, - відмовити.
Роз'яснити позивачу ОСОБА_1, що він має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду.
Судове рішення набирає законної сили відповідно до положень статті 254 КАС України. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції -Куйбишевський районний суд Запорізької області апеляційної скарги.
Суддя: С.Ю.Скляр