Справа № 2а-1645/11
12 травня 2011 р. м. Кам'янка-Дніпровська
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі:
Головуючого судді Петрова В.В.
при секретарі Крук О.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії,
12 квітня 2011 р. позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому зазначає, що вона отримує державну пенсію за віком, призначену їй відповідачем. Після отримання пенсії за віком вона продовжує працювати. Маючи більше 24 місяців трудового стажу після призначення пенсії, вона звернулась до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку, відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови КМУ від 28.05.2008 р. за № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та надала всі необхідні документи. Позивач зазначає, що при перерахунку їй пенсії по заробітку із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, зменшується коефіцієнт заробітку і розмір пенсії в цілому, УПФУ здійснило їй перерахунок пенсії лише по стажу. Позивач вважає, що зазначені дії відповідача порушують її законне право на перерахунок пенсії, передбачений ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою КМУ від 28.05.2008 р. за № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Про результати її заяви від 11.03.2011 р. про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після попереднього перерахунку із урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу відповідач повідомив позивача листом від 23.03.2011 р. за № 853/Б-2, в якому їй було роз'яснено щодо правильності перерахунку пенсії, й саме тоді їй стало відомо про порушення її прав.
Розмір пенсії після перерахунку з 02.03.2011 р. при стажі 40 років 4 місяці 18 днів, який було розраховано відповідачем із застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91), склав 1145,17 грн., що підтверджується розпорядженням № 140553 від 22.03.2011 р., яке надав їй відповідач разом з відповіддю на її запит. Таким чином, позивачем було з'ясовано, що розмір пенсії, розрахований відповідачем, менше, ніж повинен бути при застосуванні порядку, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та постановою КМУ від 28.05.2008 р. за № 530. Пенсійний фонд при перерахунку пенсії в 2011 році послався на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. за № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, яким визначено порядок застосування ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та встановлено для працюючих пенсіонерів показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні для перерахунку пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за минулий рік, як міститься в постанові КМУ від 28.05.2008 р. за № 530. Позивач в позові зазначає, що пп. 10 п. 35 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік»були внесені зміни до ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і ч. 4 була викладена в такій редакції: «у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше, ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ст. 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 40 цього закону». Хоча фактично було застосовано коефіцієнт середньої заробітної плати не за попередній року звернення пенсіонера рік, а за 2007 рік, що позивач вважає незаконним.
Позивач просить:
1. Визнати неправомірними рішення відповідача щодо перерахунку їй пенсії з 02.03.2001 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для перерахунку за 2007 рік,
2. Зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії, починаючи з 02.03.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2010 рік,
3. Зобов'язати відповідача провести їй виплату заборгованості по пенсії за період з 02.03.2011 року по день розгляду справи, розрахованої із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за 2010 рік, з відрахуванням суми, отриманої пенсії у вказаний період.
До судового засідання сторони не з'явились, позивач просить справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги підтримує. Відповідач також до суду не з'явився, просив справу розглядати за його відсутності, надав суду заперечення на позов, в яких зазначив, що відновлена норма абз. 3 ч. 4 закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього закону. Тобто зазначають, що правила ч. 1 ст. 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Частина 1 ст. 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підрід до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, і є величиною простійною незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є ЗУ «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. за № 1788-12, ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. за № 1058. Тому відповідач вважає, що приписи постанови № 530 від 28.05.2008 р. не можуть застосовуватись до спірних відносин. Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений ст. 69 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі, за віком, не менш, як два роки з більш високим заробітком, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії, виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до ст.ст. 64-67 цього закону. У разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку.
Тому відповідач вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні, просять відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку:
Згідно до ч. 1 ст. 15 Закон України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 р. за № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
При наданні відповіді ОСОБА_1 по її заяві було порушено ст. 18 зазначеного закону, яка встановлює права громадянина при розгляді заяви чи скарги. Так, громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право:
- особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви;
- знайомитися з матеріалами перевірки;
- подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу;
- бути присутнім при розгляді заяви чи скарги;
- користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку;
- одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;
- висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги,
- вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Стаття 19 цього закону встановлює, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
- об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
- у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
- на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
- відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
- забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
- письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
- вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
- у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
- не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
- особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не відміняє вимоги частини дев'ятої цієї статті.
Як видно з матеріалів справи, свою відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач Управління Пенсійного Фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі виклав у формі листа від 24.03.2011 р. за вих. № 853/Б-2, чим було порушено процедуру розгляду скарг про перерахунок пенсій.
Так, п. 1 порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12 жовтня 2007 р. N 18-6 встановлює, що цей порядок визначає процедуру подання та розгляду скарг на рішення про призначення, перерахунок, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший, виплаті пенсій (далі - рішення), прийняті головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи, що призначають пенсії).
Пункт 4 зазначеного Порядку зазначає, що скарга на рішення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах подається відповідно до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні органи Пенсійного фонду України), на рішення регіональних органів Пенсійного фонду України - до Пенсійного фонду України та супроводжується документами, що свідчать про прийняття неправильних рішень.
Кам'янсько-Дніпровським УПФУ не було прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії з використанням показника заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2010 рік, як просила ОСОБА_1, а було зазначено в роз'яснювальному листі, що при перерахунку було використано показник за 2007 рік з посиланням на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 р. за № 20/0/18-19/039. Крім того, у листі немає посилань на Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 р.
Частиною 4 та 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. за № 1058-IV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядком розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12 жовтня 2007 р. N 18-6, передбачено, що скаргу громадянин може подати до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з прийнятим рішенням, може одночасно звернутися й до суду.
Пункт 7 цього ж Порядку регламентує, що у разі, якщо орган Пенсійного фонду України надсилає заявнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий заявник має право звернутися з повторною скаргою до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом строку, зазначеного у пункті 4 цього Порядку.
Абзац 1 пункту 9 встановлює, що орган Пенсійного фонду України зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його у термін не більше одного місяця від дня надходження скарги на адресу заявника поштою або надати йому під розписку.
Пункт 12 Порядку зазначає, що рішення оформляється на бланку органу Пенсійного фонду України, який розглядав скаргу.
У рішенні зазначаються: повне прізвище та ініціали заявника; відомості про предмет оскарження, якого стосується скарга; дата прийняття скарги до розгляду, перелік документів, які були взяті до уваги при розгляді скарги, дата і номер оскаржуваного рішення, стисле викладення вимог і клопотання заявника, результати дослідження матеріалів скарги та докази, на яких ґрунтуються висновки посадової особи органу Пенсійного фонду України, яка розглядала скаргу, посилання на конкретні статті та пункти законів України та інших нормативно-правових актів, якими обґрунтовано відповідь на скаргу та висновок про задоволення чи часткове задоволення скарги або про відмову в задоволенні вимог чи клопотання заявника, викладених у скарзі.
У разі повного або часткового задоволення скарги до рішення даються розпорядження органу Пенсійного фонду України, рішення якого скасовано повністю або в певній частині, про вчинення відповідних дій.
У своїх запереченнях на позов та в обґрунтування правильності проведених дій УПФУ Кам'янсько-Дніпровського району посилається на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 р. за № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, в якому обумовлено наступне: «на численні звернення щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії, повідомляємо. При призначенні пенсій у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян"».
Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Як зазначено в цьому листі, до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)».
Частина 2 ст. 42 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. за № 1058-IV встановлює, що крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.
Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Частина 4 ст. 42 цього закону регламентує, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Суд вважає, що посилання відповідача на те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, є недоречним, оскільки в п.п. 5, 6, 7 рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008, справа N 1-28/2008, зазначається, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Тобто рішення закону, що вносив зміни до деяких законодавчих актів, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення, тобто з 22.05.2008 р.
Згідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо порядку розгляду заяви позивача про здійснення перерахунку пенсії згідно до вимог ч. 2 ст. 42 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та вважає, що відповідача необхідно зобов'язати здійснити розгляд заяви ОСОБА_1 згідно до порядку, встановленого законом із винесенням відповідного рішення по поданій заяві про задоволення чи відмову; зокрема розпорядження про перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік чи про відмову у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.
Позовні вимоги задоволено частково із застосуванням ч. 2 ст. 11 КАС України, тому судовий збір, згідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, відноситься на рахунок позивача.
Керуючись ст. ст. 6-12, 94 ч. 3, 159-163 КАС України, ст. 40, ч. 4 ст. 42, ч.ч. 4 та 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. за № 1058-IV, ст. ст. 15 ч 1, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян»від 02.10.1996 р. за № 393/96-ВР, пунктами 1, 4, 7, 9 абз. 1, 12 Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного Фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління ПФУ від 12.10.2007 р. за № 18-6, спільним листом Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 р. за № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, абз. 2 п. 11, пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області щодо порядку розгляду заяви ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, від 11 березня 2011 року про здійснення перерахунку пенсії згідно до вимог ч. 2 ст. 42, ч. 4 та 5 ст. 45 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області здійснити розгляд заяви ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, згідно до порядку, встановленого законом , із винесенням відповідного рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії за заявою ОСОБА_1 від 11 березня 2011 року.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а сторонами, які брали участь у справі та не були присутніми в судовому засіданні, - протягом того ж строку з дня отримання копії постанови.
Суддя Петров В.В