Справа №2а-153/2011 року
14. 03. 2011 року м. Кам'янка-Дніпровська
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого -судді Петрова В. В.
при секретарі Крук О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кам'янка-Дніпровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенської сільської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області про скасування рішення, за участю третьої особи - обслуговуючого кооперативу «Надія»
13 січня 2011 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому зазначає, що на початку 2008 р. вона з метою забезпечення свого домоволодіння в с. Благовіщенка Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області газопостачанням, звернулася до виробничо-технічного відділу (далі - ВТВ) К-Дніпровської філії управління по газопостачанню та газифікації Відкритого акціонерного товариства «Запоріжгаз» (далі - філія ВАТ «Запоріжгаз»), правонаступником прав та обов'язків якого стало Публічне акціонерне товариство (далі - філія ПАТ «Запоріжгаз»), для вирішення цього питання та отримання необхідної технічної документації.
Позивач зазначає, що їй роз'яснили у ВТВ К-Дніпровської філії ВАТ «Запоріжгаз», що за для отримання права на підготовку необхідної технічної документації необхідно спочатку отримати письмовий дозвіл Обслуговуючого кооперативу «Надія»(далі - ОК «Надія») в с. Благовіщенка К-Дніпровського району Запорізької області за підписом голови кооперативу та надати для підтвердження його до ВТВ К-Дніпровської філії ВАТ «Запоріжгаз».
Не зволікаючи, та вважаючи, що це єдиний законний шлях для підключення домоволодіння Позивача до газопровідної мережі, вона відразу звернулася до голови ОК «Надія»Сман Л.Е., який, в свою чергу, пояснив, що необхідно сплатити в якості компенсації за раніше проведений кооперативом газопровід суму у розмірі 9 000,00 грн.
в зв'язку з тим, що лише ОК «Надія»здійснював будівництво газопроводів в с. Благовіщенка та лише вказаний кооператив надавав дозволи на підключення до мереж газопостачання. Позивач з метою забезпечення свого домоволодіння газопостачанням 15.02.2008 р. вимушена була сплатити суму в розмірі 9 000,00 грн., на що їй видали письмовий дозвіл, який ліг в основу підготовки усієї технічної документації та подальшого на її підставі підключення будинку Позивача до газопроводу у с. Благовіщенка К-Дніпровського району Запорізької області.
У 2010 р. позивачу стало відомо, що сплата коштів до ОК «Надія» та подальше отримання письмового дозволу кооперативу не мало під собою жодної правової підстави, тому як покладений на Позивача обов'язок з боку К-Дніпровської філії ПАТ «Запоріжгаз»не ґрунтується на чинному законодавстві України.
Того ж року, не погоджуючись із діями К-Дніпровської філії ПАТ «Запоріжгаз», Позивачка звернулася до суду за захистом своїх порушених прав (п. 2 додатку). Під час судового провадження по цивільній справі № 2-2335/2010 р., від 17.12.2010 р.. виявилося, що вищенаведена філія, вимагаючи від споживачів письмовий дозвіл кооперативу, у своїх діях керувалася рішенням Благовіщенської сільської ради (далі - Відповідач) за № 3 від 11.12.2007 р.
Проте жодного посилання на закон або якийсь інший нормативний акт Відповідачем не здійснено, жодного договору, який передбачав би подібну процедуру Відповідачем не надано, а отже з ОК «Надія»не укладено. зазначивши, що прийняте Благовіщенською сільською радою рішення не узгоджується з чинним законодавством України, з огляду на наступне:
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину встановлені ст. 203 ЦК України, де передбачено наступне, зокрема таке: зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
При цьому ч. 2 ст. 11 ЦК України визначає, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; та інші юридичні факти. Тобто, відповідно до діючого законодавства цивільні права та обов'язки виникають не тільки із договорів, а також із інших дій осіб-учасників цивільного обороту.
Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.
Отже, враховуючи цивільне законодавство, відповідачем фактично було вчинено правочин, але без належних повноважень для цього. Позивач зазначає, що, згідно до преамбули ЗУ «Про місцеве самоврядування»цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Статтею 4 закону визначено основний принцип місцевого самоврядування, - законність.
Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування»визначена виключна компетенція сільських рад, а саме: виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 30) прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; 31) прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення; 51) надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Отже, законодавство не наділяє сільські ради повноваженнями у сфері передачі приватної власності на баланс газового господарства та накладення зобов'язання на споживачів щодо отримання письмового дозволу кооперативу.
Позивач звертає увагу на те, що відносини в галузі трубопровідного транспорту регулюються ЗУ «Про трубопровідний транспорт», тоді як, газорозподільна мережа с. Благовіщенка К-Дніпровського р-ну Запорізької області відноситься до системи трубопровідного транспорту України.
Діяльність з газопостачання трубопровідним транспортом належить до сфери діяльності суб'єктів природних монополій державне регулювання яких здійснюється відповідно до ЗУ «Про природні монополії»від 20.04.2000 р. Частиною 1 ст. 9 закону одним із основних принципів регулювання діяльності суб'єктів природних монополій визначено в забезпеченні захисту прав споживачів.
Безпосередній порядок підключення до газорозподільної мережі та надання населенню послуг з газопостачання регулюється «Правилами надання населенню послуг з газопостачання», затверджених Постановою КМУ № 2246 від 09.12.1999 р., та порядком доступу до газотранспортної системи, затвердженого наказом НАК «Нафтогаз України»№ 79 від 26.03.2001 р.
Вичерпний перелік документів, необхідних для підключення населення до газорозподільної мережі, встановлено п.п.3.3.4 Порядку доступу до газотранспортної системи, а саме:
- акт прийому в експлуатацію системи газопостачання будинку,
- акт обстеження технічного стану димових та вентиляційних каналів,
- акт про герметизацію вводів інженерних підземних комунікацій,
- будівельний паспорт на дворовий внутрішньо-будинковий газопровід,
- відомості про випробовування газопроводів на міцність та герметичність згідно з чинними будівельними нормами,
- відомості про усунення виявлених дефектів газу,
- лічильник газу для новозбудованих будинків.
В пункту 3.1 Порядку зазначено, що газорозподільні підприємства не мають права без обґрунтованих причин забороняти чи обмежувати доступ до існуючих газорозподільних мереж. В п.п.3.3.1 Порядку визначено, що газорозподільне підприємство не має права відмовити споживачеві в доступі до газорозподільної мережі у разі виконання споживачем технічних умов, наявності акту приймання системи газопостачання в експлуатацію та договору на постачання газу.
Пунктом 4 Правил також визначено, що газопостачальні організації не мають права відмовити споживачеві, об'єкти якого розташовані на території обслуговування підприємства, в укладенні договору.
Згідно ч.1-2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Позивач зазначає, що, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Також позивач додав, що ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин позивач вважає, що прийняте Благовіщенською сільською радою рішення не узгоджується з чинним законодавством України, просить суд:
Визнати незаконним (не чинним) рішення Благовіщенської сільської ради № 3 від 11.12.2007 року про передачу на баланс К-Дніпровському управлінню по газифікації та газопостачанню газових мереж, побудованих в селі Благовіщенка Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надала суду заяву з проханням розглядати справу без її участі, її інтереси представляє представник за довіреністю ОСОБА_3, який підтримав вимоги свого довірителя, просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що сільська рада має право, відповідно до закону «Про місцеве самоврядування», приймати рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення; надавати згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності. Вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні представник третьої особи Сман Л.Е. позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що ОК «Надія»за кошти своїх членів -жителів с. Благовіщенка побудував газопровід, поніс матеріальні витрати, тому вважають своє рішення законним і обґрунтованим щодо компенсації їх витрат новими споживачами газу від побудованого ними газопроводу, просив залишити позовні вимоги ОСОБА_1 без задоволення.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши та оцінивши всі обставини у сукупності, суд приходить до наступного висновку:
Згідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено та сторонами по справі не заперечується, що газопровід був побудований членами обслуговуючого кооперативу «Надія»за їх кошти.
По закінченню будівництва розподільчого газопроводу, на підставі рішення ради обслуговуючого кооперативу «Надія»від 11. 12. 2007 року (а.с. 33), рішенням Благовіщенської сільської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області № 3 від 11. 12. 2007 року (а.с. 5, 32) мережі середнього тиску, побудовані в АДРЕСА_1, були безоплатно передані на баланс Кам'янсько-Дніпровського управління по газифікації та газопостачанню. При цьому мережі передавалися на таких умовах:
- грошові внески громадян, які знов вступили до кооперативу та приймають часткову участь в будівництві сільського газопроводу, поступають на розрахунковий рахунок кооперативу «Надія» та є його власністю.
- Право на підключення до мережі газопроводу, збудованого за рахунок коштів жителів села Благовіщенка, надає кооператив «Надія».
Питання про законність вищевказаного рішення обслуговуючого кооперативу «Надія»позивачем та її представником не ставилася.
Згідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 сплатила 9 000 грн. ОК «Надія»для отримання від них дозволу для підключення до газопроводу. Цей факт визнається сторонами по справі. Згідно до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Порядок доступу до газотранспортної системи, особливості доступу до газорозподільних мереж населення затверджені наказом Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" 26 березня 2001 року № 79; Порядком передачі газотранспортних мереж на баланс ВАТ „Запоріжгаз". Зазначеним наказом, зокрема, передбачений виключний перелік підстав для підключення жилого будинку до газорозподільних мереж і заборона безпідставного обмеження доступу споживачів до газопостачання.
Згідно до п. 3.1 Порядку доступу до газотранспортної системи, затвердженого Наказом НАК "Нафтогаз України" від 26.03.2001 р. за № 79 його дія поширюється на правові відносини, що виникають між юридичними та фізичними особами при транспортуванні та постачанні природного газу газорозподільними мережами. Постачальники та споживачі природного газу мають право доступу до газорозподільних мереж на умовах та в порядку, визначеному цим Порядком, якщо в цих мережах наявні вільні потужності на заявлений період транспортування газу.
Газорозподільні підприємства не мають права без обґрунтованих причин забороняти чи обмежувати доступ до існуючих газорозподільних мереж:
- постачальникам природного газу, які дотримуються встановленого порядку забезпечення природним газом народного господарства та населення України, визначеного Кабінетом Міністрів України, виконують Умови та правила здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за регульованим та нерегульованим тарифами, а також цей Порядок;
- споживачам, які мають намір споживати природний газ з газорозподільної мережі у межах її пропускної можливості.
При підключенні до мереж газопроводу Кам'янсько-Дніпровське УГГ повинно керуватися «Правилами надання населенню послуг з газопостачання», що затверджені постановою КМ України від 09. 12. 1999 року № 2246 та «Порядком надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» затверджених постановою КМ України від 20. 05. 2009 року. Вирішення фінансових питань з громадськими організаціями до переліку необхідних документів не входить.
Тому суд вважає, що вирішення фінансових питань громадською організацією не належить до технічних умов щодо підключення житлового будинку до мереж газопроводу і частина рішення відповідача щодо обов'язкового отримання дозволу у ОК «Надія»та перерахунку на їх балансовий рахунок грошових коштів за надання дозволу на підключення не ґрунтується на законі, є безпідставною.
Згідно до п.п. 30, 31, 51 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення; надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності. Однак при цьому не можна вимагати дозволу буд-якої громадської організації, а підключення споживача до газорозподільної мережі відбувається за умови дотримання вимог п. 3.3.4. Порядку доступу до газотранспортної системи, затвердженого наказом НАК «Нафтогаз України»від 26.03.2001 р. за № 79, який, зокрема,зазначає особливості доступу до газорозподільних мереж населення. Підставою для підключення житлового будинку до ГРМ є наявність:
- оформленого акта прийому в експлуатацію системи газопостачання цього будинку;
- акта обстеження технічного стану димових та вентиляційних каналів;
- акта про герметизацію вводів інженерних підземних комунікацій;
- будівельного паспорта на дворовий внутрішньобудинковий газопровід;
- відомості про зварювальні стики;
- відомості про захист підземного газопроводу від корозії;
- відомості про випробування газопроводів на міцність та герметичність згідно з чинними будівельними нормами;
- відомості про усунення виявлених дефектів та витоків газу;
- лічильника газу для новозбудованих будинків.
Пуск газу на газоспоживче обладнання житлових будинків здійснюється після проведення інструктивних занять з власником та мешканцями будинку щодо Правил безпечного користування природним газом, вручення власнику (відповідальному квартиронаймачеві) житла абонентської книжки на оплату за газ та укладення договору про надання послуг з газопостачання, який повинен відповідати Типовому договору про надання послуг з газопостачання.
Жодних дозволів, окрім наведених, не вимагається. Фінансові суперечки між громадянином і громадською організацією можуть бути вирішені в інший спосіб.
Як вбачається з матеріалів справи, Благовіщенська сільська рада 11 грудня 2007 р. прийняла рішення про передачу на баланс Кам'янсько-Дніпровському УГГ газових мереж середнього тиску, побудованих в АДРЕСА_1, за кошти населення с. Благовіщенка (а.с. 5, 32). Кам'янсько-Дніпрвоське УГГ прийняло на баланс газопровід середнього тиску в с. Благовіщенка, що підтверджується матеріалами справи: листами ПАТ по газопостачанню та газифікації від 03.02.2011 за № 67/08 (а.с. 31), від 17.09.2010 р. за № 559/08 (а.с. 36), актом прийняття-передачі основних засобів від 29.12.2007 р. (а.с. 34), авізо (а.с. 35)
01 листопада 2007 р. державною приймальною комісією було складено акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту Газифікацію с. Благовіщенка Кам'янсько-Дніпровського району ІІ черга будівництва (а.с. 21-27). Цей акт затверджено розпорядженням голови райдержадміністрації від 02.11.2007 р. за № 442 (а.с. 30).
Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернулася із позовом у встановлений законом строк з моменту, коли вона дізналася про порушення своїх прав, а саме 17.12.2010 р.
З оглядом на вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання незаконним та скасування рішення Благовіщенської сільської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області № 3 від 11. 12. 2007 року, що передбачає умови безоплатної передачі на баланс Кам'янсько-Дніпровського управління по газифікації та газопостачанню мереж середнього тиску, побудованих в АДРЕСА_1, а саме щодо внесення грошових коштів громадян, які знов вступили до кооперативу та приймають часткову участь у будівництві сільського газопроводу, які поступають на розрахунковий рахунок кооперативу «Надія»та є його власністю та надання кооперативом «Надія»права на підключення до мережі сільського газопроводу, збудованого за рахунок коштів жителів села Благовіщенка, в решті позовних вимог суд вважає за необхідне залишити їх без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 6, 7-12, ч. 2 ст. 11, 69-71, ч. 3 ст. 72, 158-163 КАС України, Законами України «Про трубопровідний транспорт», «Про природні монополії», п.п. 30, 31, 51 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування», Правилами надання населенню послуг з газопостачання», що затверджені постановою КМ України від 09. 12. 1999 року № 2246 та «Порядком надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» затверджених постановою КМ України від 20. 05. 2009 року, Порядком доступу до газотранспортної системи, затвердженим наказом Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" від 26 березня 2001 року за № 79; Порядком передачі газотранспортних мереж на баланс ВАТ „Запоріжгаз", «Правилами надання населенню послуг з газопостачання», що затверджені постановою КМ України від 09. 12. 1999 року № 2246 та «Порядком надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» затверджених постановою КМ України від 20. 05. 2009 року, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Благовіщенської сільської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області № 3 від 11. 12. 2007 року в частині, що передбачає умови безоплатної передачі на баланс Кам'янсько-Дніпровського управління по газифікації та газопостачанню мереж середнього тиску, побудованих в АДРЕСА_1, а саме :
«Грошові внески громадян, які знов вступили до кооперативу та приймають часткову участь у будівництві сільського газопроводу поступають на розрахунковий рахунок кооперативу «Надія»та є його власністю. Право на підключення до мережі сільського газопроводу збудованого за рахунок коштів жителів села Благовіщенка, надає кооператив «Надія».
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В. В. Петров