Ухвала від 06.06.2011 по справі 2а-240/11

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2011 р. Справа № 24110/11/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Пліша М.А., Коваля Р.Й.

при секретарі судового засідання Ільницькій Т.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львові від 16 лютого 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

05.01.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправними рішення Пенсійного фонду України при перерахунку пенсії з 01.01.2010року в якому використано показник заробітної плати за 2007 рік. Зобов'язати відповідача зробити перерахунок та провести виплату недовиплаченої пенсії позивачу з 01.01.2010 пенсії та застосувати у перерахунку пенсії 1650, 43 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, згідно із підпунктом 3 пунктом ІІ постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що відповідач всупереч нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та рішенню Конституційного суду України невірно нараховує пенсію посилаючись на пп.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 16.02.2011року позов задоволено. Визнано протиправними рішення Пенсійного фонду України при перерахунку пенсії з 01.01.2010року в якому при перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2010 року використано 1197,91 грн., показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні заробітної плати за 2007 рік. Зобов'язано відповідача зробити перерахунок та провести виплату недовиплаченої пенсії позивачу з 01.01.2010 року та застосувати у перерахунку пенсії 1650грн.43коп. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії,згідно пп.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Зобов'язано відповідача виплатити з 01.01.2010 року на користь позивача компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплат.

Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач, який, покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову по справі про відмову в позові.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що внесені до статей 40 та 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймались. У зв'язку з цим перерахунки пенсій проводились відповідно до пп.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції позивач є працюючим пенсіонером. Звернулась до відповідача про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції до внесення змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VI) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VI статтю 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та викладено в такій редакції: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 вказані вище зміни були визнані неконституційними.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

Надаючи оцінку доводам апелянта колегія суддів вважає безпідставним посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки вказана постанова суперечить нормі ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, в силу ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Враховуючи, що Закон є актом вищої юридичної сили застосуванню при вирішенні спору підлягають саме норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанова Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Щодо посилань скаржника на те, що законодавцем не внесено змін у ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для відновлення дії вказаної норми, то суд апеляційної інстанції вважає їх безпідставними, беручи до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 150 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Отже, при перерахунку пенсії позивачці слід застосовувати норму ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає проведення перерахунку призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 16 лютого 2011 року у справі № 2-а-240/11- без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк

Судді М.А. Пліш

Р.Й. Коваль