Справа: № 2а/2570/546/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Клопот С.Л.
Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
"09" червня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Желтобрюх І.Л.,
суддів Шостака О.О., Мамчура Я.С.,
при секретарі Коробій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві апеляційну скаргу Військової прокуратури Чернігівського гарнізону на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25лютого 2011 року у справі за адміністративним позовом Виконуючого обов'язки прокурора Чернігівського гарнізону в інтересах Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернігова до Чернігівської обласної Ради, третя особа -Центральна рада товариства військових мисливців та рибалок України про визнання дій неправомірними та скасування рішення, -
У лютому 2011 виконуючий обов'язки прокурора Чернігівського гарнізону звернувся до суду з позовом в інтересах Квартирно-експлуатаційного відділу про визнання дій Чернігівської обласної ради щодо вилучення з користування Краснянського військового лісництва земельної ділянки площею 1,1га неправомірними та скасування рішення 3 сесії 23 скликання від 16.09.1998року.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2011 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2011 року та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача та перевіривши доводи апеляції за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 31 Земельного кодексу України (від 18.12.1990р., який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) вилучення (викуп) земельних ділянок з метою передачі їх у власність або надання у користування громадянам, підприємствам, установам і організаціям провадиться за згодою власників землі і землекористувачів на підставі рішення Верховної Ради України, місцевих Рад народних депутатів.
Вилучення земель провадиться за рішенням сільської, селищної Ради народних депутатів: із земель сіл і селищ для усіх потреб, за винятком випадків, передбачених статтею 33 цього Кодексу; за межами сіл і селищ у разі передачі їх у власність або надання у користування для будівництва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), сільськогосподарського використання, ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва, індивідуального і колективного садівництва, городництва, традиційних народних промислів, крім випадків, передбачених частинами четвертою і п'ятою цієї статті та статтею 33 цього Кодексу.
Вилучення земель (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) у межах міста для усіх потреб провадиться за рішенням міської Ради народних депутатів, за винятком випадків, передбачених статтею 33 цього Кодексу.
Вилучення земель на території району за межами населених пунктів для надання їх у тимчасове користування для сільськогосподарського використання в порядку, передбаченому статтями 77 і 79 цього Кодексу, а також для передачі у власність або надання у користування для ведення селянського (фермерського) господарства провадиться за рішенням районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів.
З матеріалів справи вбачається, що Рішенням Чернігівського обласного управління лісового господарства від 22.12.1962 року Краснянському військовому лісництву відведено в користування земельну ділянку площею 4443,0 га.
У 1984 році виконавчим комітетом Чернігівської районної Ради народних депутатів Краснянському військовому лісництву видано державний акт серії Б № 043769 на право постійного користування земельною ділянкою, відповідно до якого за землекористувачем закріплюються в безстрокове і безоплатне користування 4443,0 га землі в межах згідно з планом землекористування. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право користування землею за № 55.
За правилами ст. 34 вказаного Кодексу підприємства, установи і організації, заінтересовані у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування попередньо погодити із власниками землі і землекористувачами та місцевими Радами народних депутатів, а також спеціально уповноваженими на те органами державного управління по охороні і використанню земель місце розташування об'єкта, розмір ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх інших об'єктів, умови проживання населення і охорону навколишнього середовища.
В матеріалах справи наявні висновки Краснянського військового лісництва, Київського територіального лісопромислового об'єднання Міністерства оборони України, Головного квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України по проекту відведення земельної ділянки в постійне користування Центральній раді товариства військових мисливців та рибалок України під розташування бази Краснянського мисливського господарства за рахунок земель Краснянського військового лісництва Чернігівського району Чернігівської області (а.с. 48-50).
Вказане вище свідчить про виконання вимог Центральною радою товариства військових мисливців та рибалок України вимог щодо погодження вилучення земельної ділянки у її землекористувача.
В матеріалах справи наявні копії постанов про проведення виїмки від 17.12.2010р. згідно яких проведено виїмку в архіві Чернігівської обласної ради, зокрема, щодо погодження місця розташування бази Краснянського мисливського господарства.
Однак, колегія суддів не вважає такі докази підтвердженням незаконності оскаржуваного рішення, оскільки вони не відповідають вимогам ст. 70 КАС України на предмет наявності і допустимості, оскільки не містять інформації щодо предмету доказування та не стосуються предмету позову.
За правилами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків не спростовують та не дають підстав вважати рішення суду першої інстанції таким, що ухвалене з порушенням матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Військової прокуратури Чернігівського гарнізону залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25лютого 2011 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя І. Л. Желтобрюх
Судді: О.О. Шостак
Я.С. Мамчур
Повний текст ухвали виготовлено 17.06.2011р.