Справа: № 2а-7942/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
"09" червня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Борисюк Л.П.
Собків Я.М.
при секретарі Ковальчук Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2010 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про скасування податкових повідомлень-рішень,-
Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний банк «Київ»(далі -ПАТ «Акціонерний комерційний банк «Київ») звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва (далі - ДПІ у Шевченківському районі м. Києва) про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000502310/0 від 22.01.2010 р., № 0000502310/1 від 23.02.2010 р., № 0000502310/2 від 13.05.2010 р. якими визначено збір за право використання місцевої символіки.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2010 року позов задоволено.
На вказану постанову ДПІ у Шевченківському районі м. Києва подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва було проведено виїзну позапланову перевірку Шевченківської філії ПАТ «Акціонерний комерційний банк «Київ»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2009 року.
За результатами перевірки складено акт № 2/2201/22895776 від 11.01.2009 р. яким встановлено, що Шевченківською філією ПАТ «Акціонерний комерційний банк «Київ»за період з III кварталу 2007 року по II квартал 2009 року розрахунки збору за право використання символіки м. Києва до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва не надавались і збір за право використання місцевої символіки м. Києва не сплачувався, чим порушено вимоги ст.12 Декрету Кабінету Міністрів «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 р. № 56-93 із змінами та доповненнями та п. 4.1, п. 6.2, п. 6.3 Положення про збір за право використання символіки м. Києва, затвердженим Рішенням Київської міської Ради від 09.03.2007р. № 149/3240 «Про внесення змін та доповнень до рішення Київської міської ради народних депутатів від 15.02.1994 р. № 7 «Про введення збору за право використання символіки м. Києва».
Внаслідок перевірки відповідачем нараховано збір за право використання символіки м. Києва за ПІ квартал 2007 р. - 5326,46 грн., за IV квартал 2007 р. - 5693,20 грн., за І квартал 2008 р. - 1365,58 грн., за II квартал 2008 р. - 1475,25 грн., III квартал 2008 р. - 1672,03 грн., за IV квартал 2008 р. - 3203,45 грн., за І квартал 2009 р. - 989,16 грн., за II квартал 2009 р. - 677,59 грн. на загальну суму 20402,72 грн. і застосовано штрафні санкції відповідно до вимог п.п.17.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинного на момент виникнення правовідносин) у розмірі 1360,00 грн. та відповідно до п.п.17.1.2 цього Закону за III квартал 2007 р. - 2663,23 грн., за ІІІ квартал 2007 р. - 2846,60 грн., за І квартал 2008 р. - 682,79 грн., за II квартал 2008 р. -737,63 грн., ІІІ квартал 2008 р. - 836,02 грн., за IV квартал 2008 р. - 1601,73 грн., за І квартал 2009 р. - 494,58 грн., за II квартал 2009 р. - 338,80 грн., всього 10201,36 грн.
На підставі зазначеного акту, відповідно до вимог п.п.17.1.1., п.п.17.1.2 п.17.1 ст.17 зазначеного Закону відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 р. № 0000502310/0, яким визначено до сплати збір за право використання місцевої символіки у сумі 20402,72 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 11561,36 грн.
Сума податкового зобов'язання розрахована виходячи з даних декларацій по податку на прибуток, як 0,1% вартості виробленої продукції (виконаних робіт, наданих послуг) з використанням символіки м. Києва, а штрафні санкції як 50% від сумі нарахованого податкового зобов'язання.
За наслідками адміністративного оскарження вказане податкове повідомлення-рішення № 0000502310/0 від 22.01.2010 р. залишено без змін, а скарги - без задоволення та винесені нові податкові повідомлення-рішення № 0000502310/1 від 23.02.2010 р. та №0000502310/2 від 13.05.2010 р.
Декрет Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»від 20 травня 1993 року № 56-93 визначає види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення і спрямований на зміцнення бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до положень статті 1 цього Декрету до місцевих податків і зборів належать, зокрема, збір за право використання місцевої символіки.
Статтею 12 вказаного Декрету встановлено, що збір за право на використання місцевої символіки справляється з юридичних осіб і громадян, які використовують цю символіку з комерційною метою.
Дозвіл на використання місцевої символіки (герба міста або іншого населеного пункту, назви чи зображення архітектурних, історичних пам'яток) видається відповідними органами місцевого самоврядування, які самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Відповідно до статті 19 Декрету місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.
Статтею 22 Декрету встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати місцевих податків і зборів до бюджету місцевого самоврядування покладається на платників відповідно до чинного законодавства.
Контроль за сплатою місцевих податків і зборів здійснюється державними податковими інспекціями.
На виконання статті 12 Декрету з врахуванням змін та доповнень Київською міською радою прийнято рішення від 9 березня 2006 року N 149/3240, яким затверджено Положення про збір за право на використання символіки міста Києва.
Відповідно до Положення платниками збору, зокрема, є юридичні особи, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, філії та інші відокремлені підрозділи підприємств і організацій, які здійснюють діяльність на території м. Києва.
Збір з юридичних осіб стягується у розмірі 0,1 відсотка вартості виробленої продукції (виконаних робіт, наданих послуг) з використанням символіки м. Києва (за вирахуванням податку на додану вартість).
Підпунктом 17.1.1 п. 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до п.п. 17.1.2. цього Закону у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «а» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувані рішення є протиправними та необґрунтованими, оскільки прийняті не відносно позивача, а відносно його Шевченківської філії. Адже Законом України «Про систему оподаткування» та зазначеним Декретом чітко визначено, що збір за право на використання місцевої символіки є різновидом місцевих податків. При цьому, стаття 12 Декрету чітко встановлює: збір за право на використання місцевої символіки справляється з юридичних осіб, які використовують цю символіку з комерційною метою.
Разом з тим, колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на те, що рішенням Київської міської ради від 9 березня 2006 року № 149/3240 передбачено, що платниками збору є філії та інші відокремлені підрозділи підприємств і організацій, які здійснюють діяльність на території м. Києва, які у встановленому порядку займаються підприємницькою діяльністю і використовують символіку м. Києва з комерційною метою. Адже, нормою ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування»чітко встановлено: встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, а статтею 18 Декрету визначено лише право органу місцевого самоврядування самостійно встановлювати та визначати порядок сплати місцевих податків і зборів. При цьому, суд акцентує увагу на тому, що зазначеними вище нормативно-правовими актами органам місцевого самоврядування права визначати суб'єктний склад платників збору за право використання місцевої символіки не надано.
Таким чином, колегія суддів вважає, що Законом України «Про систему оподаткування» та вказаним Декретом запроваджено збір за право використання місцевої символіки, при цьому таким Декретом уповноважено органи місцевого самоврядування на встановлення лише порядку його справляння, без права визначення суб'єктного складу платників такого збору. Платники збору за право використання місцевої символіки чітко визначені Декретом.
Враховуючи викладені вище обставини, колегія суддів дійшла висновку про неможливість застосування до спірних правовідносин положень рішення Київської міської ради від 9 березня 2006 року № 149/3240 в частині визначення суб'єктів справляння збору за право на використання місцевої символіки в частині філій та інші відокремлених підрозділів підприємств і організацій, так як статтею 12 Декрету чітко встановлено вичерпний суб'єктний склад, а саме: збір за право на використання місцевої символіки справляється з юридичних осіб і громадян, які використовують цю символіку з комерційною метою.
З огляду на зазначене, а також те, що відповідачем не подано до суду належних доказів в обґрунтування апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що визначення податкового зобов'язання зі збору за право використання місцевої символіки у розмірі 20402,72 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 11561,36 грн., є неправомірним, а отже оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0000502310/0 від 22.01.2010 р., № 0000502310/1 від 23.02.2010 р., № 0000502310/2 від 13.05.2010 р. підлягають скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу ДПІ у Шевченківському районі м. Києва необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2010 року без змін, оскільки постанова ухвалена з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2010 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Борисюк Л.П.
Собків Я.М.
Ухвалу складено в повному обсязі 14.06.2011 року