Справа: № 2-а-183/11 Головуючий у 1-й інстанції: Богінкевич С.М.
Суддя-доповідач: Губська О.А.
Іменем України
"01" червня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Губської О.А.
суддів Федорової Г.Г., Беспалова О.О.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Києві апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Подільської районної у м. Києві ради (Подільської районної у м. Києві державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Подільської районної у м. Києві ради (Подільської районної у м. Києві державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу державної недоотриманої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за період з 2000 по 2010 роки.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 21 грудня 2010 року адміністративний позов в частині позовних щодо нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за період з 01.07.2000 р. по 01.05.2010 року -залишено без розгляду, як поданий після закінчення шестимісячного строку, встановлено для звернення до адміністративного суду.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2011решту позовних вимог позивача задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Крім того, 31.01.2011 року апелянт -Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, подав клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови суду. З урахуванням того, що оскаржувана постанова отримана апелянтом 26.01.2011 року, то колегія суддів приходить до висновку, що строк на апеляційне оскарження постанови суду від 17.01.2011 року апелянтом не пропущено, а тому відсутні підстави окремо вирішувати питання щодо поновлення пропущеного строку.
В судове засідання сторони не з'явилися, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження, відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позову.
З таким висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, та інвалідом ІІ групи.
Також з матеріалів справи вбачається, що позивачу виплачувалась щорічна допомогу на оздоровлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам І та ІІ групи в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів вважає, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві застосуванню підлягає ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з якої вбачається, що під час визначення розміру виплат за основу їх нарахування береться мінімальна заробітна плата, а не постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
Крім того, розмір виплат, передбачений вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України, не відповідає визначеному Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розміру, кратному мінімальній заробітній платі, яка збільшувалась в різні часи Законами України «Про встановлення мінімальної заробітної плати»на відповідні роки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому надання законодавцем Кабінету Міністрів України права визначати порядок виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав таких осіб, встановлених цим же Законом.
Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.
Отже, дії відповідача щодо не виплати у повному розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є неправомірними.
Крім того, з матеріалів справи вбачається що ухвалою суду від 21.12.2010 року у зв'язку з пропущенням позивачем строку для звернення до суду позовні вимоги про стягнення допомоги за період з 01 з 01.07.2000 р. по 01.05.2010 року залишено без розгляду.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що при нарахуванні позивачу щорічної допомоги на оздоровлення слід керуватися саме ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і апеляційним судом відхиляються.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Подільської районної у м. Києві ради (Подільської районної у м. Києві державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Подільського районного суду м. Києва від 17 січня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Подільської районної у м. Києві ради (Подільської районної у м. Києві державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -залишити без задоволення, а постанову Подільського районного суду м. Києва -без змін.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками її перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Губська О.А.
Суддя Федорова Г.Г.
Суддя Беспалов О.О.