Головуючий у 1 інстанції - Корекян Н.Р.
Суддя-доповідач - Арабей Т.Г.
15 червня 2011 року справа №2а-3570/11/0545 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Арабей Т.Г.
суддів Геращенка І.В. , Губської Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 22.03.11 року по справі № 2а-3570/11/0545 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
14.02.2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення до ПФУ, тобто за 2010 рік, з 01.02.2011 р. у урахуванням отримання пенсії.
Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 22 березня 2011 року позовні вимоги були задоволені повністю, внаслідок чого зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії за віком позивачу з 01.02.2011 року відповідно до ст. 40, частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року №1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку та просив апеляційний суд скасувати це рішення, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. В обґрунтування заявлених в апеляційній скарзі вимог апелянт зазначив, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008р." до Закону були внесені зміни, які хоча і визнані рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. неконституційними, але рішення про відновлення попередньої редакції ч. 4 ст. 42 Закону не приймалося. Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 30.09.10 №20-рп/2010 визнання неконституційним закону або окремих його положень означає відновлення дії попередньої редакції норм. Таким чином, норми ст. ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поновили редакцію, яка діяла до 01.01.2008 р.
Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, заслухавши пояснення сторін, вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За змістом ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року, у редакції, яка була чинною до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону № 1058.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.40 Закону № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Згідно за ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення заробітної плати для обчислення пенсії, береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Зміни до ч.4 ст.42 Закону № 1058, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України згідно рішенню Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп/2008.
Таким чином, з 22.05.2008 року відновлена дія ст.42 Закону № 1058 у попередній редакції, яка до теперішнього часу не скасована та не зупинена.
Законом України «Про Конституційний Суд України» не передбачено винесення рішень з вказівкою на відновлення попередньої норми. Саме визнання неконституційним правового акту повністю або часткове означає, що недійсним є і вказівка в цьому акті на припинення дії попереднього правового акту в повному обсязі або в тій частині, яка визнана неконституційною.
У відповідності з п.п.3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії у відповідності до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (1058-15).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 статі 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при вирішенні питання про перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком, відповідач мав керуватися безпосередньо приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, статтями 40 та 42 Закону, а не постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення».
Як правильно встановлено судом першої інстанції, позивач є працюючим пенсіонером, та у 2011 році він звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком.
Відповідачем було прийнято рішення від 30.12.2010 р. № 589 про відмову в перерахунку пенсії, яким було повідомлено, що при перерахунку було застосовано показник заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Колегія суддів погоджується із судом першої інстанції відносно того, що вказівка щодо застосування показника заробітної плати за 2007 рік при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам міститься лише у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, який не є нормативно-правовим актом і не ґрунтується на законі, тому не може буди підставою для здійснення перерахунку в іншому ніж зазначено в діючому законодавстві порядку.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії за віком позивачу не було прийнято середню заробітну плату за 2010 рік, що суперечить нормам частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в чинній редакції, що є порушення діючих норм законодавства та прав позивача на правильний перерахунок пенсії.
Тому колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що для перерахунку пенсії позивачу, як особі, яка після призначення пенсії продовжує працювати, треба застосовувати показник середньої заробітної плати працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010 рік.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 22 березня 2011 року по справі № 2а-3570/11/0545 - залишити без задоволення.
Постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 22 березня 2011 року по справі № 2а-3570/11/0545 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сніжне Донецької області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Т.Г.Арабей
Судді: І.В.Геращенко
Л.В.Губська