ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
21 квітня 2011 року № 2а-18699/10/2670
О 10 годин 36 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Білову М.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва
до Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»
про стягнення 164 641,06 грн.
за участю представників:
прокуратури: Воліка О.Л.
позивача: Польовчук О.В.
відповідача: Мартиненко А.Л.
Перший заступник прокурора Шевченківського району міста Києва звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва про стягнення з Київської філії Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»суму несплачених страхових внесків (недоїмку) на державне пенсійне страхування в розмірі 164 641,06 грн. з них простроченої заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 106 355,80 грн., фінансової санкції в розмірі 55 753,54 грн., пені у розмірі 2 531,72 грн.
В обгрунтування заявлених вимог прокурор посилається на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року та зазначає, що Відкрите акціонерне товариство «Європейський банк розвитку та заощаджень»в особі Київської філії Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»має заборгованість по сплаті страхових внесків (недоїмки) на державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 24 березня 2011 року замінено відповідача -Київську філію Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»на належного відповідача -Відкрите акціонерне товариство «Європейський банк розвитку та заощаджень».
Представник відповідача заперечив проти позовних вимог та зазначив, що 25 лютого 2008 року згідно постанови Правління Національного банку України № 39 від 22 лютого 2008 року «Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»розпочата процедура ліквідації Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»та призначений ліквідатор банку. Також, представник відповідача вказав про те, що з моменту відкриття ліквідаційної процедури вирішення питання щодо визнання та задоволення вимог до банку належать до компетенції ліквідатора банку. Задоволення вимог кредиторів банку окремо від ліквідаційної процедури здійснюватися не може, а тому вимоги до банку, який знаходиться в процедурі ліквідації, можуть бути заявлені у формі заяви про визнання кредиторських вимог до банку та зобов'язання включити їх до переліку вимог кредиторів банку. Крім того, надав суду копії платіжних доручень про сплату ліквідатором банку внесків до Пенсійного фонду України за лютий-травень 2008 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відкрите акціонерне товариство «Європейський банк розвитку та заощаджень»є юридичною особою та перебуває на обліку як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва. На час розгляду справи в суді юридична особа не ліквідована.
Згідно Положення про Київську філію Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»(нова редакція), затвердженого рішенням Спостережної Ради Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень», протокол № 114 від 14 лютого 2007 року, Київська філія Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»є відокремленим структурним підрозділом, що не має статусу юридичної особи та здійснює банківську діяльність від імені Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень».
Постановою Правління Національного банку України № 39 від 22 лютого 2008 року «Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»розпочато процедуру ліквідації Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень».
Постановою Правління Національного банку України № 382 від 18 листопада 2008 року Бондаря Ю.М. призначено ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень».
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно ст. 91 Закону України від 17.12.2000 № 2121-ІІІ «Про банки і банківську діяльність»(в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) банку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач перебуває на обліку в Пенсійному фонді України.
Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058-ІV, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно ч. 1 статті 15 Закону № 1058-ІV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Абзацом 2 пункту 1 статті 14 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
23 червня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва складено акт про виявлення порушення подання розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки визначені законодавством, в якому вказано, що Київською філією Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»несвоєчасно подано звіт за травень 2008 року.
Відповідно до пункту 5 частини 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, 23 червня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва відносно Київської філії Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»винесене рішення № 806 про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, яким застосовано фінансові санкції у розмірі 26 534,52 грн.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Як встановлено пп. 5.1.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Загальна сума боргу відповідача, яка несплачена згідно вимоги Ю-35/839 від 08 липня 2008 року становить 164 641,06 грн., з яких: недоїмка -106 355,80 грн., фінансові санкції -55 753,54 грн., пеня -2 531,72 грн.
Вказана заборгованість виявлена під час проведення позапланової перевірки Київської філії Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень», про що Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва складено акт перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 824 від 08 липня 2008 року, в якому зазначено, що за період з 17 липня 2006 року по 31 травня 2008 року позивачем донараховано відповідачу своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків у сумі 1 816,92 грн. та виявлено суму простроченої заборгованості із сплати страхових внесків (зборів) в розмірі 106 355,80 грн.
Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно частини 3 ст. 20 Закону № 1058-ІV обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством, у разі:
ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків;
неведення страхувальником бухгалтерського обліку чи відсутності в нього відповідних первинних документів;
якщо сума страхових внесків, нарахована страхувальником, не підтверджується документами.
Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 3 ст. 106 Закону № 1058-ІV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Позивач надав платіжні доручення про сплату внесків до Пенсійного фонду України за 2008 рік, а саме: № 300 від 21 березня 2008 року на суму 1 351,22 грн., № 298 від 26 березня 2008 року на суму 8 445,04 грн., № 298 від 11 березня 2008 року на суму 74 914,46 грн., № 300 від 11 березня 2008 року на суму 4 512,92 грн., № 305 від 22 квітня 2008 року на суму 84 578,13 грн.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, вказані суми Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва зараховано за попередні звітні періоди.
Згідно ч. 5 ст. 106 Закону № 1058- ІV за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Відповідно до ч. 6 ст. 106 Закону № 1058-ІV недоїмка не підлягає списанню, у тому числі в разі укладення із страхувальником мирової угоди відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, оголошення померлою чи недієздатною, щодо яких відсутні особи, які відповідно до цього Закону мають нести зобов'язання із сплати страхових внесків.
У разі ліквідації страхувальника або втрати ним з інших причин юридичного статусу платника страхових внесків недоїмка сплачується за рахунок коштів та іншого майна страхувальника. У цьому разі особами, відповідальними за погашення недоїмки, є:
ліквідаційна комісія - стосовно підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій - платників страхових внесків, що ліквідуються;
підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії - стосовно утворених ними філій, представництв, осередків та інших відокремлених підрозділів - платників страхових внесків, що ліквідуються;
солідарно члени колективних та орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів - платників страхових внесків, що ліквідуються (частина 7 ст. 106 Закону 1058-ІV).
Проте, на час звернення Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва до суду, відповідачем заборгованість у повному обсязі не погашена, товариство не ліквідоване.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону № 1058-ІV, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач акт від 23 червня 2008 року, рішення № 806 від 23 червня 2008 року та акт перевірки від 08 липня 2008 року, вимогу Ю-1335/839 від 08 липня 2008 року отримав, але не оскаржив.
12 березня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва проведена позапланова перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Київською філією Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»за період з 01 червня 2008 року по 12 березня 2011 року згідно письмової заяви страхувальника № 4262/05 від 22 лютого 2011 року у зв'язку з ліквідацією, про що складено акт № 281. Перевіркою встановлено суму простроченої заборгованості із сплати страхових внесків (зборів) за платником в розмірі 106 355,80 грн.
Акт перевірки від 12 березня 2011 року отриманий відповідачем 23 березня 2011 року, проте відповідач відмовився його підписати, про що Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва складено акт № 1.
Станом на день розгляду спору заборгованість, визначена вказаною вимогою, відповідачем не сплачена, вимога про сплату боргу відповідачем не оскаржена.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України). Проте, відповідачем доказів щодо сплати боргу чи своєчасного перерахування страхових внесків до Пенсійного фонду України за попередні періоди суду не пред'явлено.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV встановлено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 164 641,06 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується витягом з облікової картки платника страхових внесків до Пенсійного фонду України -відповідача; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
1. Позов Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень»(АР Крим, м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта, 5, код ЄДРПОУ 20685262) на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (01054, м. Київ, вул. Воровського, 29, п/р 256093122614, 256083132614 Головного управління Ощадного банку України по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 26087323) суму несплачених страхових внесків (недоїмку) на державне пенсійне страхування в розмірі 164 641 (сто шістдесят чотири тисячі шістсот сорок одна) грн. 06 коп., з них простроченої заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 106 355 (сто шість тисяч триста п'ятдесят п'ять)грн. 80 коп., фінансової санкції в розмірі 55 753 (п'ятдесят п'ять тисяч сімсот п'ятдесят три )грн. 54 коп. та пеня у розмірі 2 531 (дві тисячі п'ятсот тридцять одна)грн. 72 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А.Бояринцева
Постанова виготовлена в повному обсязі 28 квітня 2011 року.