Справа № 2а/2570/3141/2011
17 червня 2011 р. Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Галенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області до відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу, -
Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції (далі по тексту - відповідач), в якому просить скасувати постанову заступника начальника відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції про накладення штрафу на позивача в розмірі 680,00 грн. за невиконання виконавчого листа Корюківського районного суду № 2-а-518 від 11.11.2010 року про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області зробити ОСОБА_1 перерахунок основної та додаткової пенсії згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 10 листопада 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що нарахувати та виплатити ОСОБА_1 основну та додаткову пенсію згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 10 листопада 2010 року в строк, встановлений державним виконавцем - до 04.04.2011, позивач не мав практичної можливості, оскільки нарахування пенсії на квітень 2011 року відбулося 29.03.2011 року, а на проміжок часу з 29.03.2011 по 04.04.2011 припало 2 вихідні дні. Дані обставини позивач вважає суттєвими, тобто такими, через які постанову неможливо було виконати у встановлений строк, і тому, на думку позивача, державним виконавцем при винесенні постанови було порушено норми Закону України «Про виконавче провадження».
Від представника позивача Іваненко С.І. до суду на надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Від відповідача до суду надійшла заява про не підтримання позовних вимог та про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Фіксування судового засідання, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Корюківського районного суду Чернігівської області від 11.11.2010 року № 2-518/2010 р., зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліда 2-ої групи, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме державної основної пенсії - в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 10 листопада 2010 року, - додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 10 листопада 2010 року, за виключенням виплаченої державної основної пенсії та додаткової пенсій за вказаний період.
З метою виконання вищевказаного рішення Корюківським районним судом Чернігівської області 27.01.2011 року було видано виконавчий лист № 2а-518/10.
Законом України «Про виконавче провадження» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини першої та другої статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
01.02.2011 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції Баглай Г.А. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження та надано боржнику строк для добровільного виконання постанови Корюківського районного суду Чернігівської області до 08.02.2011 року.
Копія постанови про відкриття виконавчого провадження відповідно до вимог частини першої статті 27 Закону України «Про виконавче провадження», була направлена позивачу до відома та виконання.
16.03.2011 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання відстрочки виконання постанови Корюківського районного суду Чернігівської області від 11.11.2010 року (а.с. 18).
Відповідачем, листом від 28.03.2011 року (а.с. 2), було повідомлено позивачу про відсутність підстав для зупинення виконавчого провадження.
Також 29.03.2011 року відповідачем направлено позивачу листа № 03-28/1628, згідно якого зобов'язано УПФ України в Корюківському районі Чернігівської області у строк до 04.04.2011 року виконати добровільно постанову Корюківського районного суду Чернігівської області та попереджено про можливість застосування штрафних санкцій, відповідно до статті 89 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин рішення суду.
Як вбачається з акта від 05.04.2011 року, складеного заступником начальника відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції Баглай Г.А. (а.с. 15), станом на 05.04.2011 року пенсію ОСОБА_1 не призначено, перерахунок не проведено та не виплачено, документів, які б підтверджували, що кошти нараховані та виплачені, пред'явлено не було.
Згідно частини першої статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання
В зв'язку з невиконанням постанови Корюківського районного суду Чернігівської області суду від 11.11.2010 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції 05.04.2011 року винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 680,00 грн.
При вирішенні даної справи суд враховує, що позивачем не надано суду доказів щодо надання відповідачу будь-яких документів, на підставі яких відповідач мав би можливість надати оцінку поважності причин невиконання судового рішення.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суд звертає увагу на те, що обов'язкове виконання рішення суду, в тому числі, суб'єктами наділеними владними повноваженнями, покладається також конвенцією «Про захист прав та свобод людини», яка ратифікована Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» від 17.07.1997 року. Отже, її положення є обов'язковими для виконання Україною.
Стаття 6 вказаної Конвенції гарантує неухильність виконання рішення суду громадянами, юридичними особами та всіма органами влади України, до яких відносяться також і позивач. Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили повинно бути виконане, а інші обставини щодо його невиконання суперечать основним принципам права і до уваги судом не беруться. У протилежному випадку буде мати місце порушення принципу юридичної визначеності, що є одним із базових складових принципу верховенства права, визнаного Україною як на рівні Конституції, так і шляхом ратифікації Європейської Конвенції з прав людини.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про відсутність порушень з боку відповідача, оскільки станом на момент винесення оскаржуваної постанови боржником не було вчинено жодних дій щодо виконання вимог заступника начальника відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції Баглай Г.А. з виконання постанови Корюківського районного суду Чернігівської області 11.11.2010 року, а отже винесення постанови про накладення штрафу від 05.04.2011 року на Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області є правомірним, тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області до відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Непочатих В.О.