79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
14 червня 2011 р. № 2а-5343/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Журомської М.В.
за участю секретаря судового засідання Новосада В.М.
представника позивача Медведєвої С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовною заявою Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Галененергоресурс»про продовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, -
Міністерство економіки України (далі - Мінекономіки) звернулось до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Галененергоресурс»(далі -ТзОВ «Галененергоресурс») про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення економічної діяльності Товариства, застосованої наказом Міністерства економіки України від 02.08.2010 № 960.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що Міністерством економіки України на підставі подання ДПА України від 24.06.2010 року № 7432/5/22-6016 видано наказ від 02.08.2010 року №960 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України". Вказаним наказом до відповідача за порушення вимог ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року до 24.11.2009 року) застосовано спеціальну санкцію - тимчасово зупинено зовнішньоекономічну діяльність. Оскільки, на момент подання даного адміністративного позову до суду ТзОВ «Галененергоресурс» не усунуто порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року до 24.11.2009 року), Міністерство економіки України звернулось до суду з проханням продовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача згідно наказу Міністерства економіки України від 02.08.2010 року №960, на термін до усунення ТзОВ «Галененергоресурс» зазначеного порушення.
Представник позивача Медведєва С.В. у судовому засіданні адміністративний позов підтримала та просила суд задовольнити його повністю.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення з викликом відповідача до суду.
Суд, заслухавши представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон) центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики за порушення цього або пов'язаних з ним законів України може застосовувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 року № 777, Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС.
Судом встановлено, що ДПА України звернулось до Міністерства економіки України з поданням від 26.06.2010 року № 7432/5/22-6016 щодо застосування до ТзОВ «Галенергоресурс» спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року до 24.11.2009 року) за зовнішньоекономічним контрактом від 01.03.2009 року №01/03/2009, укладеним між ТзОВ «Галенергоресурс» і компанією-нерезидентом "Tarkett Polska Spolka Z.O.O." (Польща), у зв'язку з не зарахуванням компанією-нерезидентом "Tarkett Polska Spolka Z.O.O." (Польща) на валютний рахунок відповідача кошти у сумі 1 926,72 ЄВРО за експортований товар.
Наказом від 02.08.2010 року № 960 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" Міністерство економіки України до ТзОВ «Галенергоресурс» застосовано спеціальну санкцію - тимчасово зупинено зовнішньоекономічну діяльність підприємства.
Листом від 07.10.2010 року № 4202-29/1548 позивач звернувся до ДПА України з питанням щодо доцільності продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності - ТзОВ «Галенергоресурс», застосованої згідно наказу Міністерства економіки України від 02.08.2010 року № 960.
05.11.2010 року ДПА України листом № 14147/5/22-6016 повідомила позивача, що за нявною в органах державної податкової служби України інформацією, прорострочена заборгованість в сумі 1900 євро у сфері ЗЕД не погашена, заходи по поверненню заборгованості товариством не проводились. Враховуючи зазначене, ДПА України у листі №14147/5/22-6016 від 05.11.2010 року зазначила, що вважає за доцільне продовжити дію застосованої до ТзОВ «Галенергоресурс» спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.
Статтею 35 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Статтею 36 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" визначено, що порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.
Нормами статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Крім того, відповідно до п. 3.1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 №52, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 року за № 260/4481, - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування. Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду (ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність").
Відповідачем не надано до суду докази на підтвердження усунення порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року до 24.11.2009 року) за зовнішньоекономічним контрактом від 01.03.2009 року № 01/03/2009, укладеним між ТзОВ «Галенергоресурс»і фірмою-нерезидентом "Tarkett Polska Spolka Z.O.O." (Польща) або застосування практичних заходів для його усунення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведено та обґрунтовано необхідність подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ «Галенергоресурс».
Статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" визначено, що при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Згідно ч. 2 ст. 252 Цивільного кодексу України, термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
За таких обставин, суд вважає за необхідне подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача до події, яка має настати, тобто до моменту усунення вищенаведеного порушення, а саме до зарахування компанією-нерезидентом "Tarkett Polska Spolka Z.O.O." (Польща) на валютний рахунок ТзОВ «Галенергоресурс»коштів у сумі 1 926,72 ЄВРО (тисячу дев'ятсот двадцять шість євро сімдесят два центи).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, матеріали справи, пояснення представника позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Міністерства економіки України підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТзОВ «Галенергоресурс» наказом Міністерства економіки України № 960 від 02.08.2010 року, на термін до усунення ТзОВ «Галенергоресурс» порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме до погашення простроченої дебіторської заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом № 01/03/2009 від 01.03.2009 року, укладеним з фірмою - нерезидентом «Tarkett Polska Spolka Z.O.O.» (Польща).
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Журомська М.В.