Постанова від 16.06.2011 по справі 2а-3091/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2011 р. № 2а-3091/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Запотічного І.І.,

за участю секретаря судового засідання Жарської І.М.

представника позивача Литовинського О.М.

представника відповідача Милян Ю.Я.

представника третьої особи Мандовського А.В.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за позовом Стоянівської сільської ради Радехівського району Львівської області до Державної екологічної інспекції у Львівській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог-Комунального підприємства «ТіК»про винання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

Стоянівська сільська рада Радехівського району Львівської області звернулась в суд з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Львівській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог-Комунального підприємства «ТіК»та просить визнати неправомірними дії працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області, щодо проведення нарахування комунальному підприємству «ТіК»завданої державі шкоди в сумі 52 212,71 грн. внаслідок самовільного водокористування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що працівники інспекції необґрунтовано провели нарахування суми ніби то завданої шкоди з порушенням вимог п.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища за №389 від 20.07.2009 року, якою передбачено наявність двох факторів, а саме забруднення вод, обумовлене відсутністю дозволу або порушення його умов. Посилається на те, що підприємством збитки державі внаслідок самовільного користування водою не завдано, оскільки, перевіркою, проведеною працівниками Інспекції не встановлено факту забруднення водних об'єктів, поверхневих та підземних вод, а лише встановлено факт самовільного використання водних ресурсів без дозволу.

В судовому засіданні представник позивача Литовинський О.М. надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечив, посилається на те, що рішенням Господарського суду Львівської області у справі №7/92 від 14.06.2010 року позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «ТіК»про стягнення суми в розмірі 52 214,71 грн. задоволено в повному обсязі, а отже позовні вимоги Стоянівської сільської ради до Державної екологічної інспекції про визнання дій неправомірними вважає безпідставними.

Представник третьої особи Комунального підприємства «ТіК»в судовому засіданні проти позову заперечив.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень та дослідивши докази, якими вони обгрунтовуються, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Згідно п. «Б» ч.1 ст.20, ч.2 ст.35 Закону України «Про охорону навколишьного природного середовища», до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить державний контроль за використанням і охороною підземних вод.

Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством «ТіК». На підставі даної перевірки було винесено акт №155 від 12.04.2010р. та встановлено, що на балансі відповідача знаходиться водозабір прісних підземних вод у складі семи артезіанських свердловин. У акті зафіксовано наступні порушення вимог прирородоохоронного законодавства:

- відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами, що є порушенням ст.16,19,21 Кодексу України про надра;

- відсутні паспорти на свердловини, що є порушенням ст. 53 Кодексу про надра;

- дозвіл на спецводокористування наявний, проте, свердловини експлуатуються з порушенням вимог дозволу на спецводокористування, що є порушенням вимог ст.ст.44, 48, 49 Водного кодексу України;

- відсутня форма статзвітності 7-гр. за 2007-2009 рр., що є порушенням Кодексу про надра;

- відсутні режимні спостереження(рівні) по свердловинах, що є порушенням ст..56 Кодексу про надра.

Згідно ч.2 ст.2 Водного кодексу України, ст.2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», водні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.42 Водного кодексу України, водокористувачами в Україні можуть бути підприємства; водокористувачі можуть бути первинними і вторинними; первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води; вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їх системи на умовах, що встановлюються між ними.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «ТІК» здійснювало спеціальне водокористування.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів; спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу; порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України №321 від 13.03.2002 року затверджено «Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування» (далі -Порядок).

Згідно п.5 Порядку, у дозволі на спецводокористування в тому числі зазначаються умови спеціального водокористування.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.155 Водного кодексу України, право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у разі передачі водогосподарських споруд іншим водокористувачам.

Отже, комунальне підприємство «ТІК»повинно було здійснювати спеціальне водокористування на підставі та у відповідності з дозволом на спецводокористування, що згідно матеріалів справи, було порушеним.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судом встановлено, що Господарським судом Львівської області винесено рішення №7/92 від 14.06.2010 року про задоволення повністю позовних вимог за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «ТіК»про стягнення збитків в розмірі 52 214,72 грн., яке набрало законної сили. Відповідач дану заборгованість визнав у повному обсязі. Також, Господарським судом Львівської області винесено ухвалу по справі №7/92 від 03.08.2010 року про розстрочку виконання рішення Господарського суду Львівської області від 14.06.2010 року по справі №7/92 терміном на п'ять років.

Отже, оскарження позивачем дій працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області, щодо проведення нарахування комунальному підприємству «ТіК»завданої державі шкоди в сумі 52 212,71 грн. внаслідок самовільного водокористування є безпідставним.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що відповідач при винесенні спірного акту діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку про недоведеність позивачем позовних вимог.

З урахуванням викладених обставин, суд відмовляє у задоволені позову у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 49, 51, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Стоянівської сільської ради Радехівського району Львівської області до Державної екологічної інспекції у Львівській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог-Комунального підприємства «ТіК»про винання дій неправомірними - відмовити.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 21.06.2011 року .

Суддя Запотічний І.І.